ABC florystyki

  • Wydawnictwo: Hortpress (Viridia)
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Anna Nizińska
  • Wydawca, rok wydania: Hortpress, 2019, wydanie II rozszerzone i uaktualnione
  • Liczba stron : 760
  • Oprawa i wymiary: twarda, 170 x 245 mm
  • ISBN: 978-83-6645704-1
  • egz.
  • 129,00 zł 99,00 zł

ABC FLORYSTYKI to rodzaj florystycznego ele­mentarza dla osób pragnących zawodowo lub ama­torsko związać swą działalność z tą dziedziną twórczości, gdzie „tworzywem" są rośliny. Ta książka uczy m.in. postępowania z materiałem roślinnym, zasad kompozycji i doboru barw, materiałoznawstwa roślinnego, histo­rii bukieciarstwa, podstaw botaniki i fizjologii roślin.

ABC Florystyki to rodzaj florystycznego elementarza dla osób pragnących zawodowo lub amatorsko związać swą działalność z tą dziedziną twórczości, gdzie tworzywem są rośliny. Wykonanie kompozycji z kwiatów, roślinna aranżacja wnętrza, zakomponowanie zieleni na balkonie, bukiet ślubny czy też kosz teatralny wymagają wiedzy i umiejętności florystycznych. Ta książka uczy m.in. postępowania z materiałem roślinnym, zasad kompozycji i doboru barw, materiałoznawstwa roślinnego, historii bukieciarstwa, podstaw botaniki, fizjologii roślin itp. Zapoznaje także z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi aranżacji ślubnych, żałobnych i komunijnych, dekoracji świątecznych, sporządzania kompozycji i bukietów okolicznościowych z kwiatów ciętych oraz układów z roślin doniczkowych i balkonowych. Czytelnik znajdzie tu pomysły dekoracji roślinnej zarówno na Walentynki, jak i na Święto Plonów. Właściciele kwiaciarni uzyskają informacje dotyczące aranżacji wnętrza sklepu z kwiatami, dekoracji witryny oraz organizacji sprzedaży roślin.

Książka ABC Florystyki spełni swoje zadanie, jeśli zachęci Czytelnika do sięgania także po inne wydawnictwa i prasę fachową z tej dziedziny, do doskonalenia swych umiejętności na różnego typu szkoleniach florystycznych oraz do odwiedzania wystaw kwiatowych, mistrzostw i konkursów florystycznych w Polsce i na świecie. Niezastąpionym źródłem informacji jest dziś niewątpliwie Internet. Ale tu pojawia się problem, bo nie wszystkie publikowane w nim prace są tak samo dobre. Osoby mniej doświadczone mogą uznać je za wzory do naśladowania. Jedyna rada to szukać inspiracji lub odwzorowywać prace tylko uznanych autorytetów, obserwować również relacje z ważnych wydarzeń florystycznych, gdyż tam z reguły występują najlepsi i to od nich - na każdym etapie kształcenia - powinniśmy się uczyć.

Od pierwszego wydania ABC Florystyki minęło ponad 10 lat. W tym czasie wiele się zmieniło - wzrósł asortyment dostępnych roślin ozdobnych, powstały nowe techniki florystyczne, zmieniło się wzornictwo wyrobów kwiatowych, a także wnętrza. W Polsce i na świecie odbywają się konkursy i mistrzostwa florystyczne, podnoszące z roku na rok poziom umiejętności ich uczestników. Znacząco też rozwija się edukacja w tym zakresie, często zakończona państwowymi egzaminami organizowanymi przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Trudne, ale cenione przez florystów egzaminy zdają również słuchacze studiów podyplomowych i uznanych prywatnych szkół florystycznych, gdzie nauka odbywa się na bardzo wysokim poziomie. Ponadto od lat ukazuje się wiele tytułów czasopism i katalogów florystycznych. Dostępne są także portale związane z tą tematyką i różne fora, umożliwiające kontakty między florystami.

Uaktualniona wersja ABC Florystyki jest zilustrowana nowymi zdjęciami, pochodzącymi głównie z zajęć w Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej i na Podyplomowych Studiach Florystyka ZUT w Szczecinie (oraz częściowo z innych źródeł). Ogromnym atutem tego wydania są zdjęcia roślin ozdobnych stosowanych we florystyce, zestawionych tabelarycznie w sześciu grupach:

  • kwiaty cięte,
  • zieleń cięta,
  • drzewa, krzewy i pnącza stosowane we florystyce,
  • rośliny doniczkowe,
  • rośliny na balkony i tarasy,
  • rośliny utrwalane (w tym suszone).

Kolejną zaletą książki jest uaktualniona barwna część dotycząca teorii florystyki. Omówiono i zilustrowano nowe techniki, a także rozbudowano asortyment wzorów wyrobów florystycznych oraz stylizacji wnętrz roślinami.

Czytelnikom życzę sukcesów w pracy z kwiatami i doskonalenia warsztatu florystycznego oraz radości jaką daje ta szczególna dziedzina twórczości, a Autorom zdjęć, Pani Marioli Miklaszewskiej i Panu Doktorowi Piotrowi Salachnie, dziękuję za życzliwość i fachową pomoc.

Autorka

W treści:

Narzędzia, akcesoria i techniki florystyczne

Dekoracje roślinne wczoraj i dziś

Ogólne zasady kompozycji

Style kompozycji roślinnych

Udział roślin w stylizacji wnętrz

Sezonowość aranżacji roślinnych

Podstawowe wiadomości o budowie i funkcjach życiowych roślin

Materiał roślinny stosowany we florystyce

Postępowanie z materiałem roślinnym

Suszenie i utrwalanie roślin

Kompozycje w naczyniach

Bukiety wiązane w ręku

Florystyka ślubna

Florystyka komunijna

Florystyka pogrzebowa

Dekoracje na Boże Narodzenie

Dekoracje na Wielkanoc

Dekoracje na Walentynie

Dekoracje dożynkowe

Dekoracje stołów

Dekoracje kościołów

Dekoracja Urzędu Stanu Cywilnego

Ślub w plenerze

Kompozycje z roślin suszonych i sztucznych.

Dekoracje z roślin doniczkowych

Dekoracje roślinne w obiektach użyteczności publicznej..

Balkony i tarasy

Feng Shui i rośliny

Hortiterapia

Landart

Kwiatowy biznes - aranżacja kwiaciarni.

Imprezy kwiatowe i florystyczne

Edukacja florystyczna