Diagnostyka uszkodzeń ciągników kołowych
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: pod redakcją Ryszarda Michalskiego
- Wydawca, rok wydania: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2014
- Liczba stron : 200
- Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
- ISBN: 978-83-7299-908-5
- egz.
- 29,90 zł
Diagnostyka uszkodzeń ciągników kołowych. Identyfikacja relacji, modele. Hardware i software systemu diagnostycznego
Diagnostyka uszkodzeń ciągników kołowych. Identyfikacja relacji, modele. Hardware i software systemu diagnostycznego
Obecnie produkowane ciągniki kołowe to złożone układy mechaniczne, hydrauliczne i elektroniczne. Mają one zastosowanie w różnych działach gospodarki, rolnictwie, leśnictwie, budownictwie, transporcie itp. Uszkodzenie złożonych układów ciągnika kołowego najczęściej wpływa negatywnie na efektywność użytkowania, bezpieczeństwo i emisyjność spalin. Stąd wynika potrzeba oceny on-line rodzajów, skutków i krytyczności uszkodzeń w obecnie produkowanych ciągnikach kołowych. Złożoność konstrukcyjna ciągników kołowych wymaga coraz bardziej zaawansowanych metod diagnostycznych dla identyfikacji ich niezdatności zarówno na etapie wytwarzania, jak i eksploatacji. Zagadnienia te są często traktowane wybiórczo i niejednokrotnie sygnalizowane w fazie konstruowania ciągników kołowych ze względu na brak:
- wystarczającej wiedzy o uszkadzalności poszczególnych układów i zespołów pracujących w zmiennych warunkach eksploatacji,
- analizy uszkadzalności elementów ciągników kołowych z wykorzystaniem wyników badań przyspieszonych i eksploatacyjnych,
- metod pozyskiwania wiedzy i banku informacji o uszkodzeniach ciągników kołowych w procesie eksploatacji.
W klasycznych metodach diagnozowania uszkodzeń ciągników kołowych wykorzystuje się odwzorowanie stanu poprzez mierzone parametry diagnostyczne różnych symptomów: efektywności pracy, stanu cieplnego, drgań, szczelności itp.
Jakość diagnozy zależy od stopnia znajomości odwzorowania uszkodzeń w parametrach diagnostycznych. W trakcie realizacji kilku projektów badawczych wskazano na występujące duże dysproporcje pomiędzy danymi o uszkodzeniach pochodzących z modeli analitycznych, a uzyskanych w badaniach eksploatacyjnych.
W niniejszym opracowaniu zastosowano podejście mieszane łączące wiedzę regułową z wiedzą zjawiskową o uszkodzeniach ciągników kołowych uzyskaną z badań analitycznych (modelowych), symulacyjnych i eksploatacyjnych. Zatem poznanie prawidłowości, tj. związków i powiązań pomiędzy występującymi zjawiskami w procesie destrukcji ciągników kołowych, którym można przypisać cechy stałości, istotności i konieczności, stanowi o diagnostyce ich uszkodzeń.
W pracy przeanalizowano różne typy zależności w układach i zespołach ciągników kołowych, tj. jednoznaczne, gdy powiązania miedzy „uszkodzeniem-sygnałem" mają konieczny charakter i niejednoznaczne, jeśli powiązania miedzy „uszkodzeniem-kilkoma sygnałami" mają charakter wieloznaczny (rozmyty).
Przeanalizowanie tych relacji diagnostycznych umożliwiło identyfikację rozważanych uszkodzeń w aspekcie zjawisk fizycznych, powiązań kinematycznych i dynamicznych.
Założona objętość książki umożliwiła analizę stanu wiedzy w zakresie diagnostyki ciągników kołowych z uwzględnieniem zastosowanych nowych metod i modeli diagnostycznych w mechatronicznym systemie diagnostycznym ciągnika kołowego. Dążeniem autorów było upowszechnienie stosunkowo nowych i oryginalnych technik informatycznych i metod tworzenia relacji diagnostycznych oraz opracowania na ich podstawie modelu mechatronicznego systemu diagnostycznego ciągnika kołowego.
Proponowany zespół metod diagnostycznych opiera się na wykorzystaniu w diagnozowaniu on-line ciągnika kołowego jednoczesnego (równoległego) pomiaru kilku wybranych sygnałów diagnostycznych w celu zmniejszenia ryzyka diagnozy i stworzenia wiarygodnej bazy danych o uszkodzeniach krytycznych i istotnych dla funkcjonowania, bezpieczeństwa i emisyjności spalin ciągnika kołowego.
W treści
Wykaz najważniejszych oznaczeń
Podstawowe pojęcia i definicje w diagnostyce uszkodzeń
Rozwój konstrukcji ciągników kołowych
Rodzaje silników spalinowych stosowanych w ciągnikach
Rodzaje układów napędowych ciągników kołowych
Wyposażenie dodatkowe ciągników kołowych
Układy monitorowania i układy diagnostyczne
Monitorowanie stanu ciągnika Claas Xerion za pomocą systemu CEBIS
Ocena stosowanych symptomów diagnostyki użytkowej w ciągnikach kołowych
Kody błędów ciągnika kołowego
Istota i znaczenie diagnostyki uszkodzeń ciągnika kołowego
Klasyfikacja uszkodzeń i zużycia elementów
Przykładowe uszkodzenia ciągników kołowych
Metody i modele diagnostyczne ciągnika kołowego
Budowa mechatronicznego systemu diagnostycznego ciągnika kołowego
Urządzenia sieciowe z protokołem DeviceNet
Testowanie urządzenia diagnostycznego