Fizjologia zwierząt

  • Wydawnictwo: PWRiL
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: pod redakcją prof. dr. hab. Tadeusza Krzymowskiego oraz prof. dr hab. Jadwigi Przała
  • Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2015, wydanie 9 poprawione i uaktualnione
  • Liczba stron : 480
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 290 mm
  • ISBN: 978-83-09-01161-3
  • egz.
  • 105,00 zł

Procesy fizjologiczne zwierząt i ich regulacja są w podręczniku wytłumaczone w sposób dogłębny i zrozumiały, a ponadto wzbogacone tabelami i kolorowymi rycinami.

„Fizjologia zwierząt” pod redakcją prof. dr. hab. Tadeusza Krzymowskiego oraz prof. dr hab. Jadwigi Przała jest IX wydaniem podręcznika, który ukazał się po raz pierwszy w 1973 roku. Minęło więc już ponad 40 lat życia tej książki w środowisku studentów medycyny weterynaryjnej oraz studentów szeroko rozumianej hodowli zwierząt i nauk biologicznych. Każde kolejne wydanie wprowadzało nowe elementy wiedzy i ulepszenia dydaktyczne.

Obecne, już dziewiąte, wydanie „Fizjologii zwierząt” spełnia wszystkie wymogi nowoczesnej książki akademickiej, która w przyjazny dla użytkownika sposób pozwala lepiej zrozumieć istotę i sens przedmiotu. Procesy fizjologiczne i ich regulacja są w podręczniku wytłumaczone w sposób dogłębny i zrozumiały, a ponadto wzbogacone tabelami i kolorowymi rycinami. Z pewnością nowe wydanie „Fizjologii zwierząt” będzie dobrze służyło kolejnym pokoleniom przyszłych lekarzy weterynarii i medycyny, biologów, zootechników i pracownikom naukowym do celów dydaktycznych.

Przedmowa ostatnich dwóch wydań kończyła się intencją, którą i dziś chcemy powtórzyć: „Mamy nadzieję, że podręcznik ten pozwoli studentom postrzegać w sposób racjonalny piękno wytworzonego w ewolucji złożonego procesu życia, że zachwyci bogactwem mechanizmów regulacyjnych i przyczyni się do zacierania wytworzonej w dawnych latach sztucznej przepaści między jakże bliskimi procesami życia zwierząt i życia człowieka. Wierzymy, że prezentowana w podręczniku wiedza pozwoli też zrozumieć i zapamiętać, że wspólne są zwierzętom i człowiekowi uczucia niepokoju, bólu i cierpienia.

Owocem tej świadomości niech będzie stała dążność do niesienia pomocy zwierzętom, do przeciwstawiania się bezmyślnym często okrucieństwom, jakie stosują ludzie wobec ubezwłasnowolnionych i słabszych od człowieka zwierząt”.

W treści

Wstęp do fizjologii

Układ nerwowy

Zmysły i narządy zmysłów

Neurofizjologiczne podstawy zachowania się zwierząt

Narządy ruchu – mięśnie i stawy

Wydzielanie wewnętrzne

Krew i chłonka

Układ odpornościowy jako system ogólnoustrojowych regulacji fizjologicznych

Krążenie krwi i przepływ chłonki

Oddychanie i metabolizm energetyczny

Trawienie i wchłanianie

Termoregulacja

Wydalanie i regulacja wodno-mineralna

Rozród

Laktacja

Fizjologia ptaków – wybrane zagadnienia