Agresja u psów Postępowanie w przypadku zachowań agresywnych u psów
- Wydawnictwo: Galaktyka
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Joel Dehasse
- Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2012 wydanie drugie
- Liczba stron : 294
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 240 mm
- ISBN: 978-83-7579-251-5
- egz.
- 57,90 zł
Podręcznik omawia typy agresji występującej u psów oraz pomaga ocenić, czy zachowanie pacjenta ma charakter prawidłowy, czy patologiczny. Poszczególne typy agresji wiążą się z różnym poziomem zagrożenia, jakie stanowi dla otoczenia agresywny pies, i wymagają odmiennych sposobów działania. Zaproponowane przez Autora postępowanie diagnostyczne rozpoczyna się od wstępnej oceny poziomu zagrożenia.
Poszczególne typy agresji wiążą się z różnym poziomem zagrożenia, jakie stanowi dla otoczenia agresywny pies, i wymagają odmiennych sposobów działania.
Zaklasyfikowanie obserwowanej agresji do określonego typu ułatwiają zawarte w książce opisy zachowań agresywnych, uwzględniające okoliczności występowania danego zachowania oraz charakterystyczną dla niego mowę ciała psa. Analiza elementów psychobiologicznych z punktu widzenia ich wpływu na zachowanie zwierzęcia pozwala ocenić, jak głęboko sięga zaburzenie funkcjonowania psa i jaki ma związek z jego ogólnym stanem zdrowia.
Podręcznik obejmuje także sporządzony przez Autora rejestr najczęściej spotykanych zaburzeń zachowania, których jednym z objawów są zachowania agresywne. Rozpoznanie typu agresji, ewentualnie rodzaju zaburzenia zachowania u zwierzęcia, ułatwia rokowanie oraz wybór postępowania leczniczego. Autor opisuje dostępne metody terapii behawioralnej oraz farmakoterapii. Całość uzupełnia opis obowiązujących w Polsce przepisów prawnych związanych z zachowaniami agresywnymi psów.
Książka Joela Dehasse'a jest podręcznikiem przeznaczonym przede wszystkim dla lekarzy weterynarii. Często są oni pierwszymi specjalistami, do których zgłaszają się właściciele psów po poradę, gdy doszło do pogryzienia. Podręcznik omawia typy agresji występującej u psów oraz pomaga ocenić, czy zachowanie pacjenta ma charakter prawidłowy, czy patologiczny. Poszczególne typy agresji wiążą się z różnym poziomem zagrożenia, jakie stanowi dla otoczenia agresywny pies, i wymagają odmiennych sposobów działania.
Zaproponowane przez Autora postępowanie diagnostyczne rozpoczyna się od wstępnej oceny poziomu zagrożenia. Ocenę taką każdy lekarz weterynarii może przeprowadzić w kilka minut.
Podręcznik obejmuje także sporządzony przez Autora rejestr najczęściej spotykanych zaburzeń zachowania, których jednym z objawów są zachowania agresywne. Rozpoznanie typu agresji, ewentualnie rodzaju zaburzenia zachowania u zwierzęcia, ułatwia rokowanie oraz wybór postępowania leczniczego. Autor opisuje dostępne metody terapii behawioralnej oraz farmakoterapii.
Książka zawiera propozycje szeroko pojętego zapobiegania problemowi agresji u psów, zarówno w rodzinie, jak i w społeczeństwie, oraz postępowania w sytuacji bezpośredniego zetknięcia z niebezpiecznym osobnikiem. Całość uzupełnia opis obowiązujących w Polsce przepisów prawnych związanych z zachowaniami agresywnymi psów.
Z niniejszej książki Czytelnicy dowiedzą się, jak uczyć psy oraz jak prowadzić terapię behawioralną i farmakoterapię. Zachowania agresywne zawsze wymagają zasięgnięcia opinii specjalisty. Nawet w przypadku sekwencji zachowań wchodzących w skład normalnej reakcji agresywnej istnieje zagrożenie dla otoczenia. Dlatego dobrze jest ocenić poziom ryzyka. Przepisy prawa oraz zasady etyczne nakazują nieść pomoc osobie będącej w niebezpieczeństwie, a zagrożenie ze strony agresywnego psa może być bardzo poważne. Bez opinii eksperta nie ma możliwości oceny jego poziomu.
Kto jest specjalistą? Najlepiej, jeśli w tej roli znajdzie się lekarz weterynarii, ponieważ to on w swojej profesji dotyka psyche i somy psa, fizjologii i patologii. Biolodzy, zoolodzy i psychologowie, a także inni profesjonaliści zajmujący się zachowaniem, w szczególności zwierząt, również mogą wiele powiedzieć o zachowaniu psów. Niemniej jednak lekarz weterynarii ma tę przewagę, że posiada wiedzę z różnych dziedzin nauki i może ją wykorzystać w odniesieniu do medycyny behawioralnej. Słowo „medycyna" zostało tu użyte nieprzypadkowo.
Spis treści
Wstęp do wydania polskiego 7
Przedmowa 9
Wprowadzenie 11
„Mój pies ugryzł" 15
Definicja agresji 17
Paradygmat naukowy w badaniach nad agresją 23
Rozwiązywanie problemu agresji psów 27
Ocena poziomu zagrożenia 29
Sekwencja aktów składających się
na reakcję agresywną 41
Zachowania agresywne - przyjmowane pozy 49
Jednostka i elementy psychobiologiczne 59
Okoliczności towarzyszące występowaniu agresji 63
Konsekwencje agresji 69
Rodzaje agresji 79
Agresja obronna 83
Agresja dystansująca 87
Agresja terytorialna 93
Agresja macierzyńska 99
Agresja z rozdrażnienia 103
Agresja ze strachu 109
Agresja przemieszczona 113
Agresja ofensywna 117
Agresja konkurencyjna miedzy psami 119
Agresja konkurencyjna między psami i ludźmi 127
Agresja zaborcza 133
Agresja między psami należącymi do różnych grup społecznych 137
Zachowania łowcze 143
Agresja gończa 149
Agresja nadmierna 153
Agresja na komendę 157
Dziedziczenie agresji 161
Agresja a rozwój psa 165
Diagnoza agresji 175
Klasyfikacja zaburzeń zachowania 179
Terapia agresji 207
Zastosowanie leków psychotropowych 225
Zapobieganie agresji 245
Testy mające na celu prognozę poziomu agresywności 249
Kiedy pojawia się dziecko 253
Odpowiedzialność właścicieli i specjalistów za zachowania psa 263 Załącznik 1 - Wskazówki dla ofiar 265
Załącznik 2 - Wskazówki dla lekarzy 267
Załącznik 3 - Ocena funkcjonowania psa 271
Załącznik 4 - Jak się zachować wobec agresywnego psa 275
Załącznik 5 - Niebezpieczny pies a polskie przepisy prawne na dzień l stycznia 2006 roku 279
O autorze 294
Agresja u psów jest tym bardziej godna polecenia i zainteresowania, że jest jedną z niewielu pozycji o tej tematyce na polskim rynku
Lek. wet. Joanna Iracka, specjalista zaburzeń zachowania
Z wprowadzenia Autora:
Napisałem tę książkę, żeby wyjaśnić, czym naprawdę jest agresja u psów, jakie ma oblicza. Chciałbym, żebyśmy rozumieli problemy z nią związane oraz potrafili je przewidywać i im zapobiegać. Chciałbym również, żebyśmy umieli sobie z nimi radzić i żeby pies mógł mieszkać z nami pod jednych dachem lub żyć w stadzie, stanowiąc jednocześnie minimalne zagrożenie dla otoczenia. Każdy pies może ugryźć. W ogromnej większości przypadków sprawcą ugryzienia jest zwierzę, które mieszka razem z ofiarą lub które ofiara bardzo dobrze zna. Rzadko kiedy jest to błąkający się, bezpański pies. Do ugryzień zwykle dochodzi w domu, rzadziej w miejscach publicznych. Wypadki się zdarzają i zawsze tak będzie. Zależy mi, aby rady zawarte w tym podręczniku pomogły zmniejszyć liczbę oraz stopień nasilenia ataków.