Integrowana produkcja facelii błekitnej
- Wydawnictwo: IUNG
-
Dostępność:
Towar chwilowo niedostępny
- Autor: Grażyna Hołubowicz-Kliza
- Wydawca, rok wydania: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, 2017
- Liczba stron : 28
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
- ISBN: 978-83-7562-250-8
Zainteresowanie uprawą facelii błękitnej związane jest z jej małymi wymaganiami glebowymi, klimatycznymi i nawozowymi, a także z krótkim okresem wegetacji wynoszącym 90-110 dni oraz szybkim tempem wzrostu (zadowalające plony masy zielonej są już po 50-60 dniach wegetacji). Korzystną cechą tego gatunku jest także fitosanitarne oddziaływanie na glebę, związane z ograniczaniem liczebności mątwika, poprzez uniemożliwienie intensywnego namnażania się tego szkodnika. Pomiędzy facelią a pozostałymi roślinami uprawnymi nie ma pokrewieństwa gatunkowego i dlatego nie jest atakowana przez choroby i szkodniki. Szczególnie przydatna jest uprawa facelii na polach o częstym występowaniu w płodozmianie rzepaku ozimego. W mieszankach, a także w siewie czystym może być wysiewana w tak zwanych pasach brzeżnych w integrowanych technologiach ochrony buraków, stanowiąc miejsca do bytowania i namnażania się drapieżników, zmniejszających populację szkodników roślin. Dobrze ogranicza wzrost chwastów. Wykorzystywana jest przy rekultywacji gruntów zdegradowanych rolniczo, gdyż może być uprawiana jako roślina pionierska.
Uważana jest za wartościową roślinę miododajną, a jej wydajność w czystym siewie waha się od 180 kg/ha na glebach słabszych do 1100 kg/ha na bardzo urodzajnych glebach lessowych. Zależy ona nie tylko od typu gleby, lecz także od nawożenia i warunków atmosferycznych. Miód faceliowy jest bardzo przyjemny w smaku, delikatny i aromatyczny, stanowi jednak rzadkość, bowiem ta cenna roślina nadal zajmuje miejsce marginalne w strukturze zasiewów.
Pomimo, że produkcja nasienna facelii jest nieco kłopotliwa i ryzykowna, rekompensowane jest to niskim kosztem uprawy oraz licznymi korzyściami wynikającymi z jej wprowadzenia do płodozmianu. Uzyskanie wysokiego plonu o dobrej jakości nasion w największym stopniu zależne jest od przebiegu pogody podczas wegetacji. Duża ilość opadów znacznie przedłuża fazę kwitnienia i dojrzewania, obniża plon nasion oraz utrudnia zbiór. Na wysokość plonów nasion facelii niekorzystnie wpływa nieodpowiednie zagęszczenie łanu. W zasiewach rzadkich rośliny silnie się rozgałęziają i następuje wydłużenie kwitnienia oraz dojrzewania. W wyniku przedłużającego się okresu wegetacji owoce (torebki) pękają i następują straty nasion.
W niniejszym opracowaniu polecamy uprawę facelii błękitnej w systemie integrowanym. Obowiązek uprawy roślin zgodnie z zasadami integrowanej ochrony jest wymogiem w Unii Europejskiej od stycznia 2014 r.
Spis treści
Biologia
Wymagania facelii błękitnej
Klimatyczno-glebowe wymagania przedplonowe
Uprawa roli
Nawożenie
Nawożenie facelii na nasiona nawożenie facelii na zieloną masę
Siew
Dobór odmian termin siewu ilość wysiewu
Ochrona roślin
Regulacja zachwaszczenia
Niechemiczne metody ochrony
Chemiczne metody ochrony
Ograniczanie sprawców chorób
Niechemiczne metody ochrony
Chemiczne metody ochrony
Ograniczanie strat powodowanych przez szkodniki
Niechemiczne metody ochrony
Chemiczne metody ochrony
Ochrona organizmów pożytecznych
Dostępność preparatów do ochrony facelii błękitnej
Zbiór
Użytkowanie
Zielonka z facelii
Zielony nawóz
Pożytek dla pszczół