Fizyka cieplna budowli w praktyce Obliczenia cieplno-wilgotnościowe
- Wydawnictwo: PWN
-
Dostępność:
Wysyłka w 24 godziny
- Autor: Andrzej Dylla
- Wydawca, rok wydania: PWN, 2020
- Liczba stron : 546
- Oprawa i wymiary: miękka, 155 x 235 mm
- ISBN: 978-83-01-18168-0
- egz.
- 75,90 zł
Pierwsza część książki (rozdziały 1–10) dotyczy procesów wymiany ciepła, część druga (rozdziały 11–14) obejmuje badania stanu zawilgocenia przegród i złączy budowlanych.
Konstruktor budowlany staje przed koniecznością obligatoryjnego uwzględnienia w procesie projektowania budynku złożonych wymagań cieplno-wilgotnościowych, zapisanych w stale aktualizowanych tzw. warunkach technicznych. Spełnienie tych warunków, przy równoległym obowiązku wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, to podstawowy element każdego projektu budowlanego.
Z Przedmowy
Racjonalizowanie zużycia energii stało się jednym z najważniejszych problemów gospodarczych. Zrodziło to potrzebę doskonalenia zarówno metod poprawy izolacyjności przegród, jak i sposobów precyzyjnego prowadzenia obliczeń cieplno-wilgotnościowych i stało się powodem zasadniczych zmian w procedurach obliczeniowych fizyki cieplnej, tak by uwzględniały one naturalną przestrzenną strukturę budowli, odniesioną do klimatu zewnętrznego w określonej lokalizacji.
Pierwsza część książki (rozdziały 1–10) dotyczy procesów wymiany ciepła, część druga (rozdziały 11–14) obejmuje badania stanu zawilgocenia przegród i złączy budowlanych. Są w niej kolejno opisane:
· procedury obliczeń cieplno-wilgotnościowych
· klimat i mikroklimat budynku
· płaskie i przestrzenne przepływy ciepła
· obliczanie strat ciepła z budynku do środowiska i wymiana ciepła przez grunt
· właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych
· roczne bilansowanie zużycia energii do ogrzewania i wentylacji
· mechanizmy przenoszenia wilgoci w przegrodach budowlanych i ochrona przeciwwilgociowa przegród oraz budynków
· sprawdzanie kondensacji wilgoci
· projektowanie złączy budowlanych
Książka napisana z myślą o studentach budownictwa, architektury i inżynierii środowiska oraz inżynierach zajmujących się projektowaniem i wykonawstwem budowlanym.