Padaczka idiopatyczna u psów
- Wydawnictwo: Galaktyka
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2016
- Liczba stron : 112
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 240 mm
- ISBN: 978-83-7579-566-0
Kompleksowe opracowanie dotyczące padaczki u psów. Omawiające etiologię i patogenezę z uwzględnieniem predyspozycji rasowych, objawów klinicznych i klasyfikacji, a także znaczenia wymienionych czynników dla rokowania, rozpoznawania i leczenia.
Psy z padaczką są drugą co do częstości występowania, zaraz po dyskopatiach, grupą pacjentów neurologicznych, z którymi na co dzień styka się lekarz weterynarii. Padaczka idiopatyczna u psów to obszerne opracowanie, przedstawiające w usystematyzowany sposób aktualny stan wiedzy na temat diagnozowania i przede wszystkim leczenia tej choroby. Na polskim rynku jest to pierwsza pozycja uwzględniająca wszystkie aspekty związane z problematyką padaczki u psów. Autorzy tej książki są uznanymi autorytetami w dziedzinie neurologii weterynaryjnej, co gwarantuje wysoką wartość merytoryczną oraz przydatność praktyczną zawartych w niej informacji.
Przejrzyste i kompleksowe opracowanie, omawiające etiologię i patogenezę padaczki z uwzględnieniem predyspozycji rasowych, objawów klinicznych i klasyfikacji, a także znaczenia wymienionych czynników dla rokowania, rozpoznawania i leczenia. Autorzy szczegółowo omówili leki dopuszczone do stosowania u zwierząt, porównali ich zalety i wady i przedstawili praktyczne zalecenia dotyczące ich stosowania w terapii chorych zwierząt. W książce znajdują się również informacje o lekach przeciwpadaczkowych dopuszczonych do stosowania jedynie u ludzi w terapii skojarzonej padaczki lekoopornej u psów.
Padaczka idiopatyczna u psów powstała dzięki współpracy czołowych niemieckich neurologów weterynaryjnych. Omówiono w niej najważniejsze aspekty jednej z najczęściej występujących chorób neurologicznych psów - padaczki idiopatycznej. W książce znajdują się informacje dotyczące predyspozycji rasowych, przebiegu choroby, objawów obserwowanych przez właścicieli oraz problemów, z którymi boryka się chore zwierzę. Przedstawiono także najważniejsze zagadnienia związane z diagnostyką przyczyn metabolicznych, uszkodzeń strukturalnych mózgowia oraz oceną funkcjonalną pacjentów. Autorzy skrupulatnie omówili możliwe formy leczenia, praktyczne aspekty stosowania leków przeciw-drgawkowych i ich skutki uboczne oraz zalecane schematy terapeutyczne.
W książce omówiono:
- etiologię i patogenezę padaczki idiopatycznej u psów,
- predyspozycje rasowe do wystąpienia tej choroby,
- objawy kliniczne i stosowane klasyfikacje,
- diagnostykę i rozpoznania różnicowe,
- metody leczenia farmakologicznego i schematy dawkowania leków.
Książka została przejrzyście podzielona -w poszczególnych jej częściach omówiono etiologię i patogenezę padaczki z uwzględnieniem predyspozycji rasowych, objawów klinicznych i klasyfikacji, jak też ich znaczenie dla rokowania, rozpoznawania i leczenia. Opisano szczegółowo trzy dopuszczone do leczenia padaczki u zwierząt leki (fenobarbital, bromek potasu i imepitoinę), porównano ich zalety i wady, a także przedstawiono zalecenia do ich stosowania. Omówiono również rolę leków przeciwpadaczkowych dopuszczonych do stosowania u ludzi w terapii skojarzonej padaczki lekoopornej u psów. Pacjenci z padaczką lekooporną mają, w zależności od ciężkości i częstości napadów, wyraźnie krótszą długość życia. Występuje u nich również podwyższone ryzyko chorób towarzyszących. Opracowanie nowych, skutecznych leków przeciwpadaczkowych jest więc ważnym celem farmakoterapii w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej.
Książkę tą napisali prawdziwi eksperci, aby przedstawić praktykującym lekarzom weterynarii najnowszy stan wiedzy. Ta pozycja wypełnia ważną lukę, ponieważ nie było dotychczas podobnego dzieła i z naciskiem należy zalecić wszystkim lekarzom weterynarii przyjmowanie i leczenie psów z padaczką w swoich praktykach.