Choroby wewnętrzne i chirurgia bydła tom 1 + tom 2

  • Wydawnictwo: Galaktyka
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2015
  • Liczba stron : 1486
  • Oprawa i wymiary: twarda, 205 x 280 mm
  • ISBN: 978-83-7579-392-5

Choroby wewnętrzne i chirurgia bydła zawiera szczegółowy opis jednostek chorobowych i wyjątkowo bogatą ilustrację fotograficzną

OSTATNI EGZEMPLARZ - KSIĄŻKA MA ZNISZCZONĄ OKŁADKĘ

 

Dzieło liczy 1486 stron, ilustrowane jest 1282 rycinami, w tym 246 barwnymi, oraz 108 tabelami przeglądowy­mi.

Podręcznik zawiera 12 rozdziałów, w których omówiono poszczególne jednostki chorobowe, usystematyzowane według narządów, w jakich występują. Każdy z nich zawiera elementy klasycznego podziału klinicznego: definicję i zna­czenie choroby, etiologię, patogenezę, objawy, przebieg, znamiona ważne dla rozpoznania i dia­gnozy różnicowej, postacie choroby, anatomię patologiczną w skali makro i mikro, leczenie oraz zapobieganie. Dzięki takiemu układowi podręcz­nik jest przejrzysty, umożliwia łatwe odnalezie­nie niezbędnych dla terapeuty informacji dotyczą­cych procesu patologicznego, a także postępowa­nia terapeutyczno-profilaktycznego. W tym wy­daniu autorzy wprowadzili opisy chorób, które mają charakter wielonarządowy, schorzeń gene­tycznie uwarunkowanych, wrodzonych i powsta­jących w ontogenezie, a także żywienia z diete­tyką, ekopatii, technopatii i ergopatii. Są to pato­logie charakterystyczne dla czasów współcze­snych, określane także jako „choroby cywiliza­cyjne" związane między innymi z postępowaniem genetycznym, hodowlą, chowem, środowiskiem, produkcją i czynnikami ekonomicznymi. Wszyst­kie informacje zostały wzbogacone doskonałymi ilustracjami oraz zestawieniami syntetyzującymi stany patologiczne i diagnostykę. Książka zawie­ra również dobrze ułożony skorowidz oraz odsy­łacze do literatury przedmiotu.

Całokształt wydanego dzieła można uznać za bardzo udane i pożyteczne przedsięwzięcie, nie­zwykle przydatne dla studentów wydziałów medy­cyny weterynaryjnej. Ponadto przyjęta przez auto­rów forma pozwala na wykorzystanie prezentowa­nej wiedzy przez lekarzy weterynarii o ogólnym wykształceniu i specjalizujących się w chorobach bydła, zootechników, hodowców i wszystkich za­interesowanych bujatryką.

W treści:

Choroby okrywy włosowej, skóry, tkanki podskórnej i rogów
Choroby układu limfatycznego i śledziony
Choroby narządów układu krążenia i krwi
Choroby układu oddechowego, przepony i ściany klatki piersiowej
Choroby układu pokarmowego i .ściany jamy brzusznej
Choroby układu moczowego
Zabiegi mające na celu zniesienie popędu płciowego i płodności
Choroby narządu ruchu
Choroby narządów ośrodkowego układu nerwowego (mózgowioczaszka, mózg, nerwy czaszkowe i rdzeń kręgowy)
Choroby narządów zmysłów
Choroby wielonarządowe

Jednostki chorobowe opisane są wg schematu:
definicja, postacie
występowanie
przyczyny
patogeneza
objawy, przebieg
rozpoznanie, diagnostyka różnicowa
rokowanie
badanie sekcyjne
leczenie
zapobieganie