Dietoterapia

  • Wydawnictwo: SGGW
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: SGGW, 2015, wydanie II
  • Liczba stron : 228
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-7583-088-0
  • egz.
  • 33,00 zł
Informacje dotyczące ustalania zapotrzebowa­nia energetycznego w różnych stanach chorobowych, a także zastosowania in­deksu glikemicznego w dietoterapii.
Postęp w dziedzinie wiedzy na temat roli żywienia w zdrowiu i chorobie człowieka związany jest z rozwojem wielu dziedzin nauki, takich jak: biochemia, fizjologia i genetyka czy nauk rolniczych. Umożliwia to coraz lepsze zrozumie­nie etiologii i patogenezy chorób w kontekście żywienia człowieka. Jednocze­śnie daje podstawę do tworzenia nowoczesnych zasad żywienia profilaktycznego i leczniczego. Odpowiednie postępowanie dietetyczne jest niejednokrotnie inte­gralnym, a nawet wyłącznym elementem terapii wielu jednostek chorobowych.

Kilka lat temu na rynku wydawniczym ukazała się książka „Podstawy diete­tyki" pod redakcją dr. Jacka Bujko, napisana przez zespół pracowników Zakładu Dietetyki, Katedry Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsump­cji SGGW w Warszawie. Zyskała ona uznanie czytelników, czego wyrazem były jej wznowienia. Zgodnie z tytułem, w książce tej znalazły się podstawy wiedzy z zakresu dietetyki, a więc podział diet i ich charakterystyka oraz zasady po­stępowania dietetycznego w wybranych jednostkach chorobowych, co wchodzi w zakres przedmiotu o takiej samej nazwie. Dlatego też uzasadnione było rozpo­częcie prac nad kolej na pozycją książkową, poświęconą dietoterapii i dietoprofi-laktyce schorzeń nieopisanych w uprzedniej pozycji.

Niniejsza publikacja, która będzie pierwszą częścią opracowania dwuto­mowego, jest efektem pracy zespołu pracowników wspomnianego Zakładu. Przedstawione w niej zagadnienia są przedmiotem nauczania w ramach przed­miotu dietoterapia. Zawiera ona informacje dotyczące ustalania zapotrzebowa­nia energetycznego w różnych stanach chorobowych, a także zastosowania in­deksu glikemicznego w dietoterapii. Spośród chorób przewodu pokarmowego opisano w niej postępowanie dietetyczne w takich schorzeniach, jak: nieswo­iste stany zapalne jelit, zespół jelita drażliwego, marskość wątroby oraz ostre i przewlekłe zapalenie trzustki. Przedstawiono również postępowanie dietetyczne w przewlekłych schorzeniach nerek, zarówno gdy zachowana jest jeszcze funk­cja tego narządu, jak i w trakcie leczenia nerkozastępczego. Omówiono dietoterapię zespołu metabolicznego, dny moczanowej, postępowanie żywieniowe u osób, u których występuje nadwrażliwość pokarmowa, żywienie w chorobach nowotworowych oraz znaczenie składników żywności w rozwoju schorzeń neurodegeneracyjnych.

W treści

Ustalanie zapotrzebowania energetycznego w różnych stanach chorobowych

Postępowanie dietetyczne w nadwrażliwościach pokarmowych

Leczenie dietetyczne nieswoistych stanów zapalnych jelit

Postępowanie dietetyczne u osób z zespołem jelita drażliwego

Zasady postępowania dietetycznego w marskości wątroby

Postępowanie dietetyczne w schorzeniach trzustki

Przewlekła choroba nerek – okres leczenia zachowawczego

Przewlekła choroba nerek – okres leczenia nerkozastępczego

Postępowanie dietetyczne w chorobach neurodegeneracyjnych ośrodkowego układu nerwowego – choroba Parkinsona i choroba Alzheimera

Dietoterapia zespołu metabolicznego

Dna moczanowa

Żywienie w chorobach nowotworowych