Anatomia zwierząt do kolorowania dla studentów zootechniki i techników weterynarii
- Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: H. Purzyc-Orwaszer
- Wydawca, rok wydania: Edra, 2023
- Liczba stron : 280
- Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 270 mm
- ISBN: 978-83-67447-63-8
- szt.
- 82,00 zł
Anatomia zwierząt do kolorowania dla studentów zootechniki i techników weterynarii jest przystępnie napisanym podręcznikiem z zakresu anatomii zwierząt.
W podręczniku omówiono m.in. budowę aparatu ruchu, narządów wewnętrznych, gruczołów dokrewnych, układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, narządów zmysłów, skóry i jej wytworów, a odrębny rozdział poświecono anatomii ptaków. Treść uzupełnia ponad 300 rysunków, a także wiele schematów i tabele.
Rysunki wraz z opisami odpowiadają treści zamieszczonej na sąsiedniej stronie, a możliwość ich pokolorowania ułatwia przyswajanie i utrwalanie zdobytej wiedzy. W książce za gatunek reprezentujący zwierzęta domowe przyjęto psa i następnie względem niego określono najważniejsze różnice w budowie anatomicznej, które występują u pozostałych gatunków zwierząt (koni, przeżuwaczy i świń). W przypadku anatomii ptaków, reprezentantem gatunku jest kura domowa.
Podręcznik ten został napisany przez nauczyciela akademickiego z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć z anatomii zwierząt. Jest do tej pory jedyną tego typu publikacją na rynku polskim przeznaczoną dla studentów zootechniki i uczniów techników weterynaryjnych.
Podręcznik Anatomia zwierząt do kolorowania dla studentów zootechniki i techników weterynarii przeznaczony jest dla uczniów techników weterynaryjnych, a także stanowi świetną bazę dla studentów kierunków biologicznych i zootechnicznych. Zawiera podstawowe informacje dotyczące budowy makroskopowej zwierząt domowych, a w odniesieniu do nich wskazuje istniejące różnice w budowie anatomicznej zwierząt gospodarskich. Uwzględnia również anatomię ptaków. Zawarte w książce ryciny i możliwość ich pokolorowania ułatwiają przyswojenie materiału. Część z nich, za zgodą Wydawnictwa Edra Urban & Partner, pochodzi z podręczników dla studentów weterynarii pt. Anatomia zwierząt do kolorowania. Aparat ruchu. Podręcznik dla studentów weterynarii (2017), Anatomia zwierząt do kolorowania. Narządy wewnętrzne i gruczoły dokrewne. Podręcznik dla studentów weterynarii (2018). Pozostałe ryciny są zupełnie nowe i dotychczas niepublikowane. W podręczniku zastosowano aktualne mianownictwo anatomiczne, zgodnie z Nomina Anatomica Avium (1993), Nomina Anatomica Veterinaria (2017), Illustrated Veterinary Anatomical Nomenclature (2012) oraz z Anatomicznym Mianownictwem Weterynaryjnym (2002)
1 OGÓLNE POJĘCIA ANATOMICZNE 2
2 RODZAJE TKANEK 6
3 NAUKA O KOŚCIACH (osteologia) 10
4 NAUKA O POŁĄCZENIACH KOŚCI (arthrologia) 50
5 NAUKA O MIĘŚNIACH (myologia) 64
6 JAMY CIAŁA 92
7 UKŁAD TRAWIENNY (systema digestorium) 98
8 UKŁAD ODDECHOWY (systema respiratorium) 122
9 UKŁAD MOCZOWO-PŁCIOWY (systema urogenitale) 130
10 KROCZE (perineum) 150
11 UKŁAD SERCOWO-NACZYNIOWY (systema cardiovasculare) 152
12 UKŁAD CHŁONNY (systema lymphati cum) 170
13 UKŁAD DOKREWNY (systema endocrinum) 176
14 UKŁAD NERWOWY (systema nervosum) 180
15 NARZĄDY ZMYSŁÓW (organa sensuum) 208
17 ANATOMIA PTAKÓW (anatomia avium) 232