Skórne niepożądane reakcje na pokarm
- Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
-
Dostępność:
Wysyłka w 24 godziny
- Autor: Juan Rejas López, Ana Goicoa Valdevira
- Wydawca, rok wydania: Edra, 2024
- Liczba stron : 40
- Oprawa i wymiary: twarda, 170 x 240 mm
- ISBN: 9788367447980
- szt.
- 44,00 zł
U kotów i psów wyróżnia się dwie podstawowe odmiany niepożądanych reakcji na pokarm: odmianę przebiegającą wyłącznie z objawami ze strony przewodu pokarmowego oraz odmianę manifestującą się zmianami skórnymi lub świądem.
Mimo że brakuje dokładnych danych dotyczących rzeczywistego rozpowszechnienia niepożądanych reakcji na pokarm, uważa się, że zarówno u psów, jak i kotów stanowią one znaczący odsetek przewlekłych zapaleń jelit i alergicznych chorób skóry. Objawów klinicznych alergii pokarmowej nie sposób odróżnić od symptomów atopowego zapalenia skóry, dlatego bardzo ważna jest diagnostyka różnicowa obu tych chorób.
Książka ma na celu dostarczenie odpowiedzi na niektóre aktualne wątpliwości dotyczące skórnych niepożądanych reakcji na pokarm. Zawiera opisy występujących alergenów, wywoływanych przez nie reakcji, różnych obrazów klinicznych u kotów i psów, metod diagnostycznych oraz dostępnych opcji terapeutycznych.
PRZEDMOWA
U kotów i psów wyróżnia się dwie podstawowe odmiany niepożądanych reakcji na pokarm: odmianę przebiegającą wyłącznie z objawami ze strony przewodu pokarmowego oraz odmianę manifestującą się zmianami skórnymi lub świądem (przy czym wymienionym objawom dermatologicznym mogą, lecz nie muszą, towarzyszyć dolegliwości żołądkowo-jelitowe). Mimo że brakuje dokładnych danych dotyczących rzeczywistego rozpowszechnienia niepożądanych reakcji na pokarm, uważa się, że zarówno u psów, jak i kotów stanowią one znaczący odsetek przewlekłych zapaleń jelit i alergicznych chorób skóry. Objawów klinicznych alergii pokarmowej nie sposób odróżnić od symptomów atopowego zapalenia skóry, dlatego bardzo ważna jest diagnostyka różnicowa obu tych chorób. W ciągu ostatnich 20 lat rozwijano różne techniki laboratoryjne, których zadaniem miało być rozpoznawanie alergii pokarmowej, jak i ustalenie źródła uczulających pacjenta alergenów pokarmowych. Mimo wszystko, jednak nadal jedyną wiarygodną i udowodnioną naukowo metodą diagnostyczną pozostaje dieta eliminacyjna, a następnie ponowna ekspozycja pacjenta na uczulające go źródło pokarmu (test prowokacji dietetycznej). W książce w prosty i jasny sposób przedstawiono poparte aktualną wiedzą argumenty pozwalające rozwiać wątpliwości dotyczące alergii pokarmowej. Zarówno w odniesieniu do psów, jak i kotów, opisano częstość występowania określonych objawów klinicznych, rodzaje uczulających zwierzęta pokarmów, wykorzystywane metody diagnostyczne (ze szczególnym uwzględnieniem trudności napotykanych w przypadku kotów), wyniki innych oferowanych badań diagnostycznych oraz możliwości leczenia pacjentów z alergią pokarmową. Autorzy
Spis treści
WSTEP
Czestosc wystepowania choroby
ETIOPATOGENEZA
Alergeny biorące udział skórnych niepożądanych reakcjach na pokarm
Patogeneza
OBJAWY KLINICZNE
Wiek pacjentów w czasie pojawienia się pierwszych objawów
Objawy kliniczne u psów
Objawy dermatologiczne
Objawy ze strony przewodu pokarmowego
Objawy kliniczne u kotów
Objawy dermatologiczne
Objawy ze strony przewodu pokarmowego
ROZPOZNANIE 21
U których psów należy podejrzewać alergie pokarmowa?
U których kotów należy podejrzewać alergie pokarmowa?
Badania dodatkowe
Dieta eliminacyjna
Ponowna ekspozycja na alergen
Swoiste alergenowo przeciwciała klasy IgE i_IgG
Test stymulacji limfocytów
Test płatkowy
LECZENIE
Leczenie długofalowe
Wiarygodność deklarowanego składu karm
Doustna immunoterapia
PISMIENNICTWO