Kwiaty cięte uprawiane pod osłonami

  • Wydawnictwo: PWRiL
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Marek Jerzy
  • Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2006
  • Liczba stron : 336
  • Oprawa i wymiary: miękka, 145 x 205 mm
  • ISBN: 83-09-01826-6
  • egz.
  • 33,00 zł

Książka opisuje gatunki roślin ozdobnych uprawianych na kwiaty cięte takie jak:cantedeskia, frezja, gerbera, goździk, kosaciec, lilia, narcyz.
Można się z niej dowiedzieć, między innymi, o wprowadzanych tech­nologiach, obniżających wysokie koszty produkcji, a także o nowych rodzajach i ga­tunkach roślin, uprawianych na kwiat cięty, jak np. czosnki, dziurawce, nawłocie, sło­neczniki, tojady, ostróźki, molucelle.

Z książki można się dowiedzieć, między innymi, o wprowadzanych tech­nologiach, obniżających wysokie koszty produkcji, a także o nowych rodzajach i ga­tunkach roślin, uprawianych na kwiat cięty, jak np. czosnki, dziurawce, nawłocie, sło­neczniki, tojady, ostróźki, molucelle.
Rośliny ozdobne są najbardziej dynamicznie rozwijającym się dzia­łem ogrodnictwa i całego rolnictwa w Polsce. Kwiaciarze gospodarują obecnie na powierzchni nieprzekraczającej 0,05% uprawianych gruntów, ale zbierają plony wartości 20% całej krajowej produkcji roślinnej. Pro­dukcja kwiaciarska pod osłonami zajmuje powierzchnię 850 ha, co daje nam siódmą pozycję wśród państw Unii Europejskiej. W szklarniach i tunelach foliowych dominują uprawy na kwiat cięty (65%). Pierwsze miejsce zajmują róże, następnie chryzantemy, gerbery, tulipany, antu-rium, frezje, goździki i lilie.
Rocznie produkujemy 1,5 miliarda kwiatów ciętych, może nawet nieco więcej, ale to nie pokrywa w pełni naszych potrzeb rynkowych. Jeszcze sporo kwiatów importujemy, głównie z Holandii (około 150 mi­lionów), m.in. róże, chryzantemy, goździki i storczyki.
Ostatnio jednak produkcja kwiatów wyraźnie w Polsce wzrasta, a import maleje. Wprowadzamy nowe technologie obniżające wysokie koszty produkcji oraz nowe rodzaje i gatunki roślin ozdobnych upra­wianych na kwiat cięty: czosnki, dziurawce, nawłocie, słoneczniki, to-jady, ostróżki i molucelle.
W tym roku mija 21 lat od ukazania się w księgarniach pracy zbio­rowej pt. „Kwiaty cięte uprawiane pod szkłem i folią", wydanej w War­szawie przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Nakład książ­ki był bardzo duży - 100 000 egzemplarzy. Szybko jednak został wyczer­pany i sześć lat później trzeba było powiększyć nakład o 20 000 egzem­plarzy drugiego wydania.
Dzisiaj oddajemy w ręce czytelników książkę o nieco innym tytu­le, ale o bardzo zbliżonym charakterze „Kwiaty cięte uprawiane pod osłonami", napisaną przez pracowników naukowych Katedry Roślin Ozdobnych i Katedry Metod Ochrony Roślin Akademii Rolniczej w Po­znaniu.
Myślę, że książka ta znajdzie życzliwych odbiorców w gronie żąd­nych wiedzy studentów wydziałów ogrodniczych oraz ciekawych nowo­ści naukowych producentów roślin ozdobnych.
Spis treści
Przedmowa
Alstromeria
Anturium
Cantedeskia
Celozja
Chryzantem
Cymbidium
Czosnek
Dziurawiec
Eustoma
Frezja
Gerbera
Gipsówka
Glorioza
Goździk
Jaskier
Kosaciec
Lewkonia
Liatra
Lilia
Mieczyk
Molucella
Narcyz
Nawłoć
Nerina
Ostróżka
Róża
Słonecznik
Strelicja
Tojad
Tulipan
Wyżlin
Zawilec
Zwartnica
Literatura

Tytuł

Kwiaty cięte uprawiane pod osłonami

Autor

M. Jerzy

Wydawca

PWRiL

Rok wydania

2006

Liczba stron

336

Wymiary

145x205mm

Okładka

miękka

ISBN

83-09-01826-6