USG płuc małych zwierząt w praktyce. Atlas przypadków

  • Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: K. Kraszewska, M. Gajewski
  • Wydawca, rok wydania: Edra, 2023
  • Liczba stron : 176
  • Oprawa i wymiary: twarda, 220 x 280 mm
  • ISBN: K. Kraszewska, M. Gajewski
  • szt.
  • 112,00 zł

 

Na przestrzeni ostatniej dekady badanie ultrasonograficzne płuc, nazywane niekiedy „stetoskopem XXI wieku”, stało się niezwykle istotnym narzędziem diagnostycznym w medycynie ludzkiej, wykorzystywanym w wielu dziedzinach i specjalizacjach. Równolegle znaczenie tego badania rośnie także w medycynie weterynaryjnej. USG płuc małych zwierząt w praktyce. Atlas przypadków to pierwsze tego rodzaju opracowanie, w którym tak szeroko omówiono wszystkie elementy tego badania z perspektywy lekarza praktyka. Nieocenionym walorem tej książki jest przedstawienie przypadków klinicznych, z którymi autorzy zetknęli się w codziennej praktyce. Dzięki omówieniu nieprawidłowości w badaniu USG płuc na przykładzie prawdziwych przypadków książka ta, zamiast być oderwanym od rzeczywistości podręcznikiem akademickim, stanowi nieocenione źródło wiedzy klinicznej, z której mogą czerpać lekarze weterynarii, zarówno początkujący, jak i specjaliści, posługujący się aparatem USG w codziennej praktyce.

 

Filmy online

Badanie USG płuc jest w swej naturze badaniem dynamicznym, polegającym na ocenie ruchomego obrazu. Z tego względu w książce zamieszczono zarówno ryciny, jak i filmy, aby Czytelnicy mogli zobaczyć również w ruchu obraz prawidłowy lub zmiany patologiczne. Filmy w książce są przedstawione jako zdjęcie pierwszego kadru wraz z kodem QR umieszczonym w lewym górnym rogu zdjęcia

Dostęp do filmów online można uzyskać po zalogowaniu się na stronie: https://usg-pluc-malych-zwierzat.online.edraurban.pl/ i wpisaniu kodu dostępu:

 

Przedmowa

Przezklatkowe badanie ultrasonograficzne płuc, czy krócej przezklatkowe badanie USG płuc lub PBUP, stanowi dość nową metodę obrazowania wykorzystywaną w medycynie weterynaryjnej. Dotychczas badanie USG do oceny płuc było stosowane głównie w szeroko pojętej medycynie ratunkowej na podstawie specjalnie opracowanych na potrzeby takiego wykorzystania protokołów (np. TFAST, VET Blue). Obecnie przezklatkowe badanie USG płuc nie jest już używane niemal wyłącznie w tej dziedzinie, ale znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w codziennej praktyce klinicznej. W poniższej książce staramy się przybliżyć tę technikę, przedstawić prawidłowy obraz płuc w przezklatkowym badaniu USG płuc oraz szereg dobrze udokumentowanych przypadków klinicznych wraz z opisami zmian. Liczymy, że niniejsza lektura przyczyni się do upowszechnienia tego badania wśród lekarzy weterynarii zmagających się na co dzień z chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

dr n. wet. Katarzyna Kraszewska

lek. wet. Michał Gajewski

 

Spis treści

 

CZĘŚĆ 1 Przezklatkowe badanie USG płuc w ujęciu teoretycznym .

Fizyka ultradźwięków

Wymagania sprzętowe i technika badania

Anatomia ultrasonograficzna płuc

Artefakty

Konsolidacje podopłucnowe

Ocena zmian z uwzględnieniem technik dopplerowskich

Cechy ultrasonograficzne zmian w płucach i jamie opłucnej

Opisywanie zmian i algorytmy w badaniu USG płuc

Przezklatkowe badanie USG płuc u zwierząt egzotycznych

CZĘŚĆ 2

Atlas przypadków

Piśmiennictwo

Skorowidz