Atlas turzyc z kluczami do oznaczania gatunków
- Wydawnictwo: Multico
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Multico, 2020
- Liczba stron : 260
- Oprawa i wymiary: twarda, 160 x 210 mm
- ISBN: 978-83-7763-460-8
- egz.
- 74,90 zł
Turzyce to rośliny rozpowszechnione w naszej strefie klimatycznej. Ze względu na podobieństwo morfologiczne ich identyfikacja stwarza niemałe trudności, nawet zawodowym botanikom. Atlas turzyc, dzięki rozbudowanym ilustrowanym kluczom, ma za zadanie ułatwić rozpoznawanie poszczególnych gatunków, zarówno w stanie generatywnym, jak i wegetatywnym.
Atlas podzielony jest na 4 rozdziały. W pierwszym na przejrzystych rysunkach i zdjęciach makro zostały szczegółowo przedstawione cechy botaniczne, których znajomość jest niezbędna, aby oznaczać gatunki. W drugim opisano siedliska, w których w naszym kraju występują turzyce. Kolejny rozdział to klucze do oznaczania wszystkich turzyc występujących w Polsce, za pomocą których czytelnik krok po kroku zidentyfikuje poszczególne gatunki. Ostatnia, czwarta część książki zawiera część atlasową przedstawiającą w szczegółowych opisach, na zdjęciach i schematycznych rysunkach 71 gatunków turzyc.
Rodzaj turzyce (Carex) jest bogaty w gatunki (około 2 tysięcy) i szeroko rozpowszechniony na świecie. Optimum występowania turzyc rozciąga się pomiędzy umiarkowaną i arktyczną strefą półkuli północnej.
Ze względu na dużą różnorodność i podobieństwo morfologiczne poszczególnych grup turzyc ich identyfikacja stwarza niemałe trudności nawet zawodowym botanikom.
Bardzo dobre jakościowo ilustracje ze starszych opracowań były dla nas ogromną pomocą w identyfikacji zebranych okazów i materiałów zielnikowych. Współcześnie popularnością cieszą się portale internetowe prezentujące rośliny, gdzie kluczowe cechy są pokazywane na fotografiach. Niniejszy klucz ma ambicje połączyć zalety tradycyjnych i nowych technik graficznych. Zdjęcia, z małymi wyjątkami, wykonywaliśmy w terenie, na świeżym materiale. Korzystaliśmy z różnych metod wykonywania zdjęć makro, w tym mikroskopowych, dbając, by materia! fotografowany był utrwalany tego samego dnia. Wszystkie ryciny zostały wykonane na podstawie żywych roślin lub ich fotografii; profile okazów roślin były rasteryzowane, aby oddać jak najdokładniej ich pokrój.
Najbardziej jednoznaczne cechy cliagnostyczne obserwujemy na okazach z wykształconymi organami generatywnymi - kwiatostanami lub owocostanami. Kluczowe znaczenie ma budowa kwiatostanów - pleć kwiatów wchodzących w skład poszczególnych kiosków. Trudność stanowi fakt, że okazy turzyc zbierane wczesną wiosną lub późną jesienią nie mają zwykle organów generatywnych lub owocki już się rozsiały. Zależało nam na tym, by użytkownicy naszego Atlasu mieli możliwość oznaczenia okazów również w stanie wegetatywnym. Opracowaliśmy zestawienia cech poszczególnych gatunków przydatne w takich sytuacjach. Stąd w opisach gatunków i na rycinach prezentujemy charakterystyczne cechy budowy morfologicznej organów wegetatywnych, takich jak: liście, pochwy liściowe, pędy nadziemne, organy podziemne (m.in. przekroje poprzeczne łodyg, liści).
Ilustrując cechy o znaczeniu diagnostycznym, staraliśmy się zaprezentować je w sposób czytelny (również elementy trudne do uchwycenia gołym okiem). Przedstawiliśmy także informacje o preferencjach siedliskowych poszczególnych gatunków, co ma istotne znaczenie podczas pracy terenowej.
W Polsce rodzaj Carex jest reprezentowany przez około 90 gatunków. Znaczna część z nich to rośliny rzadko spotykane, 16 z nich podlega ochronie gatunkowej, a 44 to taksony zagrożone wyginięciem.
W Atlasie przedstawiamy 71 gatunków turzyc występujących w Polsce. Opisane zostały wszystkie taksony pospolite oraz szereg gatunków rzadziej spotykanych. Mamy nadzieję, że ilustrowany klucz do oznaczania turzyc ułatwi osobom niebędącym botanikami identyfikację poszczególnych gatunków i przyczyni się do wzrostu zainteresowania tą grupą roślin. Spodziewamy się, że następstwem tego będzie odnalezienie nowych stanowisk turzyc, zwłaszcza gatunków rzadko spotykanych czy z różnych względów ważnych dla ochrony oraz kształtowania krajobrazu.
Z racji tego, że wśród autorów są także praktycy, zamieściliśmy sporo informacji o zastosowaniu, mając nadzieję na większe upowszechnienie wielu z opisanych gatunków na terenach zieleni. Należy podkreślić, że dla wielu nietypowych siedlisk, jak np. płytkie zalewy, niełatwo znaleźć odpowiednie gatunki do uprawy. Turzyce mogą być w tych przypadkach niezastąpione.
Spis treści:
Wprowadzenie
Turzyce, trawy czy sity? 6
Kwiaty i kwiatostany turzyc 8
Pęcherzyki, owocki i owocostany 15
Liście, pędy nadziemne i kłącza 28
Siedliska 34
Turzyce borów (lasów iglastych) 35
Turzyce szuwarów i lasów bagiennych 36
Turzyce łąk 37
Turzyce muraw 38
Turzyce niebagiennych lasów liściastych 39
Turzyce kwaśnych torfowisk 40
Turzyce torfowisk węglanowych 41
Turzyce wysokogórskie 42
Turzyce siedlisk antropogenicznych 43
Miejsce turzyc we współczesnym krajobrazie 44
TURZYCE – SYSTEMATYKA I KLUCZE DO OZNACZANIA 47
Podrodzaje 47
Klucz do oznaczania sekcji turzyc 49
Zestawienie cech kwiatostanów turzyc reprezentatywnych dla wyróżnionych grup A–Q 54
Turzyce – klucz od oznaczania polskich gatunków 57
CHARAKTERYSTYKA GATUNKÓW TURZYC 78
Grupa A – PSYLLOPHORA 80
Klucz do grupy A 80
Grupa B – VIGNEA 90
Klucz do grupy B 90
Grupa C – VIGNEA 100
Klucz do grupy C 100
Grupa D – VIGNEA 108
Klucz do grupy D 108
Grupa E – VIGNEA 116
Klucz do grupy E 116
Grupa F – VIGNEA 122
Klucz do grupy F 122
Grupa G – VIGNEA 132
Klucz do grupy G 132
Grupa H – EUCAREX 142
Klucz do grupy H 142
Grupa I – EUCAREX 150
Klucz do grupy I 150
Grupa J – EUCAREX 164
Klucz do grupy J 164
Grupa K – EUCAREX 174
Klucz do grupy K 174
Grupa L – EUCAREX 188
Klucz do grupy L 188
Grupa M – EUCAREX 196
Klucz do grupy M 196
Grupa N – EUCAREX 210
Klucz do grupy N 210
Grupa O – EUCAREX 224
Klucz do grupy O 224
Grupa P – EUCAREX 234
Klucz do grupy P 234
Grupa Q – EUCAREX 244
Klucz do grupy Q 244
Literatura 256
Indeks łacińskich nazw turzyc 258
Indeks polskich nazw turzyc 259