Kukurydza. Odmiany, nawożenie, odchwaszczanie, ochrona
- Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2021
- Liczba stron : 54
- Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
- ISBN: 978-83-7940-015-7
- egz.
- 29,90 zł
Kukurydza jest coraz chętniej uprawiana w naszym kraju. Aby jednak jej uprawa była w pełni efektywna, jak wskazuje prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, należy zadbać o należyte wykorzystanie niskonakładowych środków produkcji, czyli wybór optymalnej technologii produkcji, właściwe stanowisko i najlepszą odmianę. Ważne są też dokładność i terminowość zabiegów, w tym zwłaszcza siewu i zbioru oraz zbilansowanie i precyzja w nawożeniu. Kumulacja tych czynników pozwoli uzyskać wysokie i wierne plony.
Z kolei, aby racjonalizacja nakładów było skuteczna, powinna być oparta na gruntownej znajomości agrotechniki i ekonomii. Istotny jest wybór poziomu intensywności, dostosowanie nakładów do warunków siedliskowych oraz zwiększenie tempa i precyzji stosowania poszczególnych zabiegów.
W publikacji podpowiadamy Państwu, jak osiągnąć pożądany efekt produkcji.
Drodzy Czytelnicy,
wysokie ceny ziarna kukurydzy spowodują zapewne, że w tym roku będzie nią obsiany większy areał. Aby jednak uzyskać oczekiwany efekt finansowy z tej uprawy, trzeba zadbać nie tylko o właściwą agrotechnikę ale też dobór odmiany, nawożenie i ochronę.
Kukurydza w krótkim czasie wytwarza ogromną biomasę. Tak silna dynamika wzrostu, niespotykana wśród większości roślin uprawianych w Polsce, generuje bardzo duże zapotrzebowanie na wodę i składniki mineralne. Dynamika wzrostu tej rośliny zależy od warunków termicznych w okresie wegetacji, zasobów wody w glebie i bieżących opadów oraz od zaopatrzenia w składniki pokarmowe. Trzeba też mieć na uwadze, iż zagrażające uprawie chwasty są silnie konkurencyjne w stosunku do kukurydzy. Rezygnacja z ochrony czy źle przeprowadzona w wielu przypadkach sprawia, że otrzymany plon nie rekompensuje nakładów poniesionych na uprawę.
Wskazówki merytoryczne zawarte w tej publikacji pomogą producentom kukurydzy rozwiązać problemy jakie mogą wystąpić we wszystkich etapach jej wzrostu.
Życzymy powodzenia w zgłębianiu fachowych porad i sukcesów w ich praktykowaniu!
Redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Spis treści
Najważniejsze w uprawie i zbiorze
ODMIANY
Jak dobrać odmiany
NAWOŻENIE
Nawożenie w klasycznym systemie uprawy
Nawożenie doglebowe
Wapń, magnez i siarka oraz cynk i bor
Nawóz z resztek pożniwnych
Nawożenie dolistne
ODCHWASZCZANIE
Przedwschodowa walka z chwastami
Powschodowa walka z chwastami
Wpływ herbicydów na kukurydzę
W dawkach dzielonych z dodaniem adiuwantu
OCHRONA
Zwalczanie omacnicy