Techniki badawcze w diagnostyce radiologicznej psów
- Wydawnictwo: Galaktyka
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: Joe P. Morgan, John Doval, Valerie Samii
- Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2008
- Liczba stron : 270
- Oprawa i wymiary: twarda, 145 x 205 mm
- ISBN: 978-83-7579-047-4
Książkę tę nazwano „książką kucharską” dla lekarzy praktyków, parających się diagnostyką radiologiczną psów. W książce poświęcono dużo miejsca badaniu radiologicznemu głowy, kręgosłupa i miednicy, a więc obszarom, które w procesie diagnostycznym sprawiają najwięcej trudności.
Książkę tę nazwano „książką kucharską” dla lekarzy praktyków, parających się diagnostyką radiologiczną. Taki też wydaje się zamysł głównego autora: w sposób zwięzły, a zarazem praktyczny, przedkłada Czytelnikowi wskazówki techniczne, pomagające prawidłowo wykonać badanie radiologiczne. Warto podkreślić, iż opis wszystkich projekcji radiologicznych zawiera istotne w badaniu dane anatomiczne. Autor w każdej projekcji podaje przebieg promienia centralnego i kolimację wiązki promieni, podkreślając wagę tych procedur w przygotowaniu prawidłowej ekspozycji. J.P. Morgan uwzględnia też tzw. „techniki rzadkie” między innymi technikę bezekranową. Autor w każdym przypadku zwraca uwagę na ustawienia aparatu, podkreślając ich wpływ na wartość badania. W książce poświęcono dużo miejsca badaniu radiologicznemu głowy, kręgosłupa i miednicy, a więc obszarom, które w procesie diagnostycznym sprawiają najwięcej trudności. Również w wyjątkowy sposób J.P. Morgan odnosi się do badania radiologicznego pacjenta po urazie. Zwraca uwagę na bolesność niektórych procedur radiologicznych, podając jednocześnie rozwiązania dla tego typu problemów. Książka ta powinna znaleźć się w księgozbiorze każdego lekarza weterynarii i personelu pomocniczego, zajmujących się diagnostyką radiologiczną. Oddając tę książkę środowisku weterynaryjnemu, wierzymy, że zostanie przez nie dobrze przyjęta.
Techniki badawcze w diagnostyce radiologicznej psów ułatwiają przeprowadzenie badania radiologicznego psa. Autorzy przedstawili projekcje, które dają wspaniałe wyniki w większości klinicznych sytuacji. Książka zawiera praktyczne wskazówki co do badania poszczególnych struktur ciała psa, dlatego powinna znajdować się w każdej pracowni radiologicznej. Na rycinach przedstawiono - oprócz ułożenia - wiele metod poskramiania pacjenta. Każdy rozdział prezentuje wszystkie projekcje wykorzystywane w badaniu poszczególnych części ciała oraz krótki opis przebiegu promienia centralnego. Tam, gdzie to konieczne, określono odległość między ogniskową a filmem oraz przedstawiono rzadko stosowane badanie bezekranowe. Szczególną uwagę poświęcono badaniom radiologicznym głowy i kręgosłupa, ponieważ badanie tych części ciała sprawia trudności i wymaga zastosowania kilku projekcji. Ze względu na częste zranienia miednicy i stawów biodrowych oraz aby ułatwić ocenę dysplazji stawów biodrowych i zespołu ogona końskiego, szczegółowo przedstawiono również badania tych struktur. Na końcu każdego rozdziału znajduje się miejsce na notatki, gdzie użytkownik książki może zapisywać nowe użyteczne techniki.
Niniejsza książka stanowi doskonałe źródło wiedzy zarówno dla studentów medycyny weterynaryjnej, jak i lekarzy praktyków, zajmujących się diagnostyką radiologiczną.
Książka pod tytułem Techniki badawcze w diagnostyce radiologicznej psów to znakomite uzupełnienie literatury fachowej z zakresu radiologii weterynaryjnej.
Spis treści
Wprowadzenie 13
Badanie klatki piersiowej 21
Badanie jamy brzusznej 37
Badanie głowy 53
Badanie żuchwy 74
Badanie przewodów nosowych, zatok okołonosowych i szczęki 80
Badanie stomatologiczne 86
Badanie gardła 96
Badanie kręgosłupa 101
Kręgosłup - odcinek potyliczno-szczytowo-obrotowy 104
Kręgosłup - odcinek szyjny 116
Kręgosłup - odcinek szyjno-piersiowy 122
Kręgosłup - odcinek piersiowy 128
Kręgosłup - odcinek piersiowo-lędźwiowy 134
Kręgosłup - odcinek lędźwiowy 140
Kręgosłup - odcinek lędźwiowo-krzyżowy 146
Badanie okolicy miednicy 153
Badanie kończyny piersiowej 173
Badanie łopatki 176
Badanie stawu ramiennego 184
Badanie kości ramiennej 194
Badanie stawu łokciowego 204
Badanie przedramienia 212
Badanie stawu nadgarstkowego, śródręcza i palców 218
Badanie kończyny miednicznej 227
Badanie kości udowej 230
Badanie stawu kolanowego 240
Badanie kości strzałkowej i piszczelowej 252
Badanie kości stepu, śródstopia i palców 258
Przedmowa do wydania angielskiego
Książka ta została napisana, aby ułatwić badanie radiologiczne psów. Omówiono w niej wszystkie projekcje stosowane podczas badań bezkontrastowych. Publikacja ta przedstawia również najczęstsze przyczyny wykonywania badań rentgenowskich oraz związane z nimi problemy. Każdej projekcji towarzyszą
zwięzły opis ułożenia pacjenta i centrowania wiązki promieni rentgenowskich, rysunki przedstawiające ułożenie pacjenta oraz szkice oczekiwanego radiogramu. Zwrócono szczególną uwagę na badania radiologiczne głowy i kręgosłupa ze względu na trudności w przeprowadzeniu tego badania oraz konieczność
wykonania wielu złożonych projekcji. Wiele miejsca poświęcono też badaniu miednicy i stawów biodrowych, ponieważ są one najczęściej narażone na urazy, a także wymagają tego typu badania podczas diagnostyki wrodzonych chorób stawów biodrowych. Książka powstała z myślą o studentach medycyny weterynaryjnej i technikach pracujących w klinikach. Jest szczególnie przydatna podczas badania radiologicznego. Stanowi użyteczne źródło wiedzy zarówno w praktyce weterynaryjnej, jak i w nauce.
Joe P. Morgan
Davis, październik 1997
Wprowadzenie
Badanie radiologiczne
Informacje uzyskane podczas badania radiologicznego w dużym stopniu zależą od sposobu, jakim to badanie zostało przeprowadzone. Zazwyczaj badanie stawu kolanowego u młodych psów z podejrzeniem przewlekłych zmian nie jest ryzykowne i technik lub pielęgniarka weterynaryjna może dowolnie wybrać metodę (fizyczną, jak i farmakologiczną) poskromienia zwierzęcia. Trudniej jest natomiast zbadać pacjenta po urazie ze złamaną kością udową, tym bardziej kiedy występuje też odma opłucnowa lub uszkodzenie płuc. Innymi słowy, dobór metody badania radiologicznego zależy od stanu pacjenta. Tak więc każdy pacjent stanowi nowe wyzwanie dla technika. Należy podjąć świadomą decyzję, jak przeprowadzić badanie, aby było bezpieczne dla pacjenta i nie traciło na wartości diagnostycznej. Chcielibyśmy przedstawić pozycje i projekcje diagnostyczne, które pozwolą na otrzymanie w pełni wartościowych diagnostycznie zdjęć rentgenowskich. Poważnym błędem jest przekonanie, że istnieje jedna metoda, którą można wykorzystać do poszczególnych badań radiologicznych u wszystkich pacjentów. Z tego powodu, w tej książce często opisywaliśmy różne metody ułożenia i poskromienia. Metoda, która jest wartościowa przy badaniu jednego psa, u drugiego . ze względu na inny rodzaj urazu lub chorobę . może być przeciwwskazana.
Mamy nadzieję, że dla Czytelnika książka ta będzie swoistym przewodnikiem i pozwoli mu rozwinąć nowe techniki, które z powodzeniem będzie stosował w praktyce.
Tytuł | Techniki badawcze w diagnostyce radiologicznej psów |
Autor | Joe P. Morgan, John Doval, Valerie Samii |
Wydawca | Galaktyka |
Rok wydania | 2008 |
Liczba stron | 270 |
Wymiary | 145 x 205 mm |
Okładka | twarda |
ISBN | 978-83-7579-047-4 |