Pszczelarstwo to może być biznes
- Wydawnictwo: Bartnik Sądecki
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: J. Wilde, J. Cichoń
- Wydawca, rok wydania: Bartnik, 1999
- Liczba stron : 168
- Oprawa i wymiary: miękka, 160 x 230 mm
- ISBN: 83-907013-0-9
- egz.
- 22,90 zł
Zasadniczym celem, jaki chcemy osiągnąć, jest wskazanie kierunków rozwoju pszczelarstwa. Pragnęlibyśmy, aby przedstawione w książce wyniki naszych badań, zachęciły pszczelarzy do zmiany sposobu gospodarowania.
Pszczelarstwo jest ważnym elementem rozwoju rolnictwa w Polsce. Pszczoły, prócz bezpośredniej produkcji miodu, wosku, obnóży pyłkowych, mleczka i jadu pszczelego, gwarantują też zapylanie upraw entomofilnych. Szacuje się, że 1/3 produkcji wytwarzanej w rolnictwie jest zasługą zapylającej roli pszczół i dziko żyjących owadów zapylających. Zwiększają one plony roślin owadopylnych średnio o 30%, będąc równocześnie ważnym elementem równowagi ekologicznej.
Pszczelarstwo daje możliwości dodatkowego zarobku dla osób pracujących w innych zawodach. Ważnym, choć niewymiernym elementem, jest działanie kulturotwórcze pszczelarstwa.
Kryzys gospodarczy pod koniec lat osiemdziesiątych spowodował załamanie się wielu kierunków gospodarki rolnej, w tym również pszczelarstwa. Niekorzystne relacje cenowe spowodowały spadek liczby rodzin pszczelich (z 2,5 miliona do około 800 tysięcy) (Pidek, 1996). Likwidacji ulegały głównie pasieki małe, liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu pni. Były to z reguły pasieki przydomowe, stanowiące źródło dodatkowego dochodu.
Przeciwdziałając tym niekorzystnym zjawiskom, podjęto działania chroniące polskie pszczelarstwo. Wprowadzono cło na miód. Umożliwiono zakup cukru po niższej cenie i udzielono subwencji na wychów matek pszczelich. Wynikiem tych działań jest wyraźne ożywienie na rynku produktów pszczelich w ostatnich 2-3 latach (1995-1997). Pobudzeniu produkcji pszczelarskiej służą również preferencyjne kredyty dla pszczelarzy. Trzeba jednak pamiętać, że w najbliższym czasie Polska wejdzie do struktur Unii Europejskiej. Pszczelarstwo polskie będzie zmuszone konkurować z produktami pszczelarskimi całej zjednoczonej Europy. Należy przypuszczać, że nie wpłynie to korzystnie na małe, amatorskie pasieki, do których większość pszczelarzy dzisiaj często dokłada. Przed poważnym problemem staną pszczelarze, dla których pasieka jest jedynym źródłem utrzymania, a także ci, których pasieki stanowią dodatkowe, liczące się w budżecie domowym, źródło dochodu.
Perspektywa integracji Polski z Unią Europejską stwarza konieczność oceny pszczelarstwa polskiego w kategoriach ekonomicznej konkurencyjności z pszczelarstwem w innych krajach.
Książka, którą oddajemy do rąk Czytelnika, różni się zasadniczo od większości dotychczasowych opracowań, poświęconych pszczołom i produkcji pasiecznej. Różnica polega na innym podejściu do pszczelarstwa. Traktujemy je bowiem jak biznes. Uważamy, że duże pasieki mogą stanowić godziwe źródło dochodu dla pszczelarzy i ich rodzin. Wykazujemy, że dobrze zorganizowana i profesjonalnie prowadzona pasieka może przynosić zyski.
Wskazujemy także jakie działania należy podjąć, by korzystniej sprzedawać produkty pszczele. Definiujemy podstawowe pojęcia z zakresu marketingu i podajemy konkretne przykłady działań marketingowych.
Zasadniczym celem, jaki chcemy osiągnąć, jest wskazanie kierunków rozwoju pszczelarstwa. Pragnęlibyśmy, aby przedstawione w książce wyniki naszych badań, zachęciły pszczelarzy do zmiany sposobu gospodarowania. Dlatego też, obok analizy opłacalności i poszczególnych kierunków produkcji pasiecznej, omówimy stosowane technologie i rozwiązania organizacyjne.
Pragniemy, aby lektura tej książki skłoniła pszczelarzy do restrukturyzacji technologii i organizacji gospodarstwa pasiecznego. Chcielibyśmy, aby możliwe stało się zarabianie pieniędzy i utrzymanie rodziny poprzez profesjonalne prowadzenie gospodarstwa pasiecznego.
Tytuł |
Pszczelarstwo to może być biznes |
Autor |
J. Wilde, J. Cichoń |
Wydawca |
Sądecki Bartnik |
Rok wydania |
1999 |
Liczba stron |
168 |
Wymiary |
160 x 230 mm |
Okładka |
miękka |
ISBN |
83-907013-0-9 |