Kukurydza. Fundamenty plonu
- Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: rok wydania: TopAgrar (wydanie specjalne magazynu), 2017
- Liczba stron : 90
- Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
- ISBN: 978-83-61078-70-8
- egz.
- 39,00 zł
Praktyczny poradnik dotyczący metod uprawy kukurydzy, nawożenia oraz ochrony przed szkodnikami.
Ocieplający się klimat, a także problemy z wodą powodują, że kukurydza staje się gatunkiem coraz lepiej wpisującym się w te zmiany klimatyczne. Pojawiają się także wiosenne przymrozki i fale letnich upałów, które jej nie sprzyjają. Jednak odpowiednią agrotechniką można ułatwić roślinom przetrwanie tych niekorzystnych warunków.
Trzeba jednak zacząć od wyboru właściwej odmiany. Bogactwo odmian kukurydzy oszałamia, a postęp hodowlany w ostatnich latach sprawił, że wśród mieszańców kukurydzy pojawiły się różne typy odmian, które wymagają także specyficznego podejścia do agrotechniki i prowadzenia łanu. Wyhodowanie nowych odmian, bardziej odpornych na chłody, a także ocieplenie klimatu, sprawiło, że w województwach północnych uprawa kukurydzy na ziarno przestała być tematem tabu. Wymaga to oczywiście prawidłowego doboru mieszańca, idealnie dopasowanego do specyficznych warunków danego gospodarstwa.
Potrzebna do tego jest szeroka wiedza na temat sposobu budowania plonu przez poszczególne typy mieszańców. Tylko wówczas w pełni wykorzystamy potencjał plonotwórczy, jaki z całą pewnością ma kukurydza. Wiedza ta, uzupełniona o informacje na temat sposobu budowania plonu przez kukurydzę, poparta precyzyjnym nawożeniem i ochroną łanu, z pewnością zaowocują wysokimi plonami.
„Kukurydza - fundamenty plonu" to praktyczny poradnik dla wszystkich, którzy chcą doskonalić warsztat produkcji kukurydzy. Nasi eksperci - naukowcy, ale także doradcy agrotechniczni oraz doświadczeni praktycy, zgodnie podkreślają, że sukces w uprawie kukurydzy w dużej mierze zależy od prawidłowego przygotowania gleby i starannego siewu. Kukurydza przestała być rośliną lekkich, piaszczystych stanowisk, obecnie uprawia się ją także na cięższych glebach, a to wymaga innego podejścia do agrotechniki. W naszym poradniku znajdą Państwo praktyczne informacje i najnowsze zalecenia, jak optymalizować poszczególne elementy agrotechniki, aby uzyskać wysokie plony.
Spis treści
Słońce napędza kukurydze do działania
Flint kontra dent
Ultrawczesne odmiany to nie gadżet płodozmianu
Zacznij od dobrej uprawy
Nie każde pole pod kukurydze
Nawozowe niuanse
Na dobry start kukurydzy
Azot w kukurydzy nie tylko na zieloną masę
Mikroelementy stabilizują plony
Trafny wybór herbicydu
Strategia odchwaszczania - doglebowo czy nalistnie
Dwa razy na chwasty w dawkach obniżonych
Szkodniki osaczają kukurydze
Chroń kukurydze przed chorobami
Nie za nisko, nie za wysoko
Wstrzel się w termin zbioru