Rzepak - uprawa, odmiany, nawożenie
- Wydawnictwo: Agro Wydawnictwo
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: AgroProfil, 2019
- Liczba stron : 112
- Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
- ISBN: 978-83-950876-9-1
- egz.
- 24,95 zł
Niezbędna wiedza dotycząca uprawy rzepaku, odmian, nawożenia ochrony i zbioru
Rzepak jest jedną z roślin rolniczych, która pozostaje najdłużej na polu, przez co wymaga wielu zabiegów agrotechnicznych. Natęży pamiętać, że w jego uprawie plon buduje się już jesienią. Do prawidłowego przezimowania potrzebuje 75-80 dni z temperaturą powyżej 5°C. Według danych GUS na przestrzeni lat powierzchnia zasiewów rzepaku w Polsce waha się w granicach od 700 do 900 tyś. ha, co czyni go bardzo ważną rośliną w wielu gospodarstwach w kraju. Jego uprawa nie należy do najłatwiejszych ze względu na długi okres wegetacji jego formy ozimej, przez co narażony jest na działanie wielu negatywnych warunków atmosferycznych. Przykładem może być susza panująca jesienią 2018 roku, która w wielu przypadkach znacznie utrudniła przeprowadzenie siewu nasion. Obok zagrożeń klimatycznych ważną kwestią jest odpowiednia ochrona plantacji przed chwastami, chorobami, jak również szkodnikami, co związane jest z wysokim kosztem ochrony plantacji. Niejednokrotnie producenci rolni stają przed dylematem czy uprawa rzepaku będzie dla nich opłacalna. Zastanawiać się nad tym należy wziąć pod uwagę pozytywne aspekty uprawy tego gatunku. Rzepak uznawany jest za bardzo dobry przerywnik monokultury zbożowej, która bardzo często spotykana jest w naszym kraju. Wynika to z faktu posiadania przez rośliny rzepaku palowego systemu korzeniowego głęboko penetrującego glebę oraz z warunków fitosanitarnych. Rośliny krzyżowe porażane są przez inne patogeny niż rośliny zbożowe, Ponadto ze względu na szerokie zastosowanie nasion w przemyśle spożywczym, przemysłowym oraz paszowym nie ma większych problemów z jego zbytem. Bardzo ważnym aspektem, o którym nie można zapominać jest również jego znaczenie jako rośliny miododajnej.
Redakcja magazynu Rolniczego Agro Profil współpracując z wybitnymi fachowcami w dziedzinie rolnictwa przekazuje w Państwa ręce monografię zawierającą niezbędne informacje, pozwalające znaleźć odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania. Pozwolą one na zbudowanie dorodnych roślin, które wydadzą wysoki, dobrej jakości plon nasion, Przez rolników rzepak nazywany jest czarnym złotem. Jest zatem o co walczyć.
Niezbędnik każdego plantatora rzepaku. Zawiera informacje na temat odpowiedniej agrotechniki, nawożenia oraz skutecznej ochrony tej wymagającej rośliny. Ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej doboru odmian na podstawie tabel zawierających wyniki badań polowych najpopularniejszych odmian rzepaku (poziom plonowania, odporność na choroby, wyleganie, zawartość tłuszczu, wczesność itp.). Szeroko prezentuje monitoring agrofagów oraz sposoby walki z najważniejszymi szkodnikami, chorobami oraz chwastami.
Każdy rolnik, który uprawiał już rzepak doskonale wie jak wymagającą rośliną jest ten gatunek. Na uzyskanie wysokich plonów wpływa wiele czynników, zarówno agrotechnicznych, jak i związanych z odpowiednią ochroną plantacji.
Publikacja Specjalna Rzepak to wydanie przygotowane dla rolników chcących intensywnie produkować rzepak – odpowiedź na pytania dotyczące prawidłowej agrotechniki i nawożenia. Opisaliśmy kluczową rolę siarki w uprawie rzepaku oraz zalecenia dotyczące dokarmiania plantacji mikroskładnikami. Doradzamy jak dobrać odmiany w zależności od stanowiska. Podajemy aktualne wyniki badań odmianowych wg COBORU zarówno dla odmian populacyjnych jak i hybrydowych.
Poniższa publikacja to również kompletne kompendium wiedzy na temat ochrony rzepaku, zarówno zabiegów odchwaszczania jesiennego i wiosennego, jak i ochrony przed szkodnikami i chorobami. Podpowiadamy jak ograniczyć szkodliwość występowania chowaczy łodygowych czy słodyszka rzepakowego. Opisujemy możliwości identyfikacji i zwalczania najgroźniejszych chorób: suchej zgnilizny kapustnych, czerni krzyżowych, zgnilizny twardzikowej, kiły kapusty.
Dla rolników chcących uprawiać rzepak w technologii uprawy pasowej przygotowaliśmy aktualny przegląd rynku agregatów. Poruszyliśmy także kwestię strat podczas zbioru – opisujemy możliwości ograniczenia osypywania się nasion.
Spis treści
Opłacalność uprawy
Perspektywy uprawy rzepaku w Polsce
Odmiany rzepaku
Wybór odmiany i materiał siewny
Odmiany rzepaku ozimego w badaniach i uprawie
Nawożenie rzepaku
Analizy glebowe podstawą nawożenia
Wapnowanie i nawożenie wapnem
Wiosenne nawożenie rzepaku ozimego azotem
Nawożenie wieloskładnikowe
Rola siarki w produkcji rzepaku
Dolistne dokarmianie rzepaku mikroskładnikami
Ochrona rzepaku
Sposoby monitorowania agrofagów
Odchwaszczanie rzepaku ozimego jesienią
Wiosenne odchwaszczanie rzepaku
Jesienna ochrona rzepaku
Wiosenne zwalczanie chorób rzepaku
Ochrona rzepaku w okresie kwitnienia
Na co chorują łuszczyny rzepaku?
Fungicydy do zadań specjalnych
Zwalczanie szkodników rzepaku ozimego w okresie jesiennej wegetacji
Chowacze łodygowe w rzepaku
Ochrona rzepaku przed słodyszkiem rzepakowym
Szkodniki łuszczynowe w rzepaku
Organizmy pożyteczne spotykane na plantacjach rzepaku
Ochrona pszczół i innych zapylaczy
Przygotowanie rzepaku do zbioru
Technologia uprawy rzepaku
Innowacyjna uprawa rzepaku
Agregaty do uprawy pasowej
Jeszcze lepsze cięcie
Zebrać nasiona bez strat