Urządzenia i systemy energetyki odnawialnej
- Wydawnictwo: Eco Investment
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Ryszard Tytko
- Wydawca, rok wydania: Eco Investment, 2023, wydanie 16 uzupełnione
- Liczba stron : 660
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 240 mm
- ISBN: 978-83-8111317-5
- egz.
- 82,00 zł
Poradnik praktycznego wykorzystania energii odnawialnej, zagadnienia związane z wykorzystaniem energii słonecznej, geotermalnej, wodnej, wiatrowej i biomasy.
Publikacja ta może być przydatna szerokiemu gronu odbiorców, zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem energii odnawialnej. Autor w sposób kompleksowy przedstawił zagadnienia związane z wykorzystaniem energii: słonecznej, geotermalnej, wodnej, wiatrowej i biomasy. Jest to trzecie wydanie, w którym dokonano aktualizacji danych oraz przedstawiono najnowsze rozwiązania techniczne urządzeń zasilanych z odnawialnych źródeł energii.
W opracowaniu tym szczególną uwagę zwrócono na wpływ, jaki mają urządzenia zasilane z odnawialnych źródeł energii na rozwój naszej gospodarki, ochronę środowiska, tworzenie nowych miejsc pracy.
Treść książki dostosowano do wymogów podstaw programowych dla zawodu technik urządzeń energetyki odnawialnej (Ministerstwo Edukacji Narodowej w podstawach programowych (311930) zaproponowało możliwość kształcenia w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej).
Opisano optymalizację pracy urządzeń zasilanych z odnawialnych źródeł energii w budownictwie, rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym.
W książce autor wykorzystał szereg cząstkowych opracowań znajdujących się w innych publikacjach, na stronach internetowych i w broszurach informacyjnych firm produkujących i instalujących urządzenia odnawialnych źródeł energii.
Podręcznik ten powstał zgodnie z wymogami podstaw programu kształcenia dla zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (311930). Jest on kompatybilny z wymogami stawianymi przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Radę w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych - 2009/287 WE, z dnia 23 kwietnia 2009 r.
Brak na rynku wydawniczym publikacji popularnonaukowej, dotyczącej praktycznego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, stał się bardzo widoczny w obliczu rosnącego zainteresowania tą tematyką. W związku z tym podjąłem się opracowania publikacji skierowanej do szerokiego grona odbiorców, zainteresowanych tą dziedziną techniki, w teorii i w praktyce.
Jest to kolejne wydanie serii książek, które opublikowałem z dziedziny praktycznego wykorzystania OZE. Starałem się przedstawić w niej w sposób kompleksowy, zagadnienia związane z wykorzystaniem energii: słonecznej, geotermalnej, wodnej, wiatrowej, biomasy, wodom i sposobie jej magazynowania.
W opracowaniu tym szczególną uwagę zwróciłem na wpływ, jaki mają urządzenia zasilane z OZE na rozwój naszej gospodarki, ochronę środowiska oraz tworzenie nowych miejsc pracy.
Treść książki dostosowałem do wymogów podstaw programowych dla zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Dokonałem aktualizacji danych, przedstawiłem najnowsze rozwiązania techniczne urządzeń zasilanych z OZE.
W książce wykorzystałem szereg cząstkowych opracowań znajdujących się w innych publikacjach, na stronach internetowych, w broszurach informacyjnych firm produkujących i instalujących urządzenia OZE.
Dużą trudność sprawiło mi szacowanie kosztów urządzeń zasilanych z OZE, omawianych w podręczniku, jak również określenie wartości nośników energii (dynamiczne zmiany).
Podręcznik ten powstał zgodnie z wymogami podstaw programu kształcenia dla zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (311930). Jest on kompatybilny z wymogami stawianymi przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Radę w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych — 2009/28/ WE, z dnia 23 kwietnia 2009 r. oraz Dyrektywę 2018/2001/WE RED II.
Wyrażam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki. Kieruję również słowa uznania do osób, które zajmują się: badaniami naukowymi, edukacją, finansowaniem, produkcją oraz montażem urządzeń wykorzystujących OZE.
Osobom, firmom, które zainstalowały urządzenia wykorzystujące OZE, gratuluję wyboru, życzę im, aby urządzenia te pracowały niezawodnie oraz pizynosiły wymierne korzyści finansowe.
Książka ta ma również inspirować młodzież do zdobywania wiedzy z zakresu OZE, aby w przyszłości zakładali własne firmy produkując i instalując uiządzenia wykorzystujące OZE lub podejmowali pracę w istniejących już firmach z branży OZE.
Mam nadzieję, że niniejsza publikacja przyczyni się do wzrostu popularności OZE w naszym kraju oraz dynamicznego rozwoju firm produkujących i instalujących urządzenia zasilane z OZE. Efektem popularyzacji OZE będzie czystsze powietrze w naszym kraju, wzrost zamożności społeczeństwa, oszczędzanie tradycyjnych nośników energii oraz częściowe uniezależnienie się od dostaw surowców (ropa, gaz) z zagranicy. Polska wywiąże się także z międzynarodowych umów dotyczących wykorzystania OZE.
Oczekuję od Państwa uwag merytorycznych do treści zawartych w książce, które w miarę możliwości uwzględnię w kolejnych wydaniach.
Testy i zadania egzaminacyjne wraz z odpowiedziami zamieściłem w książce „Zbiór zadań z odnawialnych źródeł energii”.
dr inż. Ryszard Tytko
W treści
Rodzaje i zakres wykorzystania OŹE w Polsce
ENERGIA SŁONECZNA
Sposoby produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem energii słonecznej
Fotoogniwa
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Kolektory słoneczne
Słoneczne instalacje grzewcze
ENERGIA CIEPLNA ZIEMI I POWIETRZA
Przykłady wykorzystania energii geotermalnej
Przykładowe instalacje geotermalne w Polsce
Pompy ciepła
Dobór pompy ciepła (WP) dla c.o. (systemu grzewczego)
ENERGIA WIATRU
Wiatr i jego zasoby energetyczne
Budowa elektrowni wiatrowej
Etapy realizacji inwestycji budowy elektrowni wiatrowej
Małe elektrownie wiatrowe – charakterystyka
ENERGIA WODY
Parametry elektrowni wodnych
Mała energetyka wodna
Etapy realizacji inwestycji budowy elektrowni wodnych
ENERGIA BIOMASY
Pojęcie biomasy
Drewno, jako biopaliwo
Piece kominkowe
Słoma, jako biopaliwo
Kotły do spalania słomy
Biogaz z oczyszczalni ścieków
ENERGIA WODORU