Biopreparaty
- Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2024
- Liczba stron : 90
- Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
- ISBN: 978-83-7940-042-3
- szt.
- 65,00 zł
Usystematyzowanie wiedzy na temat szeroko rozumianych biopreparatów pozwoli na przyjaźniejsze spojrzenie na ten temat, a przede wszystkim da narzędzie do dalszego zgłębiania tego, cały czas intensywnie rozwijającego się, tematu.
Jeśli skrupulatnie przyjrzymy się zagadnieniu biopreparatów: temu, co oferuje rynek, jak władze polskie i unijne wspierają rolników w klasyfikowaniu, badaniu i dopuszczaniu tego typu produktów, ile robi nauka, jak przedstawia swoje produkty biznes biotechnologiczny, dochodzimy w pewnym momencie do wniosku, że… już nic nie wiemy.
Nadszedł zatem czas, aby zaklasyfikować szeroko rozumiane biopreparaty, usystematyzować ofertę rynkową, przedstawić, co na ten temat ma do powiedzenia niezależne środowisko naukowe, przybliżyć obowiązujące przepisy prawne i wyjaśnić ich działanie, tak aby hasła marketingowe przestały odstraszać, a zaczęły inspirować do dalszego zdobywania wiedzy na ten temat. To właśnie chcemy osiągnąć w niniejszym wydaniu ekstra top agrar Polska.
Należy się w tym miejscu wyjaśnienie, co rozumiemy przez biopreparaty. Z jednej strony są to biostymulatory w rozumieniu przepisów o nawożeniu. Są to także biologiczne środki ochrony roślin. Do tej kategorii należy także wliczyć preparaty pochodzenia naturalnego inne niż zawierające mikroorganizmy, w tym proste sole pierwiastków chemicznych. Są to także różnego rodzaju szczepionki mikrobiologiczne, zarówno te do stosowania na nasiona strączkowych oraz do gleby, czy nalistnie w celu ochrony roślin oraz wiązania azotu cząsteczkowego do form dostępnych dla roślin. Zatem biopreparaty to nie tylko żywe organizmy, ale też to, co wpływa na rozwój roślin oraz powstało w sposób naturalny w przyrodzie.
W publikacji pt. Biopreparaty dla zdrowych roślin i wysokich plonów znajdziecie m.in. zagadnienie biologicznych środków ochrony roślin i tego, które z nich można wykorzystać w ekoschematach. Są także zasady biologicznej ochrony upraw rolniczych, tak aby była ona jak najskuteczniejsza i wspierała ochronę chemiczną.
Poruszmy też kwestię gleby i zachowania w niej mikroorganizmów w zależności od pH i dostępu do źródeł węgla organicznego. Omówione są sprawy baterii wiążących azot oraz tych, które udostępniają składniki związane, np. fosfor. Można dowiedzieć się, jak działają aminokwasy oraz wyciągi z roślin i alg. Poruszono też sprawy działania drożdży, na czym polega mikoryza oraz symbioza roślin bobowatych z bakteriami brodawkowymi. Jednym zdaniem: podpowiadamy, jak efektywnie dobierać i stosować biopreparaty.
Spis treści
KLASYFIKACJA
BIOPREPARATÓW
6 Mikrobiologiczny zawrót głowy
RYNEK
10 Dolina Krzemowa biotechnologii rolniczej
BIOLOGICZNE ŚRODKI
OCHRONY ROŚLIN
14 Czym są środki biologiczne?
18 Metody bezinwestycyjne
20 Skuteczność zależy od techniki stosowania
24 Biologiczna ochrona upraw rolniczych
BIOSTYMULATORY
36 Naturalna stymulacja
38 Dlaczego akurat glony?
40 Stymulujące aminokwasy
42 Sprawdzone w warzywach
46 Pożyteczne pączkowanie
BIOPREPARATY NAWOZOWE
48 Dodatkowy zastrzyk fosforu
50 Azot także przez liść
54 Dodatkowy azot z gleby
58 Rekordziści w wiązaniu azotu
62 Grzybowe wspomaganie
MIKROBIOLOGIA GLEBY
64 Materia organiczna musi być przetworzona
68 Bioroboty żyzności gleby
72 Mikropracownicy od makroroboty
76 Żyzność to klucz do sukcesu
PRZEGLĄD RYNKU
80 Przegląd rynku biopreparatów
Z PRAKTYKI
88 Polowa bioturbina