Jak lepiej jeździć konno część 2
- Wydawnictwo: Galaktyka
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: Christoph Hess
- Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2014 dodruk
- Liczba stron : 176
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 240 mm
- ISBN: 978-83-7579-097-9
Książka dla jeźdźców zaawansowanych, zawodników i szkoleniowców, porady z zakresu ujeżdżenia, skoków i WKKW.
Mój trener - a prywatnie mój Ojciec - mawiał często: Jeśli chcesz być lepszy w tym, co robisz, to słuchaj, co mówią, czytaj, co piszą, wybieraj, co najlepsze". Staram się zawsze postępować zgodnie z tą radą. Między innymi dlatego przeczytałem Jak lepiej jeździć konno 2, w której znany praktyk Christoph Hess radzi, jak rozwiązywać rozmaite problemy jeździeckie poprzez doskonalenie własnych umiejętności. Książka ta, napisana jasnym, zrozumiałym językiem, z pewnością okaże się nieocenioną pomocą dla czytelników - szczególnie tych, którzy nie mają na co dzień możliwości trenowania pod okiem instruktora czy trenera. Każdy ambitny jeździec powinien stale doskonalić swój warsztat i umiejętności. Przeczytanie tej książki na pewno się do tego przyczyni.
Wojciech Mickunas
Książka powstała w ramach akcji szkoleniowej, prowadzonej przez Niemiecką Federację Jeździecką od 2005 roku, obejmującej liczne seminaria z zakresu tematyki klasycznej teorii jeździectwa. W niniejszej publikacji Christoph Hess odpowiada na wybrane pytania dotyczące praktyki i przedstawia sposób, w jaki każdy jeździec może z tych porad skorzystać. Zaczyna od analizy problemu, mającego najczęściej przyczynę w podstawowym wyszkoleniu konia, po czym krok po kroku buduje koncepcję jego rozwiązania, w oparciu o przepuszczalność, równowagę oraz wzajemne zaufanie jeźdźca i konia.
- Dla jeźdźców zaawansowanych, zawodników i szkoleniowców
- Nieodzowna pomoc w rozwiązywaniu problemów w podstawowym wyszkoleniu jeźdźca i konia
- Porady z zakresu ujeżdżenia, skoków i WKKW
- Podejście problemowe, analityczne, wynikające z praktyki i do stosowania w praktyce
Jeżeli w trakcie zaawansowanego szkolenia konia pojawią się problemy, musisz zająć się nimi od podstaw, najlepiej sięgając po rozwiązania sprawdzone w praktyce!!! W Jak lepiej jeździć konno Christoph Hess, korzystając ze zdobytej wiedzy i doświadczenia, podpowiada jak radzić sobie z przeszkodami, z którymi w praktyce może spotkać się każdy jeździec. Wszystkie zagadnienia autor przedstawia według bardzo trafnego schematu: rozpoczyna od analizy problemu, mającego najczęściej przyczynę w podstawowym wyszkoleniu konia, by następnie, krok po kroku, zbudować koncepcję jego rozwiązania, w oparciu o przepuszczalność, równowagę oraz wzajemne zaufanie jeźdźca i konia.
Jeździectwo to nie tylko sport, lecz także pewien sposób na życie, podobnie jak czytanie, pisanie, liczenie, śpiew czy taniec.
Jak lepiej jeździć konno? To istotne pytanie. Któryż bowiem jeździec tego nie pragnie, niezależnie od wieku i stopnia wyszkolenia? Nauka jeździectwa nigdy się nie kończy, bo jest ono bardzo złożone i wieloaspektowe. Można się jednak zbliżyć do ideału harmonijnej relacji dwóch żywych istot, człowieka i konia, pamiętając, że w jeździectwie ważna jest cierpliwość - bo im więcej się umie, tym mniejsze stają się postępy. O takich mniejszych i większych postępach, a zwłaszcza o wiodącej do nich drodze, pisze Christoph Hess z perspektywy praktyka i uważnego obserwatora. Mówi językiem konkretów, wypróbowanymi w praktyce rozwiązaniami chcąc pomóc jeźdźcom, którym zależy na wszechstronnym wyszkoleniu konia i utrzymaniu go w dobrym zdrowiu.
Mam nadzieję, że książka ta spotka się z dużym zainteresowaniem, a jej czytelnicy wyniosą z jej lektury wiele pożytku.
Prowadząc liczne kursy i seminaria, niemal na każdym z nich mam okazję usłyszeć pytania, dotyczące rozmaitych problemów w szkoleniu koni. Na niektóre z nich odpowiadam w książce Jak lepiej jeździć konno - dla zaawansowanych, będącej kontynuacją publikacji Jak lepiej jeździć konno - w czym tkwi problem. Jest to przewodnik, skierowany do jeźdźców, od których oczekuje się wiedzy teoretycznej i umiejętności jeździeckich – w tym skutecznego oddziaływania pomocy - na poziomie zaawansowanym.
Myślą przewodnią i podstawą niniejszej książki jest skala wyszkolenia konia i dążenie do uzyskania przepuszczalności i równowagi dzięki jej stosowaniu. Na tej bazie rozwija się wzajemne zaufanie jeźdźca i konia, prowadzące do harmonii, podstawy dobrego jeździectwa.
Kamieniem węgielnym sukcesów jeździeckich jest absolutne zaufanie!
Dowiodła tego amazonka Thea Felicitas Muller, zdobywając w 2008 roku tytuł drużynowej wicemistrzyni Europy juniorów, indywidualnej wicemistrzyni Europy w programie dowolnym i wicemistrzyni na mistrzostwach Niemiec juniorów na koniu Highway, który w 2006 roku
stracił wzrok. Poza tym zajęła drugie miejsce w Konkursie Najlepszych w Warendorfie. To wzajemne zaufanie amazonki i jej konia bazuje na jej wrażliwości, cierpliwości i prawidłowym szkoleniu w przeciwnym razie takie osiągnięcia nie byłyby możliwe.
Jeżeli niewidomego konia można wyszkolić do poziomu, na którym zdobywa medale mistrzostw Europy, to także inni jeźdźcy i konie powinni być w stanie osiągać stan najwyższej harmonii - a tym samym radości! - w codziennym treningu i na zawodach.
W mojej książce wykazuję, że wiele problemów, pojawiających się podczas szkolenia konia i jeźdźca, jest efektem błędów popełnionych podczas pracy u podstaw. Z tego powodu poszczególne rozdziały koncentrują się wokół szkolenia podstawowego: do niego trzeba się odwoływać, kiedy pojawią się trudności w szkoleniu zaawansowanym. Kryteria prawidłowego wyszkolenia muszą być spełnione sumiennie - w przeciwnym razie nie można osiągnąć przepuszczalności równowagi i zaufania, a tym samym harmonii jeźdźca i konia.
Przestankami o decydującym znaczeniu dla uprawiania jeździectwa z wyczuciem są wytrwałość i cierpliwość: muszą być one priorytetem w szkoleniu jeźdźca i konia. Nie można robić drugiego kroku przed postawieniem pierwszego, lecz należy przechodzić od zadań łatwiejszych do trudniejszych.
Kamieniem węgielnym sukcesów jeździeckich jest absolutne zaufanie. Kiedy zaufanie to dojrzeje w trakcie starannego procesu szkolenia, wtedy niemal każdy z nas będzie lepiej jeździł konno - niezależnie od wybranej dyscypliny i aktualnie reprezentowanego poziomu.
Pragnąłbym, aby moje odpowiedzi pomogły każdemu z Czytelników w rozwiązywaniu indywidualnych problemów jeździeckich. Nie udzielam na nie recept, ale wskazuję pomysły, pozwalające na radzenie sobie z trudnościami, jakie pojawiają się w jeździeckiej codzienności.
Spis treści:
Wstęp: Hinrich Romeike
Wprowadzenie: Christoph Hess
Problemy ogólne w jeździe ujeżdżeniowej
Problemy z koniem czteroletnim
Problemy z rozluźnieniem w jeździe na munsztuku
Jaka jest właściwa miara kontaktu?
Jak mocno koń może opierać się na ręce?
Wiele zależy od indywidualnego wyczucia!
Co jest większym błędem kontaktu - ustawienie za niskie, czy za wysokie?
Trudności z kontaktem w jeździe na munsztuku
Co robić z „kulawizną od wodzy"?
Stęp - istotny sprawdzian
Koń zagalopowuje przed pomocami do zagalopowania
Mój koń nie chce się cofać
Nieposłuszeństwo czy płochliwość?
Koń nauczyciel czy koń bezwartościowy?
Jak wzmocnić zad?
Chodzi o prawidłowe ustawienie!
II Problemy specjalne w jeździe ujeżdżeniowej
Przejścia kłus-galop - lekarstwo na kłusowanie w wielkim stylu
Poprzez tysiące przejść do ekspresyjnego kłusa pośredniego
Droga do dobrych ciągów
Problemy z pracą w galopie
Działanie pomocy przy lotnej zmianie nogi
Lotna zmiana nogi w galopie - nie do nauczenia w pośpiechu
Dopasowanie munsztuka
Problemy z językiem - co robić?
III Praca na koziołkach lub drągach
Praca na koziołkach lub drągach jako element szkolenia
Trening ujeżdżeniowy z wykorzystaniem koziołków
IV Problemy w skokach
Ile razy w tygodniu trening skokowy
Półparady - jazda w liniach
Problem z ostatnią przeszkodą
V Problemy w terenie
Pokonywanie rowów
Zeskoki ze stopni: po prostu opadać w dół
Przeszkody o wąskim froncie
Indeks