Mieszać czy nie mieszać – zasady mieszania agrochemikaliów z herbicydami
- Wydawnictwo: Apra
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: Adam Paradowski
- Wydawca, rok wydania: Apra, 2020
- Liczba stron : 70
- Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
- ISBN: 978-83-948962-0-3
Mieszać czy nie mieszać - to jeden z najbardziej intrygujących problemów. Wynika z ekonomicznego podejścia do zabiegów stosowania środków ochrony roślin, adiuwantów, biostymulatorów, nawozów mineralnych oraz mikroelementów.
Pominięcie w ochronie roślin stosowania mieszanin jest niemożliwe. Z jednej strony względy ekonomiczne, z którymi wiąże się czas i koszty zabiegów, z drugiej dbałość o glebę w aspekcie zmniejszenia liczby przejazdów oraz zabezpieczenie się przed zjawiskiem uodparniania to podstawowe argumenty. Znaczna część problemu jest opracowana. Każdy z plantatorów dysponuje programem ochrony, w którym są zamieszczone i zalecane mieszaniny fabryczne i zbiornikowe. Pierwsze nie sprawiają żadnych problemów, drugie wymagają jedynie zastosowania komponentów w zalecanych proporcjach.
Chęć uzyskania optymalnych rezultatów skłania wielu plantatorów do opracowywania mieszanin o składzie wykraczającym poza istniejące zalecenia. W pozycji „Mieszać czy nie mieszać" nie ma jednoznacznej recepty na stworzenie własnej kompozycji, która by była równocześnie skuteczna i bezpieczna dla rośliny chronionej, trudno bowiem przewidzieć skład mieszaniny, jaką chciałby zastosować plantator. Jednak istnieje cały pakiet praktycznych wskazówek i zarazem przeciwwskazań. Po uwzględnieniu ich można opracować właśnie skuteczną i bezpieczną kombinację zabiegową. W pozycji „Mieszać czy nie mieszać" nacisk położono na łączne stosowanie herbicydów i regulatorów wzrostu, czyli środków ochrony roślin, które nieumiejętnie połączone z innymi bioproduktami mogą być przyczyną niepowodzeń.
Materiał zamieszczony w książce „Mieszać czy nie mieszać" to zbiór informacji zebranych pod kątem zachowania się poszczególnych komponentów w mieszaninach. Dotyczy charakterystyki form użytkowych preparatów, wpływu warunków zewnętrznych oraz kolejności i sposobu ich mieszania. Zwraca uwagę na zgodność mieszania komponentów, a zarazem zawiera informacje o przeciwwskazaniach. Obejmuje zalecenia obligatoryjne dotyczące łącznych zabiegów w kukurydzy, rzepaku, zbożach i wyrywkowo w innych uprawach. Uzupełniony jest wieloma przykładami łącznego stosowania kombinacji niezarejestrowanych, ale na tyle szczegółowo przebadanych, że stosowanie ich nie jest ryzykiem.
Mam pełną świadomość, że przytoczone przykłady nie obejmują wszystkich zaleceń, jakie aktualnie prezentowane są w materiałach medialnych obejmujących Internet, katalogi i programy producentów oraz dystrybutorów, a także szkoleń na ten temat przez nich organizowanych. Dynamiczny rozwój stosowania mieszanin nie pozwala na zebranie ich wszystkich, zwłaszcza że nie są one rejestrowane ani też zebrane w jednym dokumencie.
Niniejsza pozycja to w części zalecenia obligatoryjne. Pozostały materiał ma charakter zbioru informacji, wskazówek, przykładów, na których można się wzorować. Chciałbym, żeby była pomocna w podejmowaniu trudnych decyzji. Jednocześnie apeluję, by przy ich opracowywaniu „dać sobie czas" na głęboką analizę, nie sporządzać ich szybko i zabiegów nie wykonywać bez przemyślenia. Należy korzystać z najnowszych badań i uwag doświadczonych doradców. Analizować, analizować i jeszcze raz analizować, by uzyskać, czego życzę, optymalne rozwiązanie!
Mieszać czy nie mieszać - to jeden z najbardziej intrygujących problemów. Wynika z ekonomicznego podejścia do zabiegów stosowania środków ochrony roślin, adiuwantów, biostymulatorów, nawozów mineralnych oraz mikroelementów.
W poradniku czytelnik znajdzie:
- dane o prawidłowym stosowaniu mieszanin zarejestrowanych,
- informacje o różnicach miedzy mieszaninami fabrycznymi a zbiornikowymi,
- dane o stosowaniu dwupaków,
- zestawienia informacji o kolejności mieszania,
- informacje o proporcjach poszczególnych składników w mieszaninach,
- informacje na temat roli formy użytkowej poszczególnych komponentów
Spis treści
Stosowanie mieszanin
Historia stosowania mieszanin
Istota mieszanin - każdy preparat jest mieszaniną
Klasyfikacja mieszanin
Formy użytkowe
Kolejność mieszania
Cały czas włączone mieszadło!
Proporcje substancji czynnych
Pierwsze ważne kroki Mieszać, ale nie uodparniać!
Nie utracić selektywności Herbicyd + adiuwant Adiuwanty zalecane obligatoryjnie
Szczegółowe zalecenia stosowania mieszanin Adiuwanty zalecane nieobligatoryjnie
Adiuwanty zalecane przez producentów i dystrybutorów Adiuwanty doglebowe
Adiuwanty nalistne Herbicyd + biostymulatory Herbicyd + fungicyd Herbicyd + herbicyd Herbicyd + insektycyd Herbicydy + nawozy Nawozy makro Nawozy wapniowe Nawozy mikro
Mieszaniny z regulatorami wzrostu (retardantami)
Uwagi ogólne
Podsumowanie