Pszenica ozima - przewodnik polowy

  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2019
  • Liczba stron : 152
  • Oprawa i wymiary: miękka, 175 x 210 mm
  • ISBN: 978-83-61078-91-3
  • egz.
  • 69,00 zł

Pszenica ozima – przewodnik polowy” wydana w formie kalendarza, aktualnego przez wiele - od przygotowania pola przez siew, kiełkowanie, wzrost wegetatywny i generatywny aż po zbiór przedstawimy po kolei zabiegi jakie wykonuje się na poszczególnych etapach rozwoju zboża tak, aby osiągnąć sukces ekonomiczny.

Najważniejsza na świecie roślina uprawna, jaką jest pszenica, ma największe znaczenie także w Polsce. Rozpatrując uzyskiwane w wielu gospodarstwach plony przez pryzmat warunków klimatycznych, dostępu do wody, jakości gleb oraz poziom inwestycji w każdy hektar uprawy, możemy być dumni - jesteśmy w światowej czołówce! Doganiamy Niemcy czy Francję. Wkrótce na skutek coraz częstszych suszy na południu Europy, możemy przegonić kraje Południa pod względem uzyskiwanych plonów. Nie oznacza to jednak, że przed nami różowa przyszłość. Pogoda, ataki agrofagów, warunki ekonomiczne - potrafią niemile zaskakiwać. Trzeba trzymać rękę na pulsie i dbać o każdy element agrotechniki.

Przewodnik polowy uprawy pszenicy ozimej umożliwi pilnowanie nawet najdrobniejszych szczegółów agrotechniki. W chronologiczny sposób, faza po fazie przypominamy o jej najważniejszych, o których nie wolno zapominać. Przybliżamy najnowsze trendy w uprawie, możliwości stosowania nowych, ale też sprawdzonych środków produkcji. Pokazujemy, jak rozpoznawać objawy nieprawidłowego rozwoju łanu. Podajemy diagnozę oraz sposób jego „leczenia".

Stosując się do porad trzeba jednak wziąć pod uwagę jeszcze dwa aspekty. Informacje w poradniku są przedstawione według stanu prawnego na początek 2019 r. Zawsze trzeba sprawdzić lub dopytać, czy zastosowanie danego środka lub termin nawożenia są zgodne z dynamicznie zmieniającymi się przepisami. Drugi wymiar to ekonomia. Inwestycja kapitału w postaci środków ochrony roślin, nawozów, pracy, paliwa musi mieć uzasadnienie w opłacalności. Czasem lepiej uzyskać 7 t/ha, niż windować plony na ponad 10 t/ha. Można unikać obniżki plonu czy niepotrzebnych wydatków metodami niskonakładowymi, takimi jak terminowość, dostosowanie do warunków pogodowych, zwracanie uwagi na fazy rozwojowe pszenicy czy agrofagów.

Uprawa pszenicy, najpopularniejszego w Polsce zboża, choć tak dobrze poznana, cały czas nastręcza problemów. Kłopoty wynikają głównie z konieczności terminowego wykonania zabiegów agrotechnicznych. Na przeszkodzie temu staje często pogoda i zwłaszcza jej anomalie, organizacja, awarie sprzętu i nieoczekiwane zdarzenia losowe. Konieczne jest zatem prowadzenie uprawy krok po kroku według kalendarza fenologicznego. Zwłaszcza w latach ekstremalnych pod względem pogody. 

„Pszenica ozima – przewodnik polowy” wydana w formie kalendarza, aktualnego przez wiele - od przygotowania pola przez siew, kiełkowanie, wzrost wegetatywny i generatywny aż po zbiór przedstawimy po kolei zabiegi jakie wykonuje się na poszczególnych etapach rozwoju zboża tak, aby osiągnąć sukces ekonomiczny. 

 

Spis treści

Przed siewem

Siew

BBCH 00-09 kiełkowanie

BBCH 10–13 rozwój liści

BBCH 21–28 krzewienie

BBCH 29 koniec krzewienia

BBCH 30–32 początek strzelania w źdźbło

BBCH 33–39 strzelanie w źdźbło i liśc flagowy

BBCH 47 grubienie pochwy liścia flagowego

BBCH 50–55 kłoszenie

BBCH 61–69 kwitnienie

BBCH 71–79 rozwój ziarniaków

BBCH 81–89 dojrzewanie

BBCH 91–99 zamieranie