Cebula zeszyt uprawowy

  • Wydawnictwo: Plantpress
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Plantpress, 2021
  • Liczba stron : 88
  • Oprawa i wymiary: miękka, 145 x 205 mm
  • ISBN: 9788-83-64729-9191
  • egz.
  • 19,90 zł

Jest to niezwykle potrzebna na rynku publikacja dotycząca nowości w uprawie cebuli. Przedstawiamy w nim najnowsze odmiany, kluczowe zabiegi agrotechniczne, choroby, szkodniki i chwasty oraz sposoby ich zwalczania, a także systemy zbioru i przechowywania.

Publikacja opiera się na materiałach, które przygotowane zostały dla miesięcznika „Warzywa” przez najlepszych polskich ekspertów branżowych, a została opracowana przez zespół redakcyjny wydawnictwa

 

Cebula - jedno z najważniejszych warzyw na świecie

Do liczących się warzyw w światowych uprawach należy m.in. cebula. Najwięcej uprawia się jej w Azji (55 min t, wtym 23 min t w samych Chinach). Sporo, bo 9,5 min t cebuli zbierane jest corocznie w Afryce oraz krajach Ameryki Północnej i Południowej. Produkcja europejska sięga ok. 10 min t. W Europie znaczącym producentem jest Holandia, w której nie tylko produkuje się dużo cebuli, ale dodatkowo jest tam przechowywana cebula pochodząca z innych krajów. Stąd ilości tego warzywa eksportowanego z Holandii co roku przekraczają krajową produkcję. Wśród unijnych producentów Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości zbiorów. Jednocześnie cebula plasuje się na trzeciej pozycji biorąc pod uwagę udział w polskiej produkcji warzyw, zaraz po kapuście i marchwi. W 2020 r. w naszym kraju zebrano ok. 580 tys. t tego warzywa.

W 2019 r. cebulę uprawiano w Polsce na 25,2 tys. ha, co stanowiło ponad 13,5% powierzchni produkcji tego warzywa w UE. Zbiory na poziomie 536 tys. t stanowiły ok. 8,3% zbiorów w UE. Średni plon z hektara statystycznie wyniósł w Polsce 21,2 t/ha (średni plon dla całej UE wyniósł w tym samym okresie 34,7 t/ha). To niewiele wiedząc, że są w naszym kraju plantatorzy, którzy z hektarowej uprawy cebuli są w stanie zebrać nawet 1001. Duży wpływ na poziom plonowania cebuli ma pogoda, ale sporo też zależy od wyboru odmiany i właściwej technologii produkcji. Plantatorzy, którzy uprawiają cebulę od lat podkreślają, że jest to wymagająca produkcja, zwłaszcza w pierwszym okresie wzrostu, kiedy rośliny są narażone na konkurencję ze strony chwastów, a także w późniejszym czasie, gdy zagraża im wiele chorób oraz szkodników. Warto poznać ofertę odmian cebuli, nawozów i środków ochrony roślin, by zapewnić jak najwyższe zbiory. Udana produkcja nie kończy się jednak na obfitych plonach. Trzeba je jeszcze sprzedać po opłacalnej cenie. Ta niestety rzadko gwarantowana jest w kontraktach sprzedażowych. Ceny cebuli na światowych rynkach zmieniają się znacznie. Jest to m.in. związane z możliwością długiego przechowywania niektórych odmian i tym samym ich transportowania na znaczne odległości. To powoduje, że cebula jest chętnie eksportowana na całym świecie. Największymi eksporterami cebuli są: Indie, Chiny, Holandia, Stany Zjednoczone, Meksyk czy Egipt. Wśród importerów najbardziej znaczący to: do Rosja, Malezja, Japonia, a także USA i Wielka Brytania.

Polski eksport cebuli stanowi 2,5% światowego eksportu tego warzywa. W 2019 r. wyeksportowano z Polski 138,7 tys. t cebuli, głównie do Wielkiej Brytanii (33%). Drugi z krajów, do którego trafia polska cebula to Holandia (25,6%). Ważnymi odbiorcami są również Francja, Belgia i Niemcy.

W naszym kraju panują warunki sprzyjające uprawie cebuli typu Rijnsburger, nadającej się do długiego przechowywania oraz transportu na znaczne odległości. Wyróżnia się ona ostrym smakiem. Oby polskim producentom udało się wykorzystać tę przewagę i zaistnieć na innych zagranicznych rynkach.

 

Spis treści

Fizjologia wzrostu i rozwoju cebuli

ODMIANY

Rijnsburgery - odmiany do zadań specjalnych

W typie amerykańskim, hiszpańskim i japońskim

Cebula z dymki - wczesność, pewność i jakość

W atrakcyjnej, czerwonej łusce

Cebula zimująca na wczesne zbiory

NAWOŻENIE

Przed siewem cebuli

Zbilansowane nawożenie

Kluczowe składniki w dolistnym dokarmianiu

Nawożenie i związane z nim koszty

AGROTECHNIKA

Technologie uprawy                 

Fazy wzrostu cebuli zwyczajnej

Kiedy lać wodę w cebuli?

OCHRONA

Zwalczanie chwastów dwuliściennych w uprawach z siewu wiosennego

Wciornastek tytoniowiec

na warzywach cebulowych

Niechemiczne metody odchwaszczania

Uciążliwe choroby cebuli

ZBIÓR I PRZECHOWYWANIE

Maszyny do zbioru cebuli

Pierwsze dni cebuli w przechowalni