Wademekum klasyfikatora gleb
- Wydawnictwo: IUNG
-
Dostępność:
Towar chwilowo niedostępny
- Autor: pod redakcją prof. dr hab. Franciszka Wocha
- Wydawca, rok wydania: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Puławy, 2015
- Liczba stron : 546
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
- ISBN: 978-83-7562-206-5
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach od ponad 35 lat prowadzi szkolenia w zakresie gleboznawstwa, przygotowując kadrę specjalistów do przeprowadzania gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Organizacja szkoleń odbywa się w ścisłej współpracy z Departamentem Gospodarki Ziemią Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zakres tematyczny ulegał ciągłej modyfikacji, polegającej głównie na rozszerzaniu o problematykę ściśle związaną z gleboznawczą klasyfikacją, w tym zagadnienia prawne, problemy kształtowania przestrzeni rolniczej, zagadnienia ekologiczne, a ostatnio - zastosowania nowoczesnych systemów komputerowych do oceny i kształtowania środowiska.
Wraz z rozszerzaniem zagadnień ulegała zmianie forma gromadzenia nabytych wiadomości, od notatek, materiałów kserowanych do kopiowania lub nagrywania prowadzonych wykładów. Każdy z tych sposobów posiada tę wadę, że uzyskany materiał jest obszerny, ale nieuporządkowany. Uwzględniając sugestie uczestników kursów gleboznawczych, a ostatnio Podyplomowego Studium Gleboznawstwa, Klasyfikacji i Kartografii Gleb w 2006 roku wydano pierwszą wersję „Wademekum klasyfikatora gleb”. Opracowanie to posiadało cechy podręcznika i zawierało podstawowe, skondensowane informacje ze wszystkich dziedzin przewidzianych programem studiów, tj. gleboznawstwa, techniki wykonywania prac klasyfikacyjnych, ochrony i rekultywacji gruntów, erozji gleb, problematyki rolno-leśnej, geograficznych systemów informacji oraz aspektów prawnych dotyczących klasyfikacji i ochrony gruntów. W końcowej części tego opracowania zawarto zbiór obowiązujących przepisów prawnych i komentarzy, jakie ukazały się w okresie ostatniego 50-lecia, oraz barwne fotografie profili najczęściej występujących w Polsce gleb.
Podręcznik ten został przygotowany oraz zrecenzowany przez osoby kompetentne w zakresie poszczególnych dyscyplin.
Uwzględniając sugestie Czytelników dotyczące I wersji „Wademekum...” postanowiono rozszerzyć opracowanie o następujące zagadnienia: właściwości fizykochemiczne gleb, uwarunkowania prawne rekultywacji gruntów, podstawowe informacje o kierunkach i zakresie przemian strukturalnych na obszarach wiejskich, poszerzono również rozdział dotyczący mikrobiologicznych właściwości gleb. Dokonano też niezbędnych korekt i uzupełnień w tekście, który nie uległ zasadniczej zmianie.
Przygotowując wydanie drugie Autorzy opracowania byli przekonani, że niezbędne będzie wydanie trzecie, gdyż podstawy prawne klasyfikacji gruntów, ustanowione ponad 50 lat temu, w znacznym stopniu uległy dezaktualizacji. Ustalono wówczas, że wydanie to ukaże się po zmianie przepisów prawnych. Aktualizacja norm prawnych nastąpiła w dniu 12 września 2012 r. przez wydanie Rozporządzenia Rady Ministrów wraz z integralnym Załącznikiem - Urzędową Tabelą Klas Gruntów. Wydanie to zawiera wszystkie rozdziały zawarte w wydaniu drugim, z dostosowaniem do nowych norm prawnych i aktualizacji wynikającej z innych uwarunkowań oraz znaczne rozszerzenie problematyki geograficznych systemów informacji wykorzystywanych w procesie klasyfikowania gleb i kompletowania dokumentacji gleboznawczej.
Mamy nadzieję, że to opracowanie będzie również - jak poprzednie - przydatne zarówno kandydatom na klasyfikatorów, jak i klasyfikatorom gruntów oraz osobom zajmującym się problematyką przemian strukturalnych na obszarach wiejskich.
Spis treści
WYBRANE ELEMENTY Z GLEBOZNAWSTWA
Powstawanie i kształtowanie się gleby
Formowanie się profilu gleby
Fizyczne właściwości gleb
Wybrane fizykochemiczne właściwości gleb
Materia organiczna w glebie
Mikrobiologiczne właściwości gleb
Systematyka i charakterystyka gleb polski
Kompleksy przydatności rolniczej gleb
CELE KLASYFIKACJI ORAZ TECHNIKA WYKONYWANIA PRAC KLASYFIKACYJNYCH
PROCEDURA ADMINISTRACYJNA W SPRAWACH Z ZAKRESU GLEBO¬ZNAWCZEJ KLASYFIKACJI GRUNTÓW
PODSTAWY PRAWNE OCHRONY GRUNTÓW ROLNYCH I LEŚNYCH
PODSTAWY PRAWNE REKULTYWACJI I ZAGOSPODAROWANIA GRUNTÓW
PODSTAWOWE ZASADY REKU LTYWACJI GRUNTÓW
WYKORZYSTANIE BONITACJI GRUNTÓW W PROCESIE PRZEMIAN STRUK¬TURALNYCH NA OBSZARACH WIEJSKICH
Metody szacowania gruntów
Przemiany strukturalne na obszarach wiejskich
ZAGADNIENIA EROZJI GLEB
Erozja wodna i wietrzna w polsce
Melioracje przeciwerozyjne
PROBLEMATYKA ZALESIANIA GRUNTÓW I KSZTAŁTOWANIA GRANICY ROLNO-LEŚNEJ
Wpływ lasów i zadrzewień na uprawy rolnicze oraz kształtowanie rozłogów użytków rolnych
Zasady zalesienia gruntów porolnych
Wytyczne ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie ustalania granicy rolno-leśnej
Zasady wprowadzania zadrzewień i ich funkcja w krajobrazie obszarów wiejskich
WYKORZYSTANIE ZINTEGROWANEGO SYSTEMU INFORMACJI O ROLNICZEJ PRZESTRZENI PRODUKCYJNEJ (ZSIRPP) DLA POTRZEB ZRÓWNO¬WAŻONEGO ROZWOJU ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH
WYKORZYSTANIE SYSTEMU GIS I PRZESTRZENNYCH BAZ DANYCH
W PROCESIE GLEBOZNAWCZEJ KLASYFIKACJI GRUNTÓW
SKRÓCONY WYPIS AKTÓW PRAWNYCH
FOTOGRAFIE WYBRANYCH PROFILI GLEBOWYCH