Soja i słonecznik profesjonalna agrotechnika
- Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2023
- Liczba stron : 86
- Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
- ISBN: 978-83-7940-034-8
- szt.
- 60,00 zł
Nowe gatunki ciepłolubne – soja i słonecznik.
Na skutek m.in. zmian klimatu, konieczności wzbogacenia płodozmianu o gatunki dwuliścienne oraz w celu poprawy właściwości gleby w naszej przestrzeni rolniczej pojawiły się ostatnio dwa, stosunkowo nowe gatunki ciepłolubne – soja i słonecznik. Rolnicy cały czas uczą się ich uprawy i szukają sprawdzonych i niezależnych zaleceń agrotechnicznych. Wychodzimy naprzeciw potrzebom rolników i publikujemy nowe wydanie ekstra pt. Soja i słonecznik profesjonalna agrotechnika. W wydaniu tym znajdą Państwo informacje o:
- wyborze najlepszego gatunku dla danego pola;
- rynkach soi i słonecznika;
- miejscu w płodozmianie;
- przygotowaniu roli;
- siewie;
- zwalczaniu chwastów;
- ochronie przed chorobami;
- najważniejszych szkodnikach i stosowaniu insektycydów;
- technice zbioru.
Wydanie ekstra jest przegotowane przez redakcję top agrar Polska we współpracy z autorami z Polski, Austrii i Niemiec. To kompendium wiedzy, które powinno znaleźć się z bibliotece każdego, kto już uprawia lub planuje siew soi i słonecznika. Pozwoli to uniknąć błędów i uzyskać opłacalny plon tych nowych gatunków ciepłolubnych.
Trudne wybory, brzemienne decyzje
Zboża i rzepak zaczęły zawodzić ekonomicznie na skutek zmian klimatu, wycofania pestycydów, monokultury i wzrostu kosztów. Szukamy zatem alternatywnych upraw. Wielu z nas, zachęconych perspektywą wysokich plonów przy niskich nakładach, daje się skusić na zakup nasion nowych gatunków.
Tymczasem słonecznik miał plonować na poziomie rzepaku przy niskich kosztach nawozów. Boom na soję, wywołany częściowo dopłatami do bobowatych w EFA, wyhamował zakaz stosowania w nich środków ochrony roślin. Soja miała też zastąpić importowaną śrutę GMO.
Często w pierwszym roku plony nowych roślin pozytywnie zaskakiwały. Niestety, w wielu gospodarstwach lub w kolejnych latach gatunki te zawiodły na skutek niekorzystnej pogody, czy popełnionych błędów. Podstawowym z nich było przeświadczenie, że można uzyskać opłacalne plony przy niskich nakładach. Na cuda w agrotechnice, typu wysokie plony bez nakładów, liczyć nie ma co! Chodzi zatem o to, aby rośliny plonowały stabilnie i opłacalnie w każdym sezonie. Okazuje się, że pomijając lata ekstremalne, jest to możliwe. Trzeba jednak wiedzieć, jak to osiągnąć.
Możliwość uprawy soi i słonecznika w naszym klimacie spowodowana została splotem dwóch czynników: ocieplenia klimatu, szczególnie późniejszym nadejściem chłodów jesiennych oraz pojawieniem się odmian dostosowanych do naszego okresu wegetacji.
To właśnie dobór odpowiedniej odmiany jest obecnie najważniejszym warunkiem powodzenia w uprawie obu tych gatunków. Tutaj także często rolnicy popełniali błąd, gdyż kierowali się poziomem plonowania wg wyników z krajów położonych na południe od Polski. Tymczasem, choć rzeczywiście późniejsze odmiany zwykle plonują lepiej, to w naszej szerokości geograficznej mogą zawodzić, bo nie dojrzeją.
Kamieni, o które można się potknąć na drodze do sukcesu uprawy soi i słonecznika, jest jeszcze więcej. Wybór gatunku, który chcemy zasiać, jego odmiany, technologii siewu itd. nie jest prosty. Raz podjęte i wykonane decyzje wpływają na całą agrotechnikę, a w konsekwencji na plon i wynik ekonomiczny. Jak zatem pomóc w tych wyborach?
W publikacji, którą trzymacie Państwo w ręku zawarliśmy informacje, które niewątpliwie pomogą rozwiązać te dylematy. Zawiera ona najnowsze informacje o uprawie soi i słonecznika, przygotowane na podstawie wiedzy praktyków, doradców i naukowców, zajmujących się agrotechniką w Polsce i w Europie.
Redakcja top agrar Polska
Spis treści
WYBÓR GATUNKU
Co sprawdzi się na moim polu?
Soja - czy tylko dla zaawansowanych?
Słonecznik - łatwy, ale nie wybacza błędów
SOJA
Soja rządzi wśród oleistych
Soja - odmiany w badaniach PDO
Skiba wstrząśnięta i zmieszana
Niewygórowany apetyt soi
Nasiona koniecznie zaszczep
Soję siej wcześnie, ale w ogrzaną glebę
Soja nie znosi zachwaszczenia
Soja dobrze znosi uprawę międzyrzędową
Będzie więcej szkodników
Soja też choruje
Kosić nisko i w terminie
Elastyczna kosa zmniejsza straty
SŁONECZNIK
Słonecznik - europejska specjalność
Różnorodność odmian słonecznika
Dwie decyzje, wiele konsekwencji
Mniej żarłoczny kolega rzepaku
Szersze międzyrzędzie dla słonecznika
Jak dobrze odchwaścić słonecznik?
Wrogowie słonecznika czyhają już od siewu
Choroby nie odpuszczą
Zbiór w terminie i bez strat
Udany zbiór tylko dojrzałego słonecznika