Choroby bydła podstawy diagnostyki i terapii
- Wydawnictwo: Apra
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: Michał Bednarski
- Wydawca, rok wydania: Apra – wetpress, 2015 dodruk
- Liczba stron : 397
- Oprawa i wymiary: twarda, 180 x 245 mm
- ISBN: 978-83-937817-0-6
Kompendium najnowszej wiedzy z zakresu rozpoznawania, diagnozowania, leczenia i zwalczania wybranych, szczególnie ważnych dla praktyki weterynaryjnej, chorób bydła.
Książka ta powstała z myślą o praktykujących lekarzach weterynarii a także studentach medycyny weterynaryjnej. Na każdym etapie pisania starałem się uwzględnić potrzeby i problemy przed jakimi w codziennej pracy stają lekarze weterynarii, z którymi mam przyjemność współpracować.
Mam nadzieję, że książka będzie postrzegana przez czytelników jako istotna pomoc w pracy zawodowej, a zawarte w niej informacje oraz, forma ich przedstawienia sprawią, że zarówno lekarze weterynarii jak i studenci będą z przyjemnością do niej powracać.
Książka ta stanowi oryginalnie opracowane kompendium najnowszej wiedzy z zakresu rozpoznawania, diagnozowania, leczenia i zwalczania wybranych, szczególnie ważnych dla praktyki weterynaryjnej, chorób bydła. Warto przy tym podkreślić, że w warstwie merytorycznej dedykowana jest ona głównie lekarzom weterynarii, zwłaszcza praktykującym, ale stanowić też może cenne uzupełnienie obowiązkowej lektury dla studentów weterynarii, a nie wykluczone, że zainteresuje też pracowników nauki zajmujących się szeroko pojęta bujatryka.
Niekwestionowana duża wartością książki, poza jej aktualna i przejrzyście podaną warstwą merytoryczna, jest bardzo bogata autorska dokumentacja fotograficzna zawierająca ponad 350, zrobionych w wysokiej rozdzielczości, kolorowych zdjęć. Rzadko obecnie spotykana w weterynaryjnych opracowaniach podręcznikowych dbałość o tak wyrafinowana szatę graficzna jest warta podkreślenia. Ponadto, sposób prezentacji treści książki jest również nietypowy, użyta bowiem nowoczesna forma, m.in. poprzez dodatkowe przypomnienia i przytaczaniu najważniejszych fragmentów tekstu, ułatwia czytelnikowi percepcje i zapamiętywanie najistotniejszych faktów. Oba te elementy pozwalają łatwo śledzić tekst książki, a jej lektura jest przyjemnością.
Książka zawiera obowiązujące i aktualne, a także nowe elementy wiedzy z zakresu występowania, rozpoznawania, diagnostyki laboratoryjnej, leczenia i profilaktyki chorób bydła.
Całość opracowania świadczy o dużej wiedzy teoretycznej i praktycznym doświadczeniu terenowym autora, czego dowodem jest bogata dokumentacja fotograficzna przypadków, tym cenniejsza, że stanowi materiał autorski.
Książka stanowi ważną i oczekiwaną praktyczną formę zwartego opracowania rozległej problematyki patologii w stadach bydła.
W treści:
Cielęta
Postępowanie z cielęciem po urodzeniu
Biegunki cieląt
Postępowanie
Posocznica cieląt na tle E. coli
Choroby układu oddechowego
Układ oddechowy bydła
Postępowanie diagnostyczne w przebiegu chorób układu oddechowego
Choroby układu pokarmowego
Choroby jamy ustnej
Choroby kości szczęki i żuchwy
Choroby gardła i przełyku
Choroby przedżołądków
Choroby jelit
Diagnostyka chorób przewodu pokarmowego bydła
Choroby metaboliczne podstawy
Choroby metaboliczne
Monitorowanie zaburzeń metabolicznych u krów mlecznych
Wybrane choroby metaboliczne
Zaleganie u krów/zespół zalegającej krowy
Choroby zakaźne
Choroby wymienia
Ronienia
Choroby pasożytnicze
Choroby skóry
Choroby układu ruchowego
Choroby układu naczyniowo – sercowego
Choroby układu moczowego
Choroby oczu
Choroby centralnego układu nerwowego
Postępowanie w nagłych przypadkach