Fokus na Innowacje. Rolnictwo
- Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2024
- Liczba stron : 90
- Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
- ISBN: 978-83-7940-046-1
- szt.
- 69,00 zł
Chcesz utrzymać się na rynku? Nie stój w miejscu! To stwierdzenie doskonale pasuje do sytuacji polskich gospodarstw, stojących u progu cyfrowej rewolucji, skupionej wokół systemów Rolnictwa 4.0. Z naszymi wynikami produkcji zbóż, rzepaku, mleka czy wieprzowiny jesteśmy już naprawdę dziś blisko granic możliwości produkcyjnych – uzyskujemy coraz wyższe wydajności. Aby zdobyć przewagę konkurencyjną na wspólnym, nie tylko europejskim, ale i światowym rynku, musimy opanować produkcję żywności przy jeszcze niższych kosztach, czemu ewidentnie służą znane na naszych polach od lat systemy rolnictwa precyzyjnego, np. nawożenie czy oprysk w oparciu na mapach aplikacyjnych. Rodzi to oszczędności środków produkcji, dając przy tym szansę na zwiększenie rentowności, dlatego w tym kierunku trzeba iść.
Niniejszą publikację poświęciliśmy właśnie innowacjom w zakresie Rolnictwa 4.0, gdzie
- tłumaczymy na czym polega Rolnictwo 4.0
- wyjaśniamy działanie systemów gromadzenia i analizy danych z produkcji rolnej,
- prezentujemy pomocne w gospodarstwie aplikacje,
- wskazujemy źródła finansowania inwestycji,
- pokazujemy doświadczenia rolników z wdrażaniem systemów Rolnictwa 4.0 w produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Krążące nad naszymi głowami satelity z wysoką częstotliwością dostarczają nam danych o pogodzie, ale również konkretnym polu, dzięki czemu z dużą dokładnością jesteśmy w stanie zaplanować pracę, zapotrzebowanie na nasiona czy nawozy. Z kolei komunikujące się ze sobą na polu maszyny mogą, zależnie od pozycji na polu, dostosować tryb i parametry pracy, a skrupulatnie rejestrowane dane o plonie, np. ze zbioru zbóż są podstawą do udoskonalenia map pól. Całość procesu może być rejestrowana i automatycznie zapisywana w programie zarządzania gospodarstwem, dzięki czemu rolnikowi odpada czasochłonne uzupełnienie kart pola, a generowane w nich rejestry są akceptowane przez kontrolerów ARiMR.
Bez rozwiązań rolnictwa cyfrowego trudno dziś sobie wyobrazić park maszyn i nowoczesną produkcję zwierzęcą. Pełnymi garściami korzystają z tego zarówno producenci świń, jak i bydła, gdzie robotyzacja udoju mleka zawitała już ponad 20 lat temu, natomiast dzięki bezprzewodowym czujnikom hodowcy nie umknie żadne zdarzenie w stadzie, a każda porcja skonsumowanej paszy zostanie automatycznie zapisana w programie zarządzania stadem. To rozwiązania, które są udziałem coraz większej grupy polskich rolników, a ich doświadczenia przybliżamy również w tym wydaniu.
Dzięki innowatorom, którzy jako pierwsi decydowali się na rozwój i inwestycje w systemy rolnictwa precyzyjnego w swoich gospodarstwach, możemy dziś czerpać unikalną wiedzę i doświadczenie. Ich dobry przykład racjonalnie przeprowadzonej inwestycji popularyzuje technologię, która zatacza w naszym kraju coraz szersze kręgi.
Spis treści
ORGANIZACJA
W rozwoju tylko krok po kroku
4.0 receptą na szybszy rozwój
Warto zainwestować w rolnictwo cyfrowe
Finansowanie cyfrowej transformacji
Skala daje korzyści
ROŚLINY
DSS dla lepszej opłacalności
Dane ze stacji meteo „karmią*1 DSS
Wodne turbodoładowanie roślin
Nowy wymiar nawadniania
Roboty przejmują pola
Planujemy nawożenie
Program wszystko policzy
ZWIERZĘTA
Sam nakarmi krowy
Ze smartfonem w dłoni
Zarządzaj mikroklimatem
Zarządzanie smart
Prowadź stado we właściwym kierunku
ROŚLINY
Susze sprawiają, że opłacalna uprawa ziemniaków bez nawadniania jest skazana na niepowodzenie. Wodę należy jednak dostarczać roślinom racjonalnie, wykorzystując specjalistyczny sprzęt i komputerowe oprogramowanie.
TECHNIKA
Po krzywej i na wprost
Spora oszczędność ziarna
Namierzyć i zniszczyć
Otwarci na technologie
Wykorzystać potencjał
Telemetria studnią wiedzy
RUBRYKI
Nowości - Rośliny
Nowości - Zwierzęta
Nowości - Technika