Cięcie drzew i krzewów owocowych jest nierozerwalnie związane z racjonalną pielęgnacją roślin sadowniczych. Ma ono kilka celów.
Po posadzeniu drzewa i krzewy przycinamy aby łatwiej się przyjęły. W czasie przesadzania roślin ze szkółki do sadu 4/5 systemu korzeniowego zostaje odcięte. Przycięcie pędów przywraca równowagę między systemem korzeniowym a częścią nadziemną; ogranicza nadmierną transpirację, ułatwia przyjęcie się roślin i ich wzrost.
W pierwszych latach po posadzeniu roślin wykonuje się cięcie formujące, które ma na celu nadanie roślinom odpowiedniego kształtu. Dawniej formowano korony drzew owocowych wyłącznie za pomocą cięcia. Kiedy się okazało, że cięcie opóźnia owocowanie, zaczęto formować korony przez przyginanie pędów. W sadach intensywnych przyginanie pędów jest obecnie podstawowym zabiegiem formującym, cięcie - tylko uzupełniającym.
Niektóre formy drzew, np. szpalerową lub wrzecionową, można uzyskać wyłącznie dzięki przyginaniu pędów i słabemu cięciu. W sadach towarowych, gdzie wczesne wchodzenie drzew w okres owocowania jest bardzo ważne, nie wyprowadza się takich form, które wymagają intensywnego cięcia. Cięcie formujące znajduje obecnie większe zastosowanie w ogródkach przydomowych i na działkach, przy formowaniu sztucznych koron.
Po wejściu w okres owocowania coroczne cięcie drzew i krzewów staje się koniecznością. Ma ono na celu regulowanie wzrostu i owocowania. Za pomocą cięcia utrzymujemy odpowiednie rozmiary i zagęszczenie koron drzew i krzewów. W sadach złożonych z drzew silnie rosnących konieczne jest cięcie ograniczające wysokość i rozpiętość koron. Drzewa zbyt wysokie trudno skutecznie opryskiwać, a zbiór owoców jest uciążliwy i mało wydajny. Rozpiętość koron musi umożliwiać swobodny przejazd ciągnika i maszyn towarzyszących.
Cięcie przerzedzające i odmładzające korony ma na celu uzyskanie owoców dorodnych, w pełni wyrośniętych i wybarwionych. Przeciwdziała więc, w miarę starzenia się drzew i krzewów, tendencji do wydawania nadmiernej ilości owoców, niestety, bardzo drobnych. Zmniejszenie liczby kwiatów i zawiązków owocowych pozwala na dorośniecie pozostałych owoców do wielkości charakterystycznej dla danej odmiany. Cięcie sprzyja również regularnemu owocowaniu.
Terminy cięcia
Jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, morele i brzoskwinie po wejściu w okres owocowania wymagają regularnego cięcia co roku. Coroczne cięcie zaczyna się wtedy, gdy drzewa osiągają wiek 3-5 lat.
Stosowane jest cięcie zimowe i letnie. W Polsce powszechnie wykonywane jest tylko cięcie zimowe. W małych sadach można rozpocząć cięcie na przedwiośniu, w lutym lub marcu, i zakończyć w kwietniu. Jest to najbardziej odpowiedni okres cięcia jabłoni, grusz i śliw. W dużych sadach, gdzie cięcie zajmuje wiele tygodni, trzeba rozpocząć je w styczniu i prowadzić aż do maja, do czasu kwitnienia drzew.
Jeśli rozpoczynamy cięcie już od stycznia, to najpierw należy ciąć jabłonie wytrzymałe na mróz, np. 'Mclntosh' i wszystkie inne z tej grupy ('Lobo', 'Cortland', 'Aiwa' i 'Gloster'), następnie bardziej wrażliwe, a potem grusze, śliwy i wiśnie.
Z wieloletnich obserwacji i doświadczeń wynika, że cięcie na początku zimy odmian wrażliwych na mróz może wywołać przemarznięcie miejsc wokół ran, lub nawet całych drzew, jeśli temperatura spadnie poniżej -25°C.
Wszystkie drzewa można ciąć bez szkody jeszcze w maju, przed kwitnieniem lub w czasie kwitnienia. Ze względu na organizację pracy, wskazane jest zakończenie cięcia do połowy kwietnia, gdyż później przychodzą pilniejsze prace, takie jak opryskiwanie i pielęgnacja gleby, a rozrzucone gałęzie utrudniają przejazd opryskiwaczy.
Cięcie letnie wykonywane jest od czerwca do września. W starych podręcznikach sadowniczych można znaleźć opisy klasycznego cięcia letniego. Najbardziej znane było cięcie opracowane przez francuskie go ogrodnika Luisa Loretta. Polegało ono na kilkakrotnym uszczykiwaniu w ciągu lata wierzchołków pędów w celu zahamowania ich wzrostu i zamiany w krótkopędy owoconośne. Cięcie takie było nieodzowne we francuskich ogrodach przypałacowych, przy prowadzeniu w formie sztucznej karłowych jabłoni i grusz. Dzięki uszczykiwaniu pędów ograniczano wzrost drzew.
Na początku XX w. wprowadzono uprawę karłowych jabłoni i grusz w sadach towarowych. Uważano wtedy, że należy je ciąć w podobny sposób jak w ogrodach przypałacowych. Stąd też w książkach z okresu międzywojennego znajdujemy oddzielne opisy cięcia drzew silnie rosnących, które prowadzono w formie mniej lub bardziej naturalnej i oddzielne opisy cięcia drzew karłowych. Późniejsze doświadczenia wykazały, że chociaż drzewa karłowe znoszą lepiej cięcie niż drzewa silnie rosnące, to nie wymagają one specjalnego cięcia dla dobrego owocowania. Nawet przeciwnie, można je ciąć bardzo słabo, bo przyrasta na nich mało pędów.
Obecnie klasyczne cięcie letnie (wg Loretta) stosuje się wyłącznie w niektórych ogródkach przydomowych w Europie Zachodniej. W sadach towarowych natomiast upowszechniają się coraz bardziej uproszczone metody cięcia letniego.
Cięcie letnie bardziej niż zimowe hamuje wzrost drzew. Po cięciu letnim odbija mniej pędów niż po zimowym. Stąd też znajduje ono zastosowanie w gęsto sadzonych sadach intensywnych, jeśli zachodzi potrzeba ograniczenia rozmiarów drzew. W tym celu skraca się jednorazowo w lipcu wierzchołki intensywnie rosnących pędów lub też wycina silne pędy u podstawy. W sadach intensywnych wykonuje się coraz powszechniej cięcie letnie w celu uzyskania pięknego rumieńca na owocach. Wycina się wilki wyrosłe na konarach oraz silne przyrosty znajdujące się w górnej części korony. Aby uzyskać dobry rezultat, należy wyciąć wilki 4 tygodnie przed przewidywanym zbiorem owoców. Wycinanie wilków latem daje duże oszczędności czasu pracy przy późniejszym cięciu zimowym.
Do czasu zbioru owoców cięcie letnie ogranicza się zwykle tylko do pędów tegorocznych, na których nie ma owoców. Po zerwaniu owoców można ciąć drzewa w taki sam sposób, jak w czasie ich spoczynku zimowego. Latem, po zerwaniu owoców, należy ciąć czereśnie i wiśnie, bo są one w tym czasie najmniej narażone na porażenie przez choroby kory i drewna.
Cięcie letnie bywa także stosowane na plantacjach krzewów owocowych. Wszystkie pędy zeszłoroczne malin powinny być wycięte natychmiast po zerwaniu owoców. Przy uprawie porzeczek czerwonych i agrestu w formie szpalerowej, przycina się ściany szpaleru nożycami żywopłotowymi 2-3 tygodnie przed zbiorem owoców. Krzewy porzeczek czarnych i czerwonych oraz agrestu można prześwietlać w sierpniu, po zerwaniu owoców.
Powyższe wiadomości pochodzą z książki profesora Augustyna Miki pt. „Cięcie drzew i krzewów owocowych”.