Atlas myśliwski Kompendium wiedzy o zwierzynie łownej

  • Wydawnictwo: SBM
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Piotr Gawin
  • Wydawca, rok wydania: SBM, 2022
  • Liczba stron : 192
  • Oprawa i wymiary: twarda, 170 x 250 mm
  • ISBN: 978-83-8222-434-4
  • egz.
  • 34,90 zł

Prezentowany atlas to poradnik skierowany do myśliwych. Zawiera obszerne opisy zwierzyny łownej w Polsce omawiające wygląd i behawior, szczegóły polowania na konkretny gatunek, zasady selekcji oraz wskazówki do określenia płci oraz wieku zwierzyny.

Łowiectwo dla jednych jest przygodą, a dla innych sportem, rekreacją, pasją umożliwia­jącą kontakt z naturą. W rzeczywistości żadne z tych określeń nie oddaje istoty sprawy i sensu łowiectwa w życiu myśliwych. A myśliwym w pewnym stopniu jest każdy z nas. W toku wielosetletniej ewolucji niemal całkiem przestawiliśmy się na konsumpcyjny tryb życia., dlatego często zapominamy, że jesteśmy cząstką przyrody.

Łowiectwo to sztuka życia w zgodzie z naturą, przy zachowaniu możliwości korzystania z jej dóbr. Od zawsze głównym celem łowczych było zdobywanie pożywienia i to nie zmieniło się do dziś. Niedoceniana dziczyzna jest doskonałym źródłem białka, a oprócz pożywienia zwierzyna łowna dostarcza także skór, futer i trofeów.

Poznanie i opanowanie sztuki łowiectwa (a nie tylko polowania) jest żmudne oraz wymaga wielu lat praktyki. Należy sobie uświadomić, że konieczne jest zatem korzysta­nie bezpośrednio z wiedzy nemrodów, ale i samodzielna nauka oraz ciągłe pogłębianie wiedzy w praktyce i w teorii.

Atlas myśliwski dzięki wielu informacjom i bezcennym praktycznym poradom ma po­móc nowym pokoleniom łowców w opanowaniu sztuki łowiectwa. Oprócz polowania składa się na nie poznanie zwyczajów zwierzyny, umiejętność rozpoznawania jej płci i wieku oraz cech selekcyjnych. To także sztuka organizowania łowów, zasiadki, wabie­nia oraz podchodu. Łowczy musi mieć wiedzę, jak przechytrzyć zmysły zwierzyny i osta­tecznie ją pozyskać oraz wykorzystać. W książce znajdują się niezbędne informacje o tym, kiedy i jak polować na poszczególne gatunki zwierzyny łownej, Czytelnik dowie się również jakiej używać broni i amunicji oraz pozna sposoby i metody łowów przy polowaniu na zwierzynę grubą, drobną i ptactwo. Polowania nie kończy jednak oddanie strzału, dla­tego w poradniku znajdują się także informacje o tym, jak reaguje trafiona zwierzyna. Każdy myśliwy musi także znać potencjalne konsekwencje strzału i wiedzieć, jak należy wtedy postąpić. Celem gospodarki łowieckiej jest utrzymanie właściwej i stabilnej po­pulacji gatunków łownych. Nie można jednak pominąć kwestii pozyskania mięsa, skór i futer, dlatego w książce znajdują się też informacje o poszukiwaniu postrzałków, po­stępowaniu z tuszą upolowanej zwierzyny oraz jej kulinarnym wykorzystaniu.

Spis treści

Zwierzyna

Łoś; Jeleń szlachetny; Jeleń sika; Daniel; Sarna europejska; Dzik; Muflon europejski; Lis; Jenot; Borsuk; Kuna leśna; Kuna domowa; Norka amerykańska; Tchórz zwyczajny; Szop pracz; Piżmak; Zajęć szarak; Dziki królik; Jarząbek; Bażant; Kuropatwa; Gęś gęgawa; Gęś zbożowa; Gęś białoczelna; Krzyżówka; Cyraneczka; Głowienka; Czernica; Łyska; Gołąb grzywacz; Słonka

Po polowaniu 

Reakcja zwierzyny na strzał; Poszukiwanie postrzałków; Postępowanie z tuszę; Złomy; Kuchnia myśliwska