Agrobiotechnologia

  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: pod redakcją Krzysztofa Kowalczyka
  • Wydawca, rok wydania: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, 2013
  • Liczba stron : 222
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-7259-210-1
  • egz.
  • 69,00 zł

Agrobiotechnologia jest działem biotechnologii wykorzystywanym w rolnictwie, leśnictwie oraz gospodarce żywnościowej. Opiera się na metodach inżynierii genetycznej oraz innych osiągnięciach współczesnej biotechnologii i biologii molekularnej

Agrobiotechnologia jest działem biotechnologii wykorzystywanym w rolnictwie, leśnictwie oraz gospodarce żywnościowej. Opiera się na metodach inżynierii genetycznej oraz innych osiągnięciach współczesnej biotechnologii i biologii molekularnej. Agrobiotechnologia zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami, jak zastosowanie kultur in vitro w hodowli i rozmnażaniu roślin, genetyczne modyfikacje roślin i zwierząt czy produkcja biopaliw. Jednym z ważnych obszarów agrobiotechnologii jest otrzymywanie markerów molekularnych i ich zastosowanie w ocenie tożsamości, zmienności genetycznej oraz selekcji roślin i zwierząt, w identyfikacji patogenów oraz skażeń produktów.

Niniejszy podręcznik będzie przydatny studentom takich kierunków, jak biotechnologia, biologia, ogrodnictwo, rolnictwo, zootechnika, towaroznawstwo, inżynieria środowiska, technologia żywności oraz ochrona środowiska. Może być również wykorzystany przez nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów niektórych kierunków studiów podyplomowych z zakresu nauk rolniczych, leśnych czy przyrodniczych.

W książce omówiono m.in. takie zagadnienia, jak zastosowanie kultur in vitro w hodowli i rozmnażaniu roślin, genetyczne modyfikacje roślin i zwierząt. Dużo miejsca poświęcono markerom molekularnym i ich wykorzystaniu do oceny tożsamości, zmienności genetycznej oraz selekcji roślin i zwierząt, do identyfikacji patogenów oraz skażeń produktów.

Tytuł

Agrobiotechnologia

Autor

pod redakcją Krzysztofa Kowalczyka

Wydawca

Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie 

Rok wydania

2013

Liczba stron

222

Wymiary

170 x 240 mm

Okładka

miękka

ISBN

978-83-7259-210-1