Choroby i szkodniki warzyw
- Wydawnictwo: Plantpress
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Maria Rogowska, Jan Sobolewski
- Wydawca, rok wydania: Plantpress, 2018
- Liczba stron : 280
- Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
- ISBN: 978-83-64729-63-8
- egz.
- 54,90 zł
Wyczerpujący poradnik dotyczący chorób i szkodników warzyw, zawierający ponad 600 kolorowych zdjęć.
Jest to najobszerniejsze w języku polskim opracowanie zagadnienia dotyczącego chorób i szkodników roślin warzywnych wzbogacone ponad 600 kolorowymi ilustracjami.
Lata obserwacji, badań, obecności w gospodarstwach całej Polski przyczyniły się do powstania tej monografii na temat chorób i szkodników ważnych gospodarczo roślin warzywnych. Autorzy prezentują szczegółowo agrofagi, które występują, ewentualnie wkrótce mogą wystąpić na uprawianych w polu lub pod osłonami roślinach warzywnych na terenie naszego kraju. Drobiazgowe, obszerne opisy wyglądu poszczególnych stadiów wzbogaciliśmy wieloma ilustracjami pomocnymi w poprawnym określeniu zagrożenia. Nie zawsze możliwe jest dostrzeżenie sprawcy, dlatego też niejednokrotnie prezentujemy (w tym na ilustracjach) szkody, jakie wyrządza roślinie. Specjalistom zajmującym się profesjonalnym doradztwem w zakresie ochrony roślin a także studentom uczelni rolniczych i przyrodniczych, dedykujemy szereg zdjęć spod mikroskopów (konwencjonalnych, także mobilnych cyfrowych) i lup - pozwalających na dostrzeżenie i bardzo dokładne rozróżnienie sprawców - w efekcie postawienie trafnej diagnozy.
W momencie, gdy rozpoznane są patogen bądź szkodnik konieczne jest podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu
- czyli wdrożeniu zabiegów ochronnych bądź wstrzymaniu się z nimi. Te dylematy również rozstrzygamy na łamach książki, otóż informujemy o progach ekonomicznej szkodliwości, których przekroczenie jest sygnałem do rozpoczęcia zwalczania agrofaga. To jednak ostateczność.
Obecnie ochrona roślin, w tym warzywnych nie skupia się wyłącznie na zwalczaniu zagrożenia, ale niedopuszczeniu do jego wystąpienia. Przemawiają za tym względy ekonomiczne, a także prawne obowiązujące wszystkich użytkowników profesjonalnych środków ochrony roślin.
Podpowiadamy więc, sugerujemy, przekazujemy doświadczenia odnośnie do sposobów zapobiegania lub radzenia sobie z zagrożeniem. Przedstawiamy jak wykorzystać wszystkie możliwości znane obecnie nauce i praktyce - integrujemy metody ochrony.
Dajemy wskazówki odnośnie:
- wyboru i przygotowania stanowiska,
- wykorzystania odpornych odmian,
- terminów siewu bądź sadzenia rozsady (aby ominąć okresy krytyczne wzmożonego nasilenia agrofaga i jego poszczególnych pokoleń),
- takiego prowadzenia i pielęgnacji plantacji (nawożenia, nawadniania), aby rośliny były w doskonałej kondycji,
- wykorzystania dostępnych na rynku produktów (często pochodzenia naturalnego), których efektem ubocznym jest ograniczanie populacji patogenów i szkodników. Informując o warunkach siedliskowych i klimatycznych, optymalnych dla rozwoju agrofagów bądź wpływających na zahamowanie tego procesu
- wskazujemy na konieczność wzmożenia czujności i zintensyfikowanie kontroli uprawy albo pozwolenie sobie na kilka dni oddechu, tj. wolnych od systematycznych lustracji. Jeśli natomiast wszystkie znaki (monitoring, w tym z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń lub sygnalizacja medialna) wskazują na konieczność rozpoczęcia ochrony
- podpowiadamy jakich substancji czynnych użyć oraz w jakim terminie (dobowo i sezonowo), aby efektywność zabiegu była satysfakcjonująca.
Zdając sobie sprawę z dynamiki związanej z pojawianiem się bądź wycofywaniem z użycia środków ochrony roślin, nie zamieszczamy na łamach książki ich handlowych nazw. W celu dobrania odpowiedniego fungicydu albo zoocydu odsyłamy do aktualnych programów ochrony roślin warzywnych. Takie podejście do całokształtu ochrony jest podyktowane bezpieczeństwem ogrodnika i środowiska, ale także wymaganiami odbiorców (głównie sieci handlowych) i konsumentów warzyw
Wszystkie te informacje znajdziecie Państwo w naszej książce - obszernej treściowo i bogatej w ilustracje (ponad 600 kolorowych zdjęć).
Spis treści
Warzywa strączkowe (bób, fasola, groch)
choroby; szkodniki
Warzywa cebulowe (cebula, czosnek, por, szczypiorek)
choroby; szkodniki
Warzywa dyniowate (ogórek, dynia, kawon, melon)
choroby; szkodniki
Warzywa kapustne (brokuł, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusty - brukselska, głowiasta, pekińska, włoska, rzodkiewka, rzodkiew)
choroby; szkodniki
Warzywa korzeniowe (marchew, pasternak, pietruszka, seler, burak ćwikłowy)
choroby; szkodniki
Warzywa liściowe (sałata, szpinak)
choroby; szkodniki
Warzywa psiankowate (oberżyna, papryka, pomidor) choroby
choroby; szkodniki
Rabarbar (warzywa wieloletnie)
choroby; szkodniki
Szparag (warzywa wieloletnie)
choroby; szkodniki
Wielożerne szkodniki
Indeks polskich nazw chorób
Indeks łacińskich nazw chorób
Indeks polskich nazw szkodników
Indeks łacińskich nazw szkodników