Poradnik suszowy
- Wydawnictwo: Agro Wydawnictwo
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Agro Profil, 2020
- Liczba stron : 80
- Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
- ISBN: 978-83-958358-1-0
- egz.
- 24,95 zł
Czy wiesz, że susza pojawia się coraz częściej? Może dotyka Twojego regionu? A może poczułeś negatywne skutki suszy na Twoim polu? Jeżeli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco to ta publikacja jest dla Ciebie!
Ostatnimi czasy obserwujemy zmiany klimatu. Okresy z niedoborem opadów są coraz dłuższe, a deficyt wody występuje we wszystkich gatunkach uprawnych. Sytuacji nie poprawia występowanie bezśnieżnych i ciepłych zim, które dodatkowo utrudniają odbudowanie zasobów wodnych w glebie po występujących po sobie latach suchych. Woda z opadów nie nawilża gleby, a jedynie szybko spływa po jej powierzchni, co dodatkowo pogłębia problem niedoboru wody. Susza z roku na rok staje się coraz większym problemem rolniczym, ponieważ wpływa na wysokość uzyskiwanych plonów, a co za tym idzie opłacalność produkcji. Na uwagę zasługuje również fakt, że rolnictwo jest strategiczną gałęzią gospodarki. Zadaniem rolnictwa jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego rosnącej wciąż populacji ludzkiej, która jak się szacuje do roku 2050 ma wynosić nawet 9,6 miliardów, zaś 10,9 miliardów w roku 2100. Niestety na warunki pogodowe nie mamy wpływu, ale możemy prowadzić uprawę tak by zminimalizować skutki suszy. Szczególną uwagę należy zwrócić na zabiegi poprawiające żyzność gleby. Niestety zawartość próchnicy w glebach w naszym kraju nie jest wysoka, a to właśnie ta warstwa gleby zatrzymuje wodę. Warto wiedzieć jak nawozić i stosować środki ochrony roślin w warunkach suszy. Ważny jest także odpowiedni dobór odmian dostosowanych tolerancyjnych na deficyt opadów. Chcąc wspomóc producentów rolnych w uzyskiwaniu zadawalających plonów nawet w warunkach niekorzystnych opracowaliśmy niniejszy poradnik. Wielokierunkowe podejście pozwala zrozumieć zjawisko suszy i przeciwdziałać skutkom jej wystąpienia. Natomiast zagadnienia związane z agrotechniką, nawożeniem, ochroną czy doborem odmian pozwolą jeszcze lepiej prowadzić gospodarstwo rolne.
Może ciekawi Cię to jak zmienia się klimat i czy susze będą coraz częściej występowały w naszym kraju? A może chciałbyś się dowiedzieć jakie znaczenie ma nawożenie i prawidłowe odżywienie roślin? Czy wiesz jak zmieniający się klimat wpływa na pojawianie się szkodników? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w naszej nowej publikacji specjalnej „Poradnik Suszowy”. Ale to nie wszystko.
W publikacji znajdują się zagadnienia związane z uprawą bezorkową, stosowaniem adiuwantów czy deszczowaniem upraw. Ciekawym zagadnieniem jest również rola korzenia w przeciwdziałaniu skutkom suszy. Poradnik porusza również zagadnienia związane z uprawą grochu ozimego, alternatywnymi sposobami zatrzymywania wody w glebie oraz rozwiązaniami stosowanymi na świecie.
Spis treści
Klimat
Zmiana klimatu zagrożeniem dla naszego rolnictwa
Nawożenie
Gospodarka nawozowa w obliczu suszy
Wapnowanie w suszy
Obornik - podstawa utrzymania żyzności gleby
Od korzenia wszystko się zaczyna
Płodozmian
Czy warto siać międzyplony?
A może groch ozimy?
Agrotechnika
Czy biopreparaty są „cudownym środkiem”?
Zaoszczędzić wodę po zbiorze plonu - uproszczenia w uprawie
Nasiennictwo
Odporność odmian zbóż na suszę
Ochrona roślin
Niestabilny klimat a rozwój patogenów w uprawie zbóż
Jak wspomóc działanie herbicydów w warunkach suszy?
Nawadnianie
Deszczowanie roślin uprawnych
Technika
Czy warto wałować pola?
Wały z Krośniewic
Metody alternatywne
Alternatywne sposoby zatrzymywania wody
BHP
Pożar w gospodarstwie - jak go uniknąć?
Rozwiązania ze świata
Rolnictwo i woda w wybranych krajach świata