Diagnostyka laboratoryjna psów i kotów
- Wydawnictwo: Galaktyka
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2021
- Liczba stron : 408
- Oprawa i wymiary: twarda, 170 x 240 mm
- ISBN: 978-83-7579-813-5
- egz.
- 118,00 zł
Niniejszy przewodnik skierowany jest do lekarzy i studentów weterynarii oraz diagnostów laboratoryjnych. Autorzy skupili się na badaniach psów i kotów - gatunków, które nadal stanowią większość pacjentów w lecznicach małych zwierząt, a jednocześnie nie mogą być utożsamiane - koty nie powinny być bowiem traktowane jako małe psy.
Na początku zostały wyjaśnione reguły korzystania z dorobku medycyny laboratoryjnej, podsumowane w 10 zasadach. Dalej przedstawiono krok po kroku najważniejsze techniki laboratoryjne oraz obrazy mikroskopowe wyników badań z zakresu hematologii, cytologii i badania osadu moczu. Po krótkiej prezentacji sposobów korzystania z algorytmów, czytelnik ma możliwość prześledzenia, jak wyniki testów laboratoryjnych wyjaśniają różne objawy kliniczne. Wybrane algorytmy przedstawiają sposób interpretacji uzyskanych wyników i dalszy możliwy przebieg badań, który pozwoli na wyjaśnienie zaburzeń. W Przeglądzie badań, w kolejności alfabetycznej, zaprezentowano najważniejsze badania laboratoryjne. W sposób syntetyczny podsumowane zostały wskazania do wykonywania tych badań, wskazówki, jak najlepiej przy gotować materiał biologiczny, z uwzględnieniem jego trwałości, a także informacje dotyczące różnicy krytycznej badanego parametru u psów i kotów i wartości krytycznych oraz dopuszczalnego i obserwowanego zakresu wahań.
Do powstania tej książki przyczynili się nie tylko autorzy, redaktorzy i zespół wydawniczy Thieme, ale także koledzy, studenci, pracownicy i właściciele zwierząt, którzy przez ponad 100 lat działalności weterynaryjnej wymieniali się fachowymi informacjami. Dziękujemy im wszystkim!
Mamy nadzieję, że książka będzie pomocna w codziennej pracy lekarsko-weterynaryjnej, a także będzie wzbudzać i umacniać zainteresowanie diagnostyką laboratoryjną, która jest jedną z najbardziej fascynujących dyscyplin w naszym zawodzie. Ufamy, że każdy, kogo celem pracy jest jak najlepsza opieka nad pacjentami, dzięki wsparciu diagnostyki laboratoryjnej poczuje, iż książka ta jest skierowana właśnie do niego.
Powodzenia życzą
Ilse Schwendenwein
Andreas Moritz
Nalali Bauer
Abigail Guija de Arespacochaga
Wiedeń i Giessen, jesień 2018 r.
Diagnostyka laboratoryjna psów i kotów to książka niezbędna każdemu lekarzowi praktykowi zajmującemu się tymi zwierzętami. Jej unikalność polega na całościowym podejściu do laboratoryjnych badań dodatkowych, które są konieczne zarówno w procesie diagnostycznym, jak i w monitorowaniu leczenia. Zagadnienia związane z tą dyscypliną medycyny autorzy umieszczają na istotnym miejscu w procesie tzw. myślenia klinicznego. Podkreślają wyraźnie, że zaskakujące niejednokrotnie wyniki mogą być skutkiem błędów przedlaboratoryjnych, a nieporozumienia interpretacyjne – następstwem oderwania badań laboratoryjnych od kontekstu klinicznego.
Krytyczne podejście do interpretacji wyników stanowi największą wartość tej publikacji. Autorzy zaznaczają już na samym początku, że nie leczymy wyników badań laboratoryjnych, a pacjenta. To niezwykle ważne przesłanie pozamerytoryczne książki.
Bardzo polecam Diagnostykę laboratoryjną psów i kotów nie tylko lekarzom weterynarii praktykom i diagnostom laboratoryjnym, ale także studentom medycyny weterynaryjnej – ważne, aby od samego początku swej drogi zawodowej utrwalali prawidłowe „odruchy” diagnostyczne i kliniczne.
prof. dr hab. ROMAN LECHOWSKI, specjalista chorób psów i kotów, kierownik Zakładu Chorób Wewnętrznych Małych Zwierząt, Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie
W treści:
10 zasad zapewniających sukces w diagnostyce laboratoryjnej
Techniki laboratoryjne krok po kroku
Algorytmy
Przegląd badań