Mieszać czy nie mieszać – zasady mieszania agrochemikaliów z herbicydami

  • Wydawnictwo: Apra
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: Adam Paradowski
  • Wydawca, rok wydania: Apra, 2020
  • Liczba stron : 70
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-948962-0-3

Mieszać czy nie mieszać - to jeden z najbardziej intrygujących problemów. Wynika z ekonomicznego podejścia do zabiegów stosowania środków ochrony roślin, adiuwantów, biostymulatorów, nawozów mineralnych oraz mikroelementów.

Pominięcie w ochronie roślin stoso­wania mieszanin jest niemożliwe. Z jed­nej strony względy ekonomiczne, z któ­rymi wiąże się czas i koszty zabiegów, z drugiej dbałość o glebę w aspekcie zmniejszenia liczby przejazdów oraz za­bezpieczenie się przed zjawiskiem uodparniania to podstawowe argumenty. Znaczna część problemu jest opracowa­na. Każdy z plantatorów dysponuje pro­gramem ochrony, w którym są zamiesz­czone i zalecane mieszaniny fabryczne i zbiornikowe. Pierwsze nie sprawiają żadnych problemów, drugie wymaga­ją jedynie zastosowania komponentów w zalecanych proporcjach.

Chęć uzyskania optymalnych rezulta­tów skłania wielu plantatorów do opraco­wywania mieszanin o składzie wykracza­jącym poza istniejące zalecenia. W pozy­cji „Mieszać czy nie mieszać" nie ma jednoznacznej recepty na stworzenie wła­snej kompozycji, która by była równo­cześnie skuteczna i bezpieczna dla rośli­ny chronionej, trudno bowiem przewi­dzieć skład mieszaniny, jaką chciałby zastosować plantator. Jednak istnieje cały pakiet praktycznych wskazówek i zara­zem przeciwwskazań. Po uwzględnieniu ich można opracować właśnie skutecz­ną i bezpieczną kombinację zabiegową. W pozycji „Mieszać czy nie mieszać" na­cisk położono na łączne stosowanie her­bicydów i regulatorów wzrostu, czyli środ­ków ochrony roślin, które nieumiejętnie połączone z innymi bioproduktami mo­gą być przyczyną niepowodzeń.

Materiał zamieszczony w książce „Mieszać czy nie mieszać" to zbiór informacji zebranych pod kątem zachowania się po­szczególnych komponentów w mieszani­nach. Dotyczy charakterystyki form użytkowych preparatów, wpływu warunków zewnętrznych oraz kolejności i sposobu ich mieszania. Zwraca uwagę na zgod­ność mieszania komponentów, a zara­zem zawiera informacje o przeciwwskaza­niach. Obejmuje zalecenia obligatoryjne dotyczące łącznych zabiegów w kukury­dzy, rzepaku, zbożach i wyrywkowo w in­nych uprawach. Uzupełniony jest wie­loma przykładami łącznego stosowania kombinacji niezarejestrowanych, ale na tyle szczegółowo przebadanych, że sto­sowanie ich nie jest ryzykiem.

Mam pełną świadomość, że przyto­czone przykłady nie obejmują wszyst­kich zaleceń, jakie aktualnie prezento­wane są w materiałach medialnych obej­mujących Internet, katalogi i programy producentów oraz dystrybutorów, a tak­że szkoleń na ten temat przez nich orga­nizowanych. Dynamiczny rozwój stoso­wania mieszanin nie pozwala na zebra­nie ich wszystkich, zwłaszcza że nie są one rejestrowane ani też zebrane w jed­nym dokumencie.

Niniejsza pozycja to w części zalece­nia obligatoryjne. Pozostały materiał ma charakter zbioru informacji, wskazówek, przykładów, na których można się wzo­rować. Chciałbym, żeby była pomocna w podejmowaniu trudnych decyzji. Jed­nocześnie apeluję, by przy ich opracowy­waniu „dać sobie czas" na głęboką ana­lizę, nie sporządzać ich szybko i zabie­gów nie wykonywać bez przemyślenia. Należy korzystać z najnowszych badań i uwag doświadczonych doradców. Ana­lizować, analizować i jeszcze raz analizo­wać, by uzyskać, czego życzę, optymal­ne rozwiązanie!

 

Mieszać czy nie mieszać - to jeden z najbardziej intrygujących problemów. Wynika z ekonomicznego podejścia do zabiegów stosowania środków ochrony roślin, adiuwantów, biostymulatorów, nawozów mineralnych oraz mikroelementów.

 

W poradniku czytelnik znajdzie:

  • dane o prawidłowym stosowaniu mieszanin zarejestrowanych,
  • informacje o różnicach miedzy mieszaninami fabrycznymi a zbiornikowymi,
  • dane o stosowaniu dwupaków,
  • zestawienia informacji o kolejności mieszania,
  • informacje o proporcjach poszczególnych składników w mieszaninach,
  • informacje na temat roli formy użytkowej poszczególnych komponentów

 

Spis treści

Stosowanie mieszanin

Historia stosowania mieszanin

Istota mieszanin - każdy preparat jest mieszaniną

Klasyfikacja mieszanin

Formy użytkowe

Kolejność mieszania

Cały czas włączone mieszadło!

Proporcje substancji czynnych

Pierwsze ważne kroki Mieszać, ale nie uodparniać!

Nie utracić selektywności Herbicyd + adiuwant Adiuwanty zalecane obligatoryjnie

Szczegółowe zalecenia stosowania mieszanin Adiuwanty zalecane nieobligatoryjnie

Adiuwanty zalecane przez producentów i dystrybutorów Adiuwanty doglebowe

Adiuwanty nalistne Herbicyd + biostymulatory Herbicyd + fungicyd Herbicyd + herbicyd Herbicyd + insektycyd Herbicydy + nawozy Nawozy makro Nawozy wapniowe Nawozy mikro

Mieszaniny z regulatorami wzrostu (retardantami)

Uwagi ogólne

Podsumowanie