Hodowla roślin
- Wydawnictwo: PWRiL
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: red. Barbara Michalik
- Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2009
- Liczba stron : 352
- Oprawa i wymiary: twarda, 175 x 245 mm
- ISBN: 978-83-09-01056-2
Aktualna wiedza z zakresu hodowli roślin, m.in. metody hodowli odmian konwencjonalnych i heterozyjnych, wykorzystanie mutacji i mieszańców oddalonych oraz metody hodowli gatunków rozmnażanych wegetatywnie.
OSTATNI EGZEMPLARZE - KSIĄŻKI MAJĄ ZNISZCZONE OKŁADKI
Długo oczekiwany, nowoczesny podręcznik akademicki, w którym przedstawiono aktualną wiedzę z zakresu hodowli roślin, m.in. metody hodowli odmian konwencjonalnych i heterozyjnych, wykorzystanie mutacji i mieszańców oddalonych oraz metody hodowli gatunków rozmnażanych wegetatywnie. W podręczniku omówiono również wybrane zagadnienia z genetyki oraz zastosowania nowoczesnych metod biotechnologicznych w hodowli roślin rolniczych i ogrodniczych.
Autorami podręcznika są pracownicy naukowi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, wybitni specjaliści i doświadczeni dydaktycy, którzy od wielu lat wykładają hodowlę roślin na różnych kierunkach studiów.
Książka adresowana jest przede wszystkim do studentów uczelni wyższych, a także do osób związanych zawodowo z hodowlą roślin, oceną odmian i nasiennictwem.
W treści:
Część I. Genetyczne podstawy hodowli roślin
1. Molekularne podstawy dziedziczenia cech 15
2. Organizacja materiału genetycznego 27
3. Wybrane zagadnienia z genetyki klasycznej 37
4. Mutacje 53
5. Transformacja genetyczna i otrzymywanie roślin transgenicznych 62
6. Biologia rozwoju i rozmnażania 74
7. Krzyżowanie form genetycznie oddalonych 89
8. Zmienność genetyczna i środowiskowa 96
9. Selekcja i postęp genetyczny 115
Część II. Hodowla roślin
10. Wprowadzenie do hodowli 125
11. Kierunki hodowli roślin 153
12. Konwencjonalne metody hodowli roślin 169
13. Hodowla heterozyjna 199
14. Wykorzystanie mieszańców oddalonych w hodowli roślin 260
15. Wykorzystanie mutacji w hodowli roślin 268
16. Hodowla roślin rozmnażanych wegetatywnie 281
Część III. Biotechnologia w hodowli roślin
17. Wprowadzenie 295
18. Zastosowanie kultur 298
19. Wykorzystanie diagnostyki molekularnej 312
20. Wykorzystanie roślin transgenicznych 329
Literatura 339
Wykaz ważniejszych skrótów 340
Indeks 342
Wstęp
Hodowla roślin, jako nauka o doskonaleniu roślin uprawnych - wytwarzaniu odmian, rozwijała się stopniowo od XIX wieku i korzystała z osiągnięć nauk podstawowych, takich jak genetyka, botanika, fizjologia, cytologia i wielu innych. Obserwowany w ciągu ostatnich 50 lat dynamiczny rozwój nauk biologicznych, zwłaszcza genetyki molekularnej i biotechnologii, zwiększył znacząco możliwości zmieniania właściwości genetycznych roślin i przyczynił się do sukcesów hodowli. Miało to decydujący wpływ na postęp biologiczny w rolnictwie. Obecnie szacuje się, że wzrost produktywności roślin przynajmniej w 50% zależy od wprowadzania nowych odmian. Ten element jest najtańszym i najbardziej ekologicznym czynnikiem warunkującym wzrost plonów. Hodowla systematycznie dostarcza rolnictwu coraz cenniejsze odmiany, z kolei potrzeby rolnictwa wyznaczają nowe kierunki prac hodowlanych.
W świetle dynamicznego rozwoju hodowli roślin w różnych krajach, brak aktualnego podręcznika akademickiego z tego zakresu w języku polskim był bardzo dotkliwy. Autorzy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, wykładający przez kilkadziesiąt lat hodowlę roślin na kierunkach „rolnictwo" i „ogrodnictwo", a także na studiach podyplomowych hodowli roślin i nasiennictwa, mieli tego szczególną świadomość.
Niniejszy podręcznik obejmuje trzy części. W pierwszej omówiono wybrane elementy genetyki, począwszy od organizacji genomu i genu, poprzez genetykę klasyczną, metody wytwarzania nowej zmienności genetycznej, aż po elementy genetyki ilościowej i wpływu selekcji na populacje roślin. Druga, najobszerniejsza część, dotyczy bezpośrednio hodowli. Przedstawia szczegółowo metody hodowli odmian konwencjonalnych, heterozyjnych, wykorzystanie mutacji i mieszańców oddalonych oraz hodowli gatunków rozmnażanych wegetatywnie. W trzeciej części omówiono zastosowanie biotechnologii w hodowli, m.in. wykorzystanie kultur in vitro i diagnostyki molekularnej oraz możliwości, jakie stwarza przenoszenie genów między organizmami na drodze pozageneratywnej. Podane w tekście przykłady dotyczą zarówno roślin rolniczych, jak i ogrodniczych.
Prezentowany podręcznik jest przeznaczony przede wszystkim dla studentów wyższych uczelni, ale będzie też przydatny dla wszystkich osób związanych zawodowo z hodowlą roślin, oceną odmian i nasiennictwem. Powinien znaleźć się również w zbiorze podręcznym jednostek naukowych, zajmujących się fizjologią i uprawą roślin.
W przygotowaniu tekstu uwzględniono dostępne na polskim rynku podręczniki z zakresu genetyki, biotechnologii i odmianoznawstwa oraz liczne obcojęzyczne książki i opracowania monograficzne. Ich wykazy zamieszczono na końcu poszczególnych części.
Tytuł |
Hodowla roślin z elementami genetyki i biotechnologii |
Autor |
red. B. Michalik |
Wydawca |
PWRiL |
Rok wydania |
2009 |
Liczba stron |
352 |
Wymiary |
175 x 245 mm |
Okładka |
twarda |
ISBN |
978-83-09-01056-2 |