Obora na medal. Poradnik dla hodowców i zootechników

  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2024
  • Liczba stron : 94
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
  • ISBN: 978-83-7940-039-3
  • szt.
  • 65,00 zł

Wymarzona obora - na medal

Nowa, nowoczesna, przestronna i wygodna obora jest marzeniem każdego producenta mleka. Jedni to marzenie już spełnili i etap budowy mają za sobą, choć tak naprawdę w każdym rozwojowym gospodarstwie budowa, modernizacja, udoskonalanie rozwiązań nigdy nie ustaje. Zawsze w mniejszym lub większym zakresie realizuje się inwestycje budowlane.

Inni noszą się z zamiarem i rozważają budowę nowoczesnej obory, czy też rozbudowę dotychczasowych obiektów.

Wciąż wiele jest gospodarstw pracujących w oborach uwięziowych i prędzej czy później decyzja o zmianie systemu utrzymania krów będzie musiała być podjęta.

Wszyscy, którzy nie wyobrażają sobie gospodarstwa bez krów i produkcji mleka, marzą o idealnej oborze, oborze na medal zarówno dla swoich krów, jak i dla własnego komfortu pracy.

W naszym poradniku eksperta - wydaniu poświęconym nowoczesnym oborom dla krów mlecznych - pokazujemy interesujące inwestycje rolników, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami w użytkowaniu wybudowanych obór. Wykorzystaliśmy także wiedzę i praktykę ekspertów z krajów naszych bliższych i dalszych sąsiadów, produkujących mleko w różnych warunkach i także nie zawsze wyłącznie w dużych oborach. Je den cel jest wspólny dla przedstawianych obór: budujemy obory wolnostanowiskowe i odchodzimy od systemu uwięziowego.

Dzisiejsze postrzeganie dobro- stanu - nie tylko jako pewne widzimisię zapalonych ekologów - ale także z punktu widzenia rolnika, dbającego o kondycję i zdrowie swoich krów, wymaga stworzenia zwierzętom najlepszych warunków bytowania w oborze, a to jest możliwe wyłącznie w oborze wolnostanowiskowej, czy też w oborze z czasowym tylko wiązaniem krów, regularnie wychodzących na wybieg lub pastwisko.

Współczesne krowy są coraz większe, rolnicy oczekują wysokiej wydajności mlecznej powyżej 10 czy nawet 12 tys. 1/krowy na rok. Takie zwierzęta muszą mieć doskonałe warunki zarówno w strefie legowiskowej, w strefie paszowej, czy podczas doju. Nowoczesna obora musi wypełnić wiele funkcji życiowych i produkcyjnych, które muszą być realizowane bez zakłóceń przez cały rok. W naszych warunkach klimatycznych oznacza to, że obora musi funkcjonować zarówno podczas upalnego lata, jak i czasem w kilka mroźnych zimowych dni. Obok komfortu krów równie ważny jest komfort obsługującego zwierzęta personelu. Miejsce pracy w oborze musi być wygodne i wydajne.

 

Spis treści

PLANOWANIE

6 Oborowe trendy

8 Tanio a dobrze

10 Nowoczesność wkracza do obór

14 Unikać pożeraczy czasu

18 Wykorzystaj to, co najlepsze

22 Ciepło zostaje na zewnątrz

24 Dla ochłody

PRZYKŁADY Z PRAKTYKI

26 Nie ma to jak ściółka

30 Najpierw dój, później stół paszowy

34 Obora bez stresu

38 Nowocześnie i prośrodowiskowo

42 Bez zbędnych progów

46 Funkcjonalna hala namiotowa

52 Mała obora za rozsądne pieniądze

55 Przebudowa - z uwięziowej na wolnostanowiskową

58 Wskazówki dla obór kompostowych

KOMFORT I BIOASEKURACJA

62 Dobrze przemyślany wybieg

66 Czysta droga do obory

INFRASTRUKTURA

68 Zbiornik na gnojowicę - mocny i szczelny

70 Perfekcyjny silos

WYPOSAŻENIE

74 Dobry klimat w starej oborze

78 Zmniejsz emisję amoniaku

80 Elastyczne elementy w legowiskach dla krów!

83 Idealna porodówka

86 Zaplanuj dobre oświetlenie

NIESTANDARDOWE REALIZACJE

88 Jak na łące

90 Kombinacja stare z nowym

92 Obora na zboczu