Uprawa rzodkiewki w polu i pod osłonami

  • Wydawnictwo: Plantpress
  • Dostępność: Nakład wyczerpany
  • Autor: A. Stępowska, M. Rogowska
  • Wydawca, rok wydania: Plantpress, 2006
  • Liczba stron : 86
  • Oprawa i wymiary: miękka, 150 x 210 mm
  • ISBN: 83-89874-30-X

Metody uprawy, a dobór i opis odmian do uprawy rzodkiewski. Charakterystyka i zwalaczanie chorób i szkodników rzodkiewek. Jest to kompendium dla osób zainteresowanych uprawą rzodkiewek.

Pęczki czerwonej i czerwono-białej rzodkiewki cieszą oczy zawsze, a dawniej warzywo to było najbardziej wyczekiwaną nowalijką, zwłaszcza przez dzieci. W latach osiemdzie­siątych, kryzys ogrodnictwa szklarniowego spowodował, że w dużej mierze zaniechano upraw zimą, więc na rzodkiewkę trzeba było czekać czasem aż do kwietnia, kiedy to rozpoczynały się zbiory spod nieogrzewanych osłon. Przy takim spadku podaży i jednoczesnym pojawianiu się innych warzyw wczesnych, konsumenci odzwyczaili się od rzodkiewki i popyt na nią znacznie zmalał. Zmniejszyła się też powierzchnia jej uprawy. W kolejnym dziesięcioleciu, sytuacja upraw pod osłonami uległa dużej poprawie, ale „kampania antyazotanowa" i straszenie przenawożonymi nowalijkami sprawiło, że rynek rzodkiewki odbudowywał się powoli. Dopiero ostatnie lata przy­niosły gwałtowny wzrost areału jej uprawy, przede wszystkim w gruncie otwartym, ale także pod osłonami. Polska rzodkiewka stała się ostatnio cennym warzywem eksportowym.

Książki, prasa, radio, telewizja i internet na szeroką skalę popularyzują też róż­norodne kulinaria, które z reguły nie mogą się obyć bez warzyw, także tych mniej znanych. Wzrasta więc zainteresowanie nimi konsumentów, a co za tym idzie także handlowców i ogrodników. Dzięki temu coraz częściej na naszych stołach oprócz powszechnie znanej rzodkiewki pojawiają się także inne przedstawicielki gatunku Raphanus sativus L.

Książka, którą mają Państwo w ręku powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie producentów i ogrodników-amatorów na informacje dotyczące przede wszystkim uprawy „zwykłej" rzodkiewki. Zawiera też uwagi dotyczące uprawy innych typów, które pochodzą z krajów Orientu.

Starałyśmy się uwzględnić jak najwięcej aspektów dotyczących uwarunkowań uprawowych, a doboru także odmian, choć te ostatnie szybko się zmieniają. Ciągle pojawiające się nowe problemy związane z klimatem, infekcjami chorobowymi czy szkodnikami utrudniają stworzenie w pełni aktualnej publikacji. Mamy jednak nadzieję, że informacje zawarte w tej książce stanowią pewne kompendium wiedzy dostępnej obecnie.

Życzymy przyjemnej lektury i sukcesów uprawowych.

Spis treści

PRZEDMOWA

WIADOMOŚCI OGÓLNE

Opis botaniczny

Pochodzenie i systematyka

Wartość biologiczna

Znaczenie gospodarcze

ODMIANY l ICH PRZEZNACZENIE

WYMAGANIA KLIMATYCZNE

Światło

Temperatura

Wilgotność

WARUNKI GLEBOWE l WYMAGANIA WODNE

WYMAGANIA POKARMOWE

NAWOŻENIE

Nawożenie organiczne

Nawożenie mineralne

NAWADNIANIE

TERMINY UPRAWY

UPRAWA POLOWA

Stanowisko i zmianowanie

Uprawa roli i siew

Uprawa z rozsady

Pielęgnacja uprawy

UPRAWA POD OSŁONAMI

Następstwo roślin

Typy osłon i przygotowanie

ich do uprawy

Siew

Pielęgnacja uprawy

Uprawa na stołach

Uprawa w pojemnikach

ZABURZENIA FIZJOLOGICZNE

OCHRONA PRZED CHWASTAMI,

CHOROBAMI l SZKODNIKAMI

Chwasty

Choroby

Szkodniki

ZBIÓR l PRZYGOTOWANIEDO OBROTU HANDLOWEGO

Terminy zbioru

Rzodkiewka — towar eksportowy

LITERATURA

Tytuł

Uprawa rzodkiewki w polu i pod osłonami

Autor

A. Stępowska, M. Rogowska

Wydawca

Plantpress

Rok wydania

2006

Liczba stron

86

Wymiary

150 x 210mm

Okładka

miękka

ISBN

83-89874-30-X