Cavaletti - praca na koziołkach w ujeżdżeniu i skokach

  • Wydawnictwo: Galaktyka
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Ingrid Klimke, Reiner Klimke
  • Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2021 wydanie 2
  • Liczba stron : 167
  • Oprawa i wymiary: twarda, 160 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-7579-819-7
  • egz.
  • 34,90 zł

Praca na koziołkach jest kluczem do sukcesu zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca, niezależnie od ćwiczonej formy jazdy.

Mistrzyni olimpijska Ingrid Klimke uważa pracę na koziołkach za klucz do sukcesu. Jej zdaniem, gimnastyka na koziołkach poprawia nie tylko jakość chodów, takt, rozluźnienie i kadencję ruchu, lecz także kondycję. Wraz z ojcem, Reinerem Klimkem, podaje wiele przykładów ćwiczeń zaczerpniętych ze swojej praktyki. Ich cenne wskazówki treningowe sprawdzają się we wszystkich jeździeckich dyscyplinach sportowych.
Poradnik zawiera liczne zdjęcia ilustrujące sposób wykonania ćwiczenia, nowe cenne propozycje dotyczące pracy ujeżdżeniowej oraz zaktualizowane schematy ustawień przeszkód na potrzeby gimnastyki skokowej.

W książce czytelnik znajdzie:
• ćwiczenia, które pozwalają prawidłowo kształtować mięśnie i uelastyczniać stawy,
• skuteczne sposoby na rozluźnienie i wzmacnianie mięśni grzbietu,
• wskazówki, jak rozwijać siłę wychodzącą od zadu i zdolność reakcji konia,
• sposoby oceny optymalnego tempa podstawowego i wyczucia odległości w gimnastyce skokowej,
• ćwiczenia na poprawę rozluźnienia, gibkości, koordynacji i równowagi w siodle,
• efektywne plany treningowe umożliwiające skuteczne wyznaczanie celów i ich konsekwentną realizację.

Wielu trenerów i jeźdźców podczas szkolenia stosuje drągi i koziołki, odnoszę jednak wrażenie, że tylko kilku z nich tak naprawdę zna zasady i znaczenie ich użycia. Niniejszy poradnik systematyzuje wiedzę w tym zakresie i dostarcza odpowiedzi na wiele pytań, m.in. czy „kawaletki” jeździ się półsiadem czy ćwiczebnym.
Wojciech Mickunas

Dla wielu znawców tematu nazwisko Klimke jest równoznaczne z kompetentnym i wszechstronnym szkoleniem konia. Reiner Klimke jest najbardziej utytułowanym jeźdźcem ujeżdżeniowym wszechczasów, a jego córka Ingrid kontynuuje rodzinną tradycję.

 

SKRÓT PRZEDMOWY

DO PIERWSZEGO WYDANIA

Dzisiejsze podejście do skoków przez przeszkody wywodzi się od włoskiego rotmistrza Federico Caprilliego. Jego teoria naturalnej metody szkolenia doprowadziła na przełomie XIX i XX wieku do przeobrażenia stylu skakania. Wcześniej jeźdźcy odchylali się w skoku do tyłu, narzucając szyi konia sztywne ustawienie. Caprilli zorientował się, że koniowi najłatwiej jest utrzymywać równowagę nad przeszkodą, kiedy jeździec odciąża jego grzbiet, pochylając górną część tułowia z jednoczesnym przesunięciem rąk do przodu. Taki dosiad odciążający jest obecnie oczywisty. Program naturalnej metody szkolenia obejmował także pracę na koziołkach, po włosku „cavaletti”. Są to drewniane drągi, umocowane na obu końcach na niskich stojakach, na których Caprilli trenował konie we wszystkich chodach bez jeźdźca i pod jeźdźcem.

Do Niemiec teorie włoskiej szkoły skoków przez przeszkody docierały powoli. W szkole kawalerii w Hanowerze interesował się nimi zwłaszcza pułkownik von Flotow, który zabiegał o włączenie niektórych ich zasad do niemieckich przepisów jeździeckich.

W ciągu mojej wieloletniej kariery jeździeckiej stałem się zdecydowanym zwolennikiem tego szkolenia. Pracę na koziołkach miałem szczęście obserwować w Westfalskiej Szkole Jazdy Konnej i Powożenia w Munster oraz pod kierunkiem różnych szkoleniowców Niemieckiego Jeździeckiego Komitetu Olimpijskiego (DOKR) w Warendorfie. Siłą rzeczy dokonywałem oceny moich wrażeń i uzupełniałem je o własne doświadczenia. Liczne notatki, jakie nagromadziłem z biegiem czasu, i wyniki osiągane przez konie, na których jeździłem, w ujeżdżeniu i konkursie wszechstronnym na zawodach w kraju i za granicą, skłoniły mnie do spisania moich poglądów na pracę na koziołkach w formie monograficznej.

Wszędzie widuje się jeźdźców trenujących swoje konie na koziołkach i głęboko przeświadczonych, że wykonują dobrą pracę szkoleniową. Przy bliższej obserwacji można stwierdzić, że nie są spełnione podstawowe warunki dotyczące ustawienia koziołków i prawidłowych odległości w poszczególnych chodach. Oczekiwany sukces siłą rzeczy nie nadejdzie.

Dlatego wydaje się słuszne, aby poświęcić temu obszarowi spójną prezentację, która ostrzeże nie tylko przed szkodami, ale również wskaże możliwości, jakie daje systematycznie wprowadzona praca na koziołkach.

 

TRADYCJA I NOWE DOŚWIADCZENIA

Początki pracy na koziołkach wywodzą się z „naturalnej metody szkolenia” i są zgodne z klasycznymi zasadami jeździectwa, praktykowanymi i przekazanymi mi przez mojego ojca. Ich nadrzędnym celem była i pozostaje dbałość o zdrowie konia przy jednoczesnym gimnastykowaniu i wzmacnianiu jego muskulatury - a właśnie w tym aspekcie praca na koziołkach jest szczególnie cenna.

Na życzenie wielu czytelników wznowiliśmy i zaktualizowaliśmy książkę o pracy na koziołkach. Pierwsze wydanie ukazało się 50 lat temu. Ustąpił sceptycyzm niektórych miłośników jeździectwa traktujących wcześniejszą pracę na koziołkach jako uciążliwe zadanie dodatkowe, co więcej, można stwierdzić, że doświadczenia w szkoleniu na koziołkach przyczyniły się do dalszych postępów w ujeżdżeniu i w zakresie gimnastyki skokowej.

Poprzez wielostronne szkolenie różnych koni, aż po klasę ciężką, udoskonalałam metody treningowe mojego ojca, dostosowując je do „nowoczesnych typów koni”. Niniejsza zaktualizowana książka zawiera liczne przykłady z praktyki i wskazówki, ułatwiające realizację tych metod w codziennej pracy. Życzę Czytelnikom owocnej lektury i powodzenia w pracy na koziołkach!

 

Spis treści

Skrót przedmowy do pierwszego wydania

Tradycja i nowe doświadczenia

WARTOŚĆ SZKOLENIOWA PRACY NA KOZIOŁKACH

Podstawy

Dlaczego warto pracować na koziołkach?

Czego uczy się jeździec?

WYPOSAŻENIE W CODZIENNYM TRENINGU

Bezpieczeństwo jest ważne

Koziołki w różnych wariantach

Zastępowanie koziołków drągami

Podłoże

Wyposażenie konia

PRACA NA KOZIOŁKACH BEZ JEŹDŹCA

Niewymuszone szkolenie podstawowe

Zalety pracy z ziemi

Poruszanie się luzem

Praca na lonży

PRACA NA KOZIOŁKACH POD JEŹDŹCEM NA LINIACH PROSTYCH

Podstawy w pracy pod jeźdźcem

Podstawy pracy na liniach prostych

Różne ustawienia koziołków

Praca na koziołkach w stępie

Praca na koziołkach w kłusie

PRACA NA KOZIOŁKACH NA ŁUKACH

Zalety pracy na lukach

Praca na koziołkach w galopie

DODATEK Przebieg ruchu w galopie na kole

GIMNASTYKA SKOKOWA - SZKOLENIE KONIA I JEŹDŹCA

Wprowadzenie

Szkolenie jeźdźców i koni

Podstawy

Cele

Plan treningu

Szkolenie jeźdźca

Skoki na kole

Koziołki ustawione w formie krzyża

Typowe błędy jeźdźca i propozycje korekt

Szkolenie konia

Warianty budowy przeszkód dla koni niedoświadczonych

DODATEK Doskonały szereg gimnastyczny

Skok-wyskok

DODATEK Szereg gimnastyczny na skok-wyskok

Dalsze warianty ustawiania szeregów gimnastycznych

Typowe błędy konia i propozycje korekt

PLANY SZKOLENIA UJEŻDŻENIE I SKOKI

Różnorodność w codziennym treningu

Podstawowe zasady

Plan szkolenia podstawowego (cztery-sześć tygodni)

Plan szkolenia konia ujeżdżeniowego (cztery-sześć tygodni)

Plan szkolenia konia skokowego (cztery-sześć tygodni)

Propozycje szkolenia młodzieży

ANEKS-NA KONIEC

Aktorzy

Indeks