Drosophila suzukii - realne zagrożenie

  • Wydawnictwo: Hortus Media
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Alicja Chorąży
  • Wydawca, rok wydania: Hortus Media, 2015
  • Liczba stron : 32
  • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-933865-1-2
  • egz.
  • 15,00 zł
Poradnik pomoże w rozpoznaniu i zwalaczeniu muszki plamoskrzydła oraz ochronie owoców jagodowych i pestkowych.

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) w Europie jest nowym, agresywnym szkodnikiem atakującym owoce miękkie. W Polsce najbardziej zagrożone mogą być uprawy borówki wysokiej, czereśni i wiśni, jeżyn oraz malin. Gatunek pochodzi z Azji i po raz pierwszy został odnotowany i uznany jako inwazyjny w 1980 roku na Hawajach, a później - w 2008 roku w Stanach Zjedno­czonych oraz w Europie. W ciągu sześciu lat szkodnik szybko rozprzestrzenił się na obu kon­tynentach. W 2013 roku odnotowano również jego występowanie w Ameryce Południowej. Na skutek żerowania szkodnika, owoc traci wartość handlową. Muszka plamoskrzydła atakuje owoce pestkowe (czereśnia, wiśnia, morela, brzoskwinia, śliwa) oraz owoce jagodowe (truskawka, malina, borówka, porzeczka, winorośl).

Ten praktyczny przewodnik przygotowany został z myślą o producentach gatunków owoców zagrożonych wystąpieniem tego szkodnika w Polsce. Pomaga w rozpoznaniu szkodnika oraz stosowaniu środków zaradczych jakie należy podjąć aby monitorować, ograniczać i częściowo zwalczać tego szkodnika, którego obecność już stwierdzono w ubiegłym roku w Polsce.

Większość owocanek składa jaja do uszkodzonych, zgniłych lub fermentujących owoców. Szkodliwość muszki wynika ze zdolności samic do nacięcia skórki zdrowego owocu i złoże­nia do jego wnętrza jaja (do czego nie są zdolne powszechnie u nas występujące gatunki z ro­dzaju Drosophila. Z jaj wylęgają się larwy, które wyjadają miąższ owocu. Na skutek żerowania szkodnika, owoc traci wartość handlową.

Szkodnik ten rozwija się również w owocach roślin dziko rosnących, np. w jeżynach, czarnym bzie. D. suzukii powoduje poważne straty gospodarcze w Ameryce Północnej oraz w wielu krajach Europy. W Polsce obecność szkodnika stwierdzono po raz pierwszy jesienią 2014 roku, przy czym nie zaobserwowano jeszcze dużej szkodliwości. Biorąc jednak pod uwagę liczbę pokoleń w roku (teoretycznie może być ich nawet 13) oraz szybkość rozprzestrzeniania się muszki plamoskrzydłej, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w najbliższych latach polscy pro­ducenci będą zmuszeni do zmierzenia się z tym szkodnikiem.

Spis treści

Wstęp

Charakterystyka

Biologia

Pochodzenie i zasięg występowania

Zakres żywicieli

Szkodliwość

Monitoring i lustracje

Prewencja i zwalczanie

Ryzyko występowania w Polsce

Literatura
uprawaborowki