Remont silnika od A do Z
- Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: TopAgrar (wydanie specjalne magazynu), 2015
- Liczba stron : 82
- Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
- ISBN: 978-83-61078-45-6
Od czego trzeba zacząć, aby bez większych przeszkód i przy niewygórowanych nakładach finansowych naprawić silnik traktora we własnym warsztacie.
Publikacja „Remont silnika od A do Z" pokazuje od czego trzeba zacząć, aby bez większych przeszkód i przy niewygórowanych nakładach finansowych naprawić silnik traktora we własnym warsztacie. Choć przez lata użytkowania właściciel zna niemal każdy detal swojego traktora, warto skorzystać z porad ekspertów. Pokazujemy, jak zdiagnozować przyczyny niedomagania silników stosowanych w najpopularniejszych ciągnikach rodzimej produkcji. Podpowiadamy, co może być przyczyną awarii i jak ją szybko usunąć w przydomowym warsztacie. W czasie naprawy głównej silnika niektóre części trzeba jednak oddać do specjalistycznego warsztatu w celu regeneracji. Służymy więc poradami, jak ocenić stan techniczny precyzyjnych detali, takich jak wał korbowy czy tuleje cylindrowe. Może się okazać, że potrzebne tu będzie fachowe doradztwo zaprzyjaźnionego warsztatu, który dysponuje niezbędnymi przyrządami pomiarowymi.
Remont kapitalny to jednak nie tylko wymiana części. By silnik poprawnie pracował, konieczne jest prawidłowe wyregulowanie jego podzespołów: pompy wtryskowej czy zaworów. W naszym poradniku znajdą Państwo praktyczne porady, jak sprawnie i szybko wykonać okresowe regulacje oraz dlaczego są tak ważne. Wskazujemy, jak istotne dla żywotności silnika po naprawie głównej jest jego docieranie i troska o kondycję, aby nie zawiódł przez kolejne lata eksploatacji.
Nasz poradnik - przygotowany przez praktyków-ekspertów - kierujemy do praktyków-rolników, którzy samodzielnie troszczą się o swój sprzęt i potrafią go wykonać we własnym warsztacie lub z niewielką pomocą firm specjalistycznych. Życzmy pożytecznej i owocnej lektury.
Choć w gospodarstwach przybywa nowoczesnego sprzętu, to nadal pracują w nich Ursusy z co najmniej 30-letnim stażem. Wiele z nich to pierwszy traktor w zagrodzie. Z biegiem lat serce ciągnika, czyli silnik, zbliża się do kresu swego żywota. Wówczas rolnik musi podjąć decyzję o jego naprawie. Chcemy Państwu w tym pomóc, wskazując, jak wykonać remont główny silnika, aby niezawodnie pracował przez lata.
Spis treści:
Przed remontem
6 Jaki sposób naprawy jest najlepszy?
8 Stan silnika odczytasz z koloru spalin
12 Przygotowanie silnika do naprawy głównej
Głowica i spółka
16 Regulacja zaworów
19 Rozrząd rządzi i dzieli
22 Naprawa głowicy i wymiana uszczelki
26 Latem zadbaj o układ chłodzenia
Układ korbowo-tłokowy
30 Naprawa układu korbowego
36 Tłok, korbowód i spółka
40 Wymiana tulei cylindrowych
Pompy oleju i paliwa
44 Diagnostyka układu smarowania
50 Demontaż i montaż pompy wtryskowej
56 Regulacja wtryskiwaczy
Po naprawie
60 ABC docierania silnika
62 Dbaj o swój silnik
64 Sposób na pękniety blok
67 Dobór olejów silnikowych
Osprzęt i podzespoły
70 Sam naprawiam sprężarkę
74 Koszt naprawy prądnicy i alternatora
76 Ursus C-360 ze wspomaganiem
80 Naprawa sprzegła