Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie
- Wydawnictwo: Mateusz E. Senderski
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: Mateusz Emmanuel Senderski
- Wydawca, rok wydania: Mateusz E. Senderski, 2017, wydanie trzecie poprawione i zmienione
- Liczba stron : 656
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
- ISBN: 978-83-945540-1-9
Autor kładzie szczególny nacisk na porady dotyczące zbioru, suszenia i przechowywania ziół
Książka M. E. Senderskiego Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie to praktyczny poradnik dla osób, które interesują się ziołami, zielarstwem, ziołolecznictwem i zdrowiem. Zawarte w niej informacje można wykorzystać dla ochrony zdrowia własnego i swoich najbliższych. Adresowana jest także do osób, które chcą uzyskać podstawowe i niezbędne informacje na temat przetwórstwa surowców zielarskich: producentów ziół, a także początkujących producentów przetworów zielarskich. Autor wyjaśnia, dlaczego zioła są takie ważne dla człowieka, jaka siła w nich się znajduje, w leczeniu jakich dolegliwości i schorzeń mogą być przydatne.
Dzieło to zawiera 257 monografii roślin zielarskich z dokładnym i szczegółowym ich opisaniem. Dowiemy się, jaka część rośliny jest surowcem leczniczym, jak ten surowiec pozyskiwać i kiedy, jakie zawiera on podstawowe substancje czynne, jak te substancje działają, jak je stosować, jakie są najpopularniejsze leki i mieszanki ziołowe, w leczeniu których schorzeń je stosować.
Książka Mateusza Senderskiego Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie zawiera wiadomości oparte na doświadczeniach własnych, z uwzględnieniem literatury specjalistycznej. Powstała obszerna, interesująca pozycja, dotycząca rodzimych, jak też niektórych obcych gatunków roślin zielarskich, mających zastosowanie w ziołolecznictwie. Książkę należy uznać za wyjątkowo udany debiut publikacyjny wieloletniego praktyka w dziedzinie zielarstwa.
Autor, mgr inż. Mateusz Senderski, był długoletnim pracownikiem przedsiębiorstwa „Herbapol", następnie współpracował z firmą zagraniczną Inter Fragrances, od 1984 roku kieruje zorganizowanymi przez siebie zakładami przetwórstwa zielarskiego. Jego książka „Prawie wszystko o ziołach" zawiera wiadomości oparte na doświadczeniach własnych, z uwzględnieniem literatury specjalistycznej.
Powstała obszerna, interesująca pozycja, dotycząca rodzimych, jak też niektórych obcych gatunków roślin zielarskich, mających zastosowanie w ziołolecznictwie.
Nazewnictwo roślin podano w językach polskim i łacińskim oraz przytoczono polskie zwyczajowe nazwy ludowe. Dzieło zawiera charakterystykę botaniczną i dane na temat występowania roślin, omawia jednocześnie uzyskiwany i wykorzystywany dla celów leczniczych rodzaj surowca.
Znaczną część książki poświęcono sposobom pozyskiwania i przygotowania surowca. Autor podaje szczegółowe informacje na temat tego, jak uprawiać i zbierać ze stanu naturalnego rośliny zielarskie, omawia warunki suszenia i przechowywania oraz wpływ innych czynników zapewniających odpowiednią i wysoką zawartość substancji (związków) biologicznie czynnych. Autor z dużym znawstwem omówił ponad 300 surowców z roślin, występujących w kraju oraz kilkanaście najbardziej znanych na świecie. Przedstawił też w zarysie historię zielarstwa i ziołolecznictwa w Polsce i na świecie.
Książka „Prawie wszystko o ziołach" wzbogaca w szerokim zakresie wiedzę o roślinach zielarskich. Zawarte w niej wiadomości mogą być wykorzystywane przez wszystkich zainteresowanych roślinami zielarskimi i ich stosowaniem w ziołolecznictwie:
- producentów surowców zielarskich z upraw,
- zajmujących się przetwórstwem surowców zielarskich,
- zajmujących się zielarstwem w zakresie poznawczym, profesjonalnym i stosowaniem surowców zielarskich,
- pozyskujących surowce zielarskie w zakresie własnym,
- pozyskujących surowce zielarskie ze stanu naturalnego.
Autor zajmuje się zielarstwem z pasją, zaangażowaniem i odpowiedzialnie. Jego książkę należy uznać za wyjątkowo udany debiut publikacyjny wieloletniego praktyka w dziedzinie zielarstwa.
„Prawie wszystko o ziołach" to książka bardzo interesująca, ciekawa i przydatna. Obejmuje szeroki zakres wiedzy z dziedziny zielarstwa i stanowi ważne dopełnienie literatury specjalistycznej.
Wielu ludzi zwraca się w kierunku ziół, ponieważ widzi w nich szansę na poprawę stanu zdrowia swojego i bliskich, bądź chce z różnorakich powodów stopniowo odejść od leków syntetycznych. Leki ziołowe mogą okazać się pomocne dla osób usiłujących zerwać z nałogiem brania środków uspokajających lub pigułek nasennych. Mogą stanowić też alternatywę dla pacjentów cierpiących z powodu efektów ubocznych wywoływanych przez leki syntetyczne.
Książka ta dla wielu czytelników będzie wprowadzeniem w zagadnienia zielarstwa, dla innych może pełnić funkcję tradycyjnego zielnika.
Szczególny nacisk został położony na porady dotyczące zbioru, suszenia i przechowywania ziół. Sporo miejsca przeznaczono na omówienie substancji czynnych występujących w ziołach i ich wpływu na organizm ludzki.
Indeks tematyczny może okazać się pomocny w odszukiwaniu nazw ziół przydatnych w leczeniu określonych dolegliwości. Najwięcej miejsca przeznaczono na monografie 257 roślin zielarskich. Umieszczono dokładne rysunki ziół z podaniem i wyeksponowaniem ich cech charakterystycznych. Obok dokonano opisu rośliny leczniczej i jej występowania. Podano nazwy surowców zielarskich i sposoby ich uzyskiwania. Jeśli czytelnik zechce, może na podstawie opisu rośliny zielarskiej i jej rysunku, biorąc pod uwagę podane miejsca jej występowania, określić tożsamość rośliny zielarskiej i ustalić miejsce jej występowania w danym środowisku.
Najwięcej miejsca poświęcono stronie praktycznej zielarstwa. Chodzi bowiem o uzmysłowienie wszystkim zajmujących się surowcami zielarskimi, że najważniejsze są trzy podstawowe zasady: po pierwsze - wiedzieć kiedy zbierać i pozyskiwać określone zioła, po drugie - jak je suszyć i po trzecie - jak przechowywać, żeby zachowały najwięcej wartościowych substancji czynnych.
Spis treści
Historia zielarstwa i ziołolecznictwa
Historia zielarstwa w Polsce
III. Współczesne ziołolecznictwo
Podstawowe substancje czynne występujące w roślinach leczniczych
Substancje podstawowe
Substancje wtórne
Rodzaje surowców zielarskich.
Organy i części roślin używane w lecznictwie
Postacie leków stosowane w ziołolecznictwie
Przyrządzanie ziół do użytku wewnętrznego
Zioła stosowane zewnętrznie
VII. Czynniki zmienności substancji czynnych w roślinach zielarskich
Czynniki zmienności zawartości substancji czynnych i masy surowca w czasie wegetacji roślin zielarskich
Czynniki zmienności zawartości substancji czynnych po zbiorze surowca
Czynniki powodujące zmiany substancji czynnych po zbiorze surowca
VIII. Wykaz ziół uszeregowanych według kryteriów stosowania
Klasyfikacja ziół według ich właściwości leczniczych
Wykaz ziół stosowanych w poszczególnych kategoriach chorób
Rośliny lecznicze z upraw i ze stanu naturalnego
XII. Uprawa roślin leczniczych
XIII. Rośliny lecznicze ze stanu naturalnego
XIV. Zasady zbioru poszczególnych grup surowców zielarskich
Jak, kiedy i gdzie zbierać zioła?
Omówienie poszczególnych grup w kolejności pozyskiwania zaczynając od wiosny
Korzenie (Radix) i kłącze (Rhizoma)
Kwiaty
Liście
Ziele
Owoce i nasiona
Pączki
Okresy zbioru ziół
Kiedy zbierać zioła?
Informacje dotyczące pozyskiwania ziół i przygotowania surowców zielarskich
XVI. Zbiór ziół a ochrona gatunkowa roślin
XVII. Suszenie i przechowywanie surowców zielarskich
Sposoby suszenia
Ziele
Liście
Kwiaty
Owoce
Korzenie
Kory
Przebieg suszenia
XVIII. Monografie roślin leczniczych
XIX. Piśmiennictwo
Skorowidz nazw polskich i nazw łacińskich roślin zielarskich
XXI. Skorowidz nazw łacińskich i nazw polskich roślin zielarskich
Jak sobie pomóc korzystając z apteki natury. Wybierz herbatę ziołową, która jest najlepsza dla Ciebie
The list dietary supplements (herbal tea) and products for everyday use in two series
Ilustracje kolorowe wybranych roślin leczniczych
Suplementy diety i środki powszechnego użycia. Herbaty ziołowe firmy Herbavis, także ze znakiem marki Herbaflos VII