Jak uwolnić psa od lęku

  • Wydawnictwo: Galaktyka
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2021
  • Liczba stron : 231
  • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-7579-810-4
  • egz.
  • 46,90 zł

W dzisiejszym świecie prawie każdy opiekun psa doświadcza sytuacji, w których jego pupil cierpi z powodu strachu, lęku lub stresu. Negatywne emocje leżą u podstaw takich niepożądanych zachowań, jak nadmierna szczekliwość, agresja, niszczenie przedmiotów i załatwianie się w domu, wpływają też destrukcyjnie na więź między człowiekiem a zwierzęciem. Każda wizyta u lekarza weterynarii, psiego fryzjera czy w hotelu dla psów staje się traumatycznym przeżyciem zarówno dla lękliwego psa, jak i jego opiekuna. Bez podjęcia kroków zaradczych, złe doświadczenia mogą prowadzić do dramatycznych skutków i wpływać na psa przez całe jego życie. Niestety, nawet najbardziej kochający opiekun może przeoczyć lub błędnie zinterpretować delikatne sygnały świadczące o tym, że zwierzę jest w silnym stresie.
Książka Jak uwolnić psa od lęku jest oparta na przełomowym programie Fear Free, do którego w Stanach Zjednoczonych przystąpiły tysiące gabinetów weterynaryjnych oraz setki tysięcy opiekunów psów (fearfreepets.com i fearfreehappyhomes.com).

To najnowsza publikacja o tym, jak zmniejszać strach, lęk i stres u psa i jak sprawić, by był szczęśliwy i zrelaksowany. Dzięki niej dowiesz się, czy twój pupil cierpi; poznasz sekrety mowy ciała psów i różne rodzaje wokalizacji, a także nauczysz się zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu zwierzęcia, dzięki czemu  prawidłowo ocenisz jego emocje,  ochronisz go przed negatywnymi bodźcami  lub naprawisz  szkody, jeśli już się zdarzyły.

Książka doradzi ci:

  • jakie są najskuteczniejsze leki uspokajające, które pomogą psu przetrwać burzę, pokazy fajerwerków i inne stresujące zdarzenia;
  • czym zająć psa, by był spokojny, gdy ciebie przy nim nie ma;
  • jakie proste strategie pomogą psu polubić wizyty w gabinecie weterynaryjnym;
  • jak pielęgnować psa i jak podawać mu lekarstwa;
  • jak opanować chaos w domu w czasie wizyty gości lub na spacerze, kiedy spotykacie inne psy i ludzi;
  • jak rozwiązywać problemy behawioralne wywołane przez strach, lęk i stres, dzięki czemu lepiej porozumiesz się z psem i zacieśnisz waszą więź.

Z książki dowiesz się:

  • dlaczego zwierzęta stają się lękliwe, jak lęk może wpłynąć na różne aspekty życia psów rodzinnych i jak program Fear Free może pomóc przełamać ich strach,
  • jakie są rodzaje fobii i jak rozpoznać jej objawy,
  • jakie są skutki uboczne stosowania kar, na czym polega przewaga wzmocnienia pozytywnego i jak prawidłowo stosować nagrody w szkoleniu,
  • jak szkolić i socjalizować psy w każdym wieku, co pomoże im rozwinąć pewność siebie, poprawi ich zachowanie i zdolności adaptacyjne,
  • jak uczyć podstawowych i zaawansowanych poleceń oraz wprowadzać wzbogacone środowisko, niezbędne do zachowania dobrostanu psychicznego,
  • jakie techniki oparte na nagradzaniu są skuteczne w przypadku najbardziej lękliwych psów,
  • jak zastosować podejście Fear Free w konkretnych sytuacjach, takich jak wizyty w lecznicy weterynaryjnej lub u groomera, kontakty z dziećmi, spacery po ruchliwych ulicach oraz wyprawy rodzinne.

 

Współautorami książki są specjaliści — trzej lekarze weterynarii oraz instruktorka szkolenia psów. Dzięki ich doświadczeniu w pracy szkoleniowej twój pupil będzie wieść szczęśliwsze, zdrowsze i dłuższe życie.

Jak uwolnić psa od lęku to pierwsza w Polsce książka dla opiekunów psów, która w tak kompleksowy sposób omawia postępowanie ze zwierzętami cierpiącymi z powodu zaburzeń lękowych. Z wiedzy zawartej w tym poradniku skorzysta zarówno osoba, której pupil już wykazuje zaburzenia behawioralne, jak i ta, której zależy na zapobieganiu takim problemom. Z całą pewnością będę polecać tę pozycję opiekunom moich pacjentów. Mogę śmiało powiedzieć, że podpisałabym się niemal pod każdym zdaniem zawartym w tej książce.
dr n. wet. Jagna Kudła

 

AUTOR KSIĄŻKI:

Dr Marty Becker, znany jako „weterynarz Ameryki”, poświęcił swoją karierę zawodową poprawie dobrostanu fizycznego i emocjonalnego zwierząt domowych. Jest autorem inicjatywy Fear Free, czyli programu certyfikującego dla lekarzy weterynarii, uczącego sposobów zmniejszania lęku i strachu zarówno u pacjentów, jak i ich opiekunów.

Mikkel Becker jest certyfikowaną konsultantką behawioralną ze specjalnością zachowania psów (CBCC-KA), certyfikowaną instruktorką szkolenia psów (CPDT-KA) i certyfikowaną konsultantką zachowań psów (CDBC), akredytowaną przez organizację IAABC. Specjalizuje się w szkoleniu przy użyciu nagród, a szczególnie w zapobieganiu problemom lękowym i ich terapii, budując u swoich pacjentów spokój i zaufanie oraz usprawniając komunikację z opiekunem.

Dr Lisa Radosta, lekarka weterynarii, specjalistka terapii behawioralnej psów i kotów, od 2007 roku prowadzi firmę Florida Veterinary Behavior Service. Jest współautorką podręczników oraz publikacji i recenzji naukowych, a także członkinią komitetu wykonawczego organizacji Fear Free oraz grupy zadaniowej do spraw terapii behawioralnych w organizacji American Animal Hospital Association

Dr Wailani Sung uzyskała tytuł doktorski z medycyny weterynaryjnej oraz specjalizację z zakresu terapii zaburzeń zachowania zwierząt. Obecnie pracuje w organizacji San Francisco SPCA jako specjalistka od zaburzeń zachowań zwierząt.

 

Przedmowa: Jack Hanna

Zwierzęta zawsze odgrywały ważną rolę w moim życiu. Gdy miałem 11 lat, zacząłem pomagać w miejscowym gabinecie weterynaryjnym, gdzie sprzątałem klatki. W dzieciństwie razem z bratem i siostrą stworzyliśmy małą farmę na posiadłości naszych rodziców w Tennessee, trzymaliśmy tam świnie, kozy, kury i konie. Raz nawet zabrałem ze sobą na studia osła i przemaszerowaliśmy w paradzie na rozpoczęcie roku. Zwierzęta, bez względu na ich gatunek, są esencją mojego życia, jednak z niczym nie da się porównać głębokich relacji, jakie miałem na przestrzeni lat ze swoimi psami.

Moimi pierwszymi pupilami był dwa collie o imionach Lance i Vandy. Mnóstwo mnie nauczyły i dzięki nim wszedłem na ścieżkę kariery, która do dnia dzisiejszego nieodmiennie mnie inspiruje. Po ukończeniu studiów razem z żoną Suzi kontynuowaliśmy naszą pracę ze zwierzętami, a ja objąłem posadę najpierw dyrektora Central Zoo na Florydzie, a następnie - Columbus Zoo, gdzie spędziłem ostatnich 38 lat. Istotę mojego życia zawodowego i prywatnego stanowiły przeróżne zwierzęta. Gdy wraz z żoną wychowywaliśmy nasze trzy córki: Kathaleen, Suzanne i Julie, bardzo dbaliśmy również o domowe psy. W rodzinie zawsze był jakiś pies. Naszymi czworonożnymi przyjaciółmi byli: suczka owczarka staroangielskiego Daisy, mastiff Ben, golden retriever Brass i biszkoptowa labradorka Tasha.

Traktowaliśmy psy jak członków rodziny, na dobre i na złe. Głęboko wierzę w to, że zwierzęta, a zwłaszcza psy, w wyjątkowy sposób uczą nas ważnych rzeczy: regularnej opieki, odpowiedzialności, lojalności, bezwarunkowej miłości i doświadczenia nieodwołalnej utraty. Jest to łagodniejsze przygotowanie nas na podobne doświadczenia W dalszym życiu.

Psy nie bez powodu są nazywane najlepszymi przyjaciółmi człowieka: wnoszą w nasze życie humor, towarzystwo i miłość - rzeczy bardzo każdemu potrzebne. Jednak bywa, że zapominamy o potrzebach psów. Czasem cierpią w ciszy z różnych powodów, ponieważ nie potrafimy skutecznie się z nimi porozumieć. Czy marzyłeś kiedyś, by twój zwierzak przemówił ludzkim językiem? Mógłby ci wtedy powiedzieć, kiedy coś go boli, kiedy jest głodny, kiedy się boi, a kiedy chce się bawić Niestety, by dojść do prawdy, pozostaje nam polegać na odcyfrowywaniu zawiłych wskazówek i na obserwacji naszych zwierząt.

Jednym z największych problemów psów jest doświadczanie strachu. Boją się lekarzy weterynarii, złej pogody, samotności, a nawet głośnych dźwięków, takich jak wybuchy petard czy huk z rury wydechowej samochodu. Opiekunom często umykają objawy strachu u psów. Każdy z nas jednak wie, jak bolesna psychicznie i fizycznie jest świadomość, że nasz ulubieniec cierpi z nierozpoznanej przyczyny.

Niezmiernie cieszę się, że mój przyjaciel dr Marty Becker wraz z Mikkel Becker, dr Wailani Sung i dr Lisą Radostą napisali tę książkę, która dotyka nie tylko problemu strachu u psów, ale również ma na uwadze emocje opiekuna. W większości przypadków strach lub lęk u psa nie jest winą właściciela, lecz stanowi efekt wspólnego wpły¬wu genów i otoczenia. Tak jak ważne jest dobre samopoczucie zwierzęcia, tak samo nie możemy zapomnieć o tym, jak ważne jest, aby opiekunowie żyli bez poczucia wstydu lub winy

Miałem szczęście, że przez całe życie łączyły mnie głębokie relacje ze zwierzętami. Jeszcze większym przywilejem jest możliwość ciągłego uczenia się nowych rzeczy. Ta książka dostarcza wielu rozwiązań opartych na pozytywnym wzmocnieniu, zawiera porady szkoleniowe i opisy prostych technik, które poprawią życie zarówno twoje, jak i twojego czworonożnego przyjaciela. Życzę ci, byś po jej przeczytaniu spojrzał wstecz i zobaczył piękną drogę, którą do tej pory przebyłeś razem ze swoim psem, i może dokonał kilku zmian, które jeszcze bardziej udoskonalą waszą relację.

 

Wprowadzenie: dr Marty Becker

Ta książka jest dwudziestą piątą, którą napisałem sam lub jako współautor, a które w sumie sprzedały się w mniej więcej ośmiu milionach egzemplarzy. Trzy z nich znalazły się na liście bestsellerów „New York Timesa". A jednak nigdy dotąd nie napisałem książki, której przeczytanie przez każdego opiekuna zwierzęcia uważałbym za tak ważne.

Mój argument jest prosty: powinieneś ją przeczytać, ponieważ nie może tego zrobić twój zwierzak. Psy potrzebują, aby ich opiekunowie zrozumieli przekaz tej książki, dzięki czemu będą mogli pomóc swoim zwierzętom wieść nie tylko zdrowe, ale i szczęśliwe życie.

Informacje zawarte w tym tomie nie są kolejną wersją treści o zdrowiu i szkoleniu psów, które można znaleźć w wielu innych publikacjach (również moich!). Ta książka prezentuje wyjątkowe i nowe podejście. Jest wiarygodnym źródłem wiedzy, która pomoże opiekunom wygrać ze strachem, lękiem i stresem doświadczanymi przez ich podopiecznych i wskazać pozytywne, zapobiegawcze sposoby na to, by psy wiodły szczęśliwe i spokojne życie.

Parafrazując znane powiedzenie „cisza przed burzą", chcemy zapewnić naszym zwierzętom ciszę zamiast burzy, dosłownie i w przenośni. Nasi pupile nie muszą bać się odgłosów błyskawic ani innych hałasów: fajerwerków, dźwięków alarmów, wystrzałów czy odkurzaczy. To samo dotyczy lęku separacyjnego, który jest psim odpowiednikiem sytuacji, w której dziecko zgubiło swoją rodzinę podczas zakupów w centrum handlowym, na festynie czy wycieczce w górach.

Zarówno lekarze weterynarii, jak i opiekunowie nie mogą dłużej ignorować zaburzeń lękowych swoich zwierząt, ponieważ stres ma szkodliwy wpływ nie tylko na psychikę, ale również na zdrowie, poczucie szczęścia i długość życia. W tej książce znajdziesz sprawdzone metody i porady, które pomogą twojemu pupilowi uniezależnić się od ciebie emocjonalnie i zachować komfort psychiczny, gdy wychodzisz z domu. Omawiamy również wiele rozwiązań holistycznych, przeciwdziałających odczuwaniu strachu, lęku i stresu, na przykład leki, wyciszającą muzykę, feromony, kamizelki uciskowe i masaż terapeutyczny.

Ponieważ konsekwentnie opowiadamy się za naszym przesłaniem, uważamy podanie leków uspokajających za metodę pierwszego, a nie ostatniego wyboru. Dlatego doradzamy, jak skutecznie rozmawiać z lekarzem weterynarii o sprawdzonych rozwiązaniach medycznych przy nawracających lub chronicznych problemach emocjonalnych zwierząt. Dodatkową wartością tej książki są dziesięciolecia doświadczeń jej współautorów, którzy dzielą się wypróbowanymi sposobami przeciwdziałającymi psim lękom, od nieufności wobec ludzi czy innych psów po strach przed przedmiotami, na przykład stołem ambulatoryjnym w gabinecie weterynaryjnym lub odkurzaczem w domu.

Czworo współautorów tej książki ma w sumie 88 lat doświadczenia w pracy na pierwszej linii: bezpośrednio z bojaźliwymi zwierzętami i ich opiekunami. Dwie z tych osób to szanowane, certyfikowane lekarki weterynarii - behawiorystki (w Stanach Zjednoczonych jest jedynie 74 takich specjalistów). Kolejna autorka to znany psi szkoleniowiec, która napisała cztery inne książki oraz setki artykułów branżowych. Czwartą osobą jestem ja, weterynarz weteran. Mimo że od ponad 20 lat jestem zapraszany do programów telewizyjnych, wciąż pracuję zawodowo w klinice North Idaho Animal Hospital w miasteczku Sandpoint, gdzie każdego dnia spotykam się ze strachliwymi zwierzętami oraz ich opiekunami.

Choć współautorzy tej książki mieszkają w różnych częściach Stanów Zjednoczonych, to mówimy jednym głosem, jeśli chodzi o prawa cierpiących zwierząt, które zasługują na szczęśliwe życie. Chociaż nie znamy ani jednego słowa w języku psów, rozumiemy znaczenie ich mowy ciała, wokalizacji i innych sygnałów świadczących o różnych emocjach. Tę wiedzę przekazujemy czytelnikowi, aby każdy mógł stać się specjalistą od dobrostanu swojego zwierzęcia.

 

Spis treści

Co się dzieje w mózgu psa

Strach i jego skutki

Rozpoznawanie emocji u psów

Strach i przemoc - przepis na katastrofę

Nagrody dla zwycięzców

Pogromcy strachu, czyli w jaki sposób socjalizacja, szkolenie i modyfikacja zachowania mogą pomóc psu pokonać strach

Socjalizacja i psie przedszkole

Nauka która przygotowuje do życia

Lęk separacyjny

Fobia dźwiękowa

Strach przed tym co nowe i obce

Praktyczne zastosowania treningu FearFree

Z wizytę u lekarza weterynarii

Podawanie leków i zabiegi medyczne w domu

Pielęgnacja

Psy i dzieci: jak zbudować przyjaźń pozbawioną strachu

Wzbogacone środowisko: zabawy gry i trening zaawansowany

Psie parki

Pies w podróży

Życie bez lęku

Załącznik

Słowniczek

Indeks

O autorach