Zdrowie z ogrodu

  • Wydawnictwo: EGROS
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Michał Mazik
  • Wydawca, rok wydania: Egros, 2020
  • Liczba stron : 144
  • Oprawa i wymiary: miękka, 155 x 220 mm
  • ISBN: 978-83-63957-59-9
  • egz.
  • 40,00 zł
Opis 40 roślin, które nie tylko pięknie prezentują się w ogrodzie, ale przede wszystkim dostarczają owoce o walorach prozdrowotnych i kulinarnych.
 
 

Wykorzystanie drzew i krzewów o jadalnych owocach w ogrodzie ozdobnym to dosyć nowa (a w zasadzie „odkurzona") dziedzina. Wiele gatunków - zwłaszcza te dziko rosnące w Polsce - przez wiele dekad nie cieszyło się szczególnym powodzeniem. Przed wiekami służyły za podstawowy pokarm człowieka, później były tylko kulinarnym dodatkiem, a w końcu odeszły w zapomnienie. Teraz, gdy  nastała moda na wszystko, co ekologiczne bądź naturalne, powracają. Ma to praktyczne uzasadnienie - to ochrona zdrowia, a także... leczenie dietą. Coraz częściej znajdują też zastosowanie jako elementy dekoracyjne żywopłotów, wrzosowisk czy zieleni miejskiej.

Dobrym przykładem jest dzika róża, spotykana przy drogach, w lasach i na polanach. Obecnie to ceniony gatunek ze względu na walory dekoracyjne, lecznicze i kulinarne. Kiedyś podobną funkcję spełniał berberys. Krzew powszechnie występował na te­renie Polski i był traktowany jako dodatkowe, alternatywne pożywienie. Gdy okazało się, że przyczynia się do rozpowszechniania groźnego grzyba - rdzy zbożowej - na stanowiskach naturalnych został doszczętnie wykarczowany. Później był już głównie traktowany jako roślina ozdobna. Dopiero od pewnego czasu miłośnicy kuchni naturalnej zainteresowali się jego owocami w szerszym zakresie. Inne - sprowadzane z zagranicy gatunki - są znane w Polsce od niedawna. Z reguły są to propozycje dla hobbystów, gdyż wymagają szcze­gólnej opieki i często nie są wystarczająco mrozoodporne. Jako przykład warto podać chruścinę jagodną - formowaną na bonsai - i głożynę pospolitą, z której komponuje się wysokie szpalery. Oczywiście przykładów jest o wiele więcej - długo by wymieniać. Faktem jest, że drzewa i krzewy owocowe zyskują na znaczeniu jako wyszukane dekoracje ogrodu.

W książce wybrałem gatunki, które uważam za atrakcyjne i warte popularyzacji w ogrodach, a które jednocześnie mają cenne właściwości lecznicze. W pierwszych rozdziałach można dowiedzieć się o ogólnych sposobach uprawy roślin. Rozdział „Rośliny owocowe - ozdobne i lecznicze" (str. 28) zawiera opisy prawie 40 roślin. W podsumowaniu można sprawdzić i porównać wysokość, termin kwitnienia i owocowania, kolor kwiatów i owoców poszczególnych gatunków.

W treści

Kupujemy rośliny o jadalnych owocach

Sadzimy drzewa i krzewy

Pielęgnujemy drzewa i krzewy

Zastosowanie roślin ozdobnych o jadalnych owocach

Uwaga na rośliny trujące!

Rośliny owocowe – ozdobne i lecznicze