Diagnostyka ultrasonograficzna kotów

  • Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Edra, 2018
  • Liczba stron : 256
  • Oprawa i wymiary: twarda, 220 x 280 mm
  • ISBN: 978-83-65835-70-3
  • egz.
  • 109,90 zł

Wyczerpujące opracowanie standardowych obrazów ultrasonograficznych uzyskiwanych w badaniu kotów

Ultrasonografia jest najczęściej wykorzystywaną metodą obrazową u małych zwierząt, wykonywaną w pierwszej kolejności w przypadku podejrzenia patologii jamy brzusznej. Dzięki tej metodzie można ocenić nie tylko wielkość, kształt i położenie narządów, ale również ich wewnętrzną strukturę. Ultrasonografia umożliwia zobrazowanie zmian patologicznych, postawienie wstępnej diagnozy oraz przeprowadzenie biopsji wykrytych zmian. Dzięki swojej nieinwazyjności jest przydatna w monitorowaniu przebiegu chorób oraz w ocenie efektywności podjętego leczenia.

Diagnostyka ultrasonograficzna kotów wspaniale uzupełnia tę kolekcję i jest pierwszym opracowaniem poświęconym wyłącznie kotom. Dzięki ograniczeniu do jednego gatunku informacje zawarte w podręczniku są bardzo szczegółowe, a podane wartości referencyjne wypełniają lukę w publikacjach weterynaryjnych, w których zwykle podawane są wartości dla psów.

Niniejsza książka stanowi wyczerpujące opracowanie standardowych obrazów ultrasonograficznych uzyskiwanych w badaniu kotów. Zawiera 14 rozdziałów, w których dokładnie przedstawiono przygotowanie pacjenta, technikę badania oraz sonograficzny wygląd najważniejszych struktur w odniesieniu do warunków prawidłowych, jak i patologii. Omówiono obrazowanie jamy brzusznej, klatki piersiowej, głowy i szyi, układu mięśniowo-szkieletowego oraz metody pozyskiwania próbek do badania cytologicznego i histopatologicznego.

Przejrzysty układ podręcznika, czytelne schematy oraz bogata ikonografia ultrasonograficzna czynią tę pozycję świetną pomocą naukową i dydaktyczną zarówno dla studentów, początkujących, jak i doświadczonych lekarzy weterynarii. Do podręcznika dołączono materiały elektroniczne, które dzięki licznym filmom badania ultrasonograficznego w czasie rzeczywistym stanowią istotne jego uzupełnienie.

Istnieje wiele dokładnych metod obrazowania diagnostycznego, takich jak tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI). Obie techniki obrazowe – TK i MRI – stanowią standard diagnostyki medycznej w większych ośrodkach klinicznych, ale należą do metod bardzo kosztownych i wymagają znieczulenia ogólnego pacjenta. W prywatnych praktykach weterynaryjnych bardziej powszechne zastosowanie ma  o wiele tańsze i bardziej dostępne badanie ultrasonograficzne. To właśnie ultrasonografia jest najczęściej wykorzystywaną metodą obrazową u małych zwierząt, wykonywaną w pierwszej kolejności w przypadku podejrzenia patologii jamy brzusznej. Dzięki  tej metodzie można ocenić nie tylko wielkość, kształt i położenie narządów, ale również ich wewnętrzną strukturę. Ultrasonografia umożliwia zobrazowanie zmian patologicznych, postawienie wstępnej diagnozy oraz przeprowadzenie biopsji wykrytych zmian.  Dzięki swojej nieinwazyjności jest przydatna w monitorowaniu przebiegu chorób oraz w ocenie efektywności podjętego leczenia. Postęp technologiczny w ostatnich latach dodatkowo zwiększył wartość badania ultrasonograficznego. Nowoczesne aparaty wyposażone w głowice o wysokiej częstotliwości i opcje dopplerowskie: Dopplera  kolorowego (CD) i tkankowego Dopplera mocy (PD) znacznie poprawiły jakość obrazu i wykrywalność drobnych zmian. W związku z dynamicznym rozwojem diagnostyki obrazowej pojawia się coraz więcej ciekawych pozycji, z których czytelnik może czerpać wiedzę na temat ultrasonografii małych zwierząt. Diagnostyka ultrasonograficzna kotów wspaniale uzupełnia tę kolekcję i jest pierwszym opracowaniem poświęconym wyłącznie kotom. Dzięki ograniczeniu do jednego gatunku informacje zawarte w podręczniku są bardzo szczegółowe, a podane wartości referencyjne wypełniają lukę w publikacjach weterynaryjnych,  w których zwykle podawane są wartości dla psów.  Niniejsza książka stanowi wyczerpujące opracowanie standardowych obrazów ultrasonograficznych uzyskiwanych w badaniu kotów. Zawiera 14 rozdziałów, w których dokładnie przedstawiono przygotowanie pacjenta, technikę badania oraz sonograficzny wygląd najważniejszych struktur w odniesieniu do warunków prawidłowych, jak i patologii. Omówiono obrazowanie jamy brzusznej, klatki piersiowej, głowy i szyi, układu mięśniowo-szkieletowego oraz metody pozyskiwania próbek do badania cytologicznego i histopatologicznego. Przejrzysty układ podręcznika, czytelne schematy oraz bogata ikonografia ultrasonograficzna czynią tę pozycję świetną pomocą naukową i dydaktyczną zarówno dla studentów, początkujących, jak i doświadczonych lekarzy weterynarii. Do podręcznika dołączono materiały elektroniczne, które dzięki licznym filmom badania ultrasonograficznego w czasie rzeczywistym stanowią istotne jego uzupełnienie.  Książka ta jest praktycznym przewodnikiem dla lekarzy, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności w dziedzinie ultrasonografii kotów. Z przyjemnością zachęcam  do lektury.

Spis treści

1. Ultrasonografia głowy i szyi

Techniki obrazowania

Ultrasonografia prawidłowej głowy i szyi

Ultrasonografia głowy i szyi w stanach chorobowych

2. Echokardiografia

Techniki obrazowania

Ultrasonografia prawidłowego serca

Ultrasonografia w chorobach serca

3. Ultrasonografia niekardiologiczna klatki piersiowej

Techniki obrazowania

Niekardiologiczna ultrasonografia prawidłowej klatki piersiowej

Ultrasonografia zmian w obrębie klatki piersiowej

4. Ultrasonografia wątroby i dróg żółciowych

Techniki obrazowania

Ultrasonografia prawidłowej wątroby i dróg żółciowych

Ultrasonografia chorób wątroby i dróg żółciowych

5. Ultrasonografia przewodu pokarmowego

Techniki obrazowania

Ultrasonografia prawidłowego przewodu pokarmowego

Ultrasonografia chorób przewodu pokarmowego

6. Ultrasonografia trzustki

Techniki obrazowania

Ultrasonografia prawidłowej trzustki

Ultrasonografia chorób trzustki

7. Ultrasonografia śledziony

Techniki obrazowania

Ultrasonografia prawidłowej śledziony

Ultrasonografia chorób śledziony

9. Ultrasonografia nerek i moczowodów

Techniki obrazowania

Ultrasonografia prawidłowych nerek i moczowodów

Utrasonografia chorób nerek i moczowodów

10. Ultrasonografia pęcherza moczowego i cewki moczowej

Technik obrazowania

Ultrasonografia prawidłowego pęcherza moczowego i cewki moczowej

Ultrasonografia chorób pęcherza moczowego i cewki moczowej

11. Ultrasonografia układu rozrodczego

Techniki obrazowania.

Ultrasonografia prawidłowego układu rozrodczego

Ultrasonografia chorób układu rozrodczego

12. Ultrasonografia jamy brzusznej, węzłów chłonnych oraz dużych naczyń

Techniki obrazowania

Ultrasonografia prawidłowej jamy brzusznej, węzłów chłonnych oraz dużych naczyń

Ultrasonografia zmian w jamie brzusznej, węzłów chłonnych oraz dużych naczyń

13. Ultrasonografia układu mięśniowo-szkieletowego i powierzchownych tkanek miękkich

Techniki obrazowania

Ultrasonografia prawidłowego układu mięśniowo-szkieletowego i powierzchownych tkanek miękkich

Ultrasonografia zmian w układzie szkieletowo-mięśniowym i powierzchownych tkanek miękkich

14. Pobieranie próbek oraz inne zabiegi wykonywane pod kontrolą ultrasonografii

Rozważania ogólne oraz wskazania

Materiały

Igły i narzędzia biopsyjne

Techniki

Rozważania dotyczące pobierania próbek oraz innych zabiegów przeprowadzanych pod kontrolą ultrasonograficzną