Użytki zielone - mistrzowski plon i jakość
- Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2017
- Liczba stron : 90
- Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
- ISBN: 978-83-61078-77-7
- egz.
- 50,00 zł
Zbiór porad jak użytkować łąki i pastwiska, aby uzyskiwać wysoki plon i paszę dobrej jakości, co przełoży się na większą produkcję mleka czy przyrosty mięsa.
„Użytki zielone - mistrzowski plon i jakość" to praktyczny poradnik dla wszystkich, którzy chcą doskonalić warsztat produkcji paszy z użytków zielonych. Nasi eksperci - naukowcy, ale także doradcy agrotechniczni i praktycy, zgodnie podkreślają, że sukces w ich uprawie zależy od dobrze dobranej mieszanki nasiennej oraz od ich pielęgnacji podczas użytkowania, nie tylko nawożenia, ale także odchwaszczania, podsiewu oraz odpowiedniej techniki zbioru. W naszym poradniku znajdą Państwo praktyczne informacje i najnowsze zalecenia, jak optymalizować poszczególne elementy agrotechniki, aby uzyskiwać wysokie plony i paszę bardzo dobrej jakości z użytków zielonych.
Z roku na rok zaczynamy przywiązywać coraz większą wagę do pielęgnacji użytków zielonych. I słusznie! Zadbane łąki i pastwiska to źródło cennej paszy objętościowej. Okazuje się, że bazując na odpowiednim ich areale, można uzyskiwać nawet 10 tyś. kg mleka rocznie bez stosowania kiszonki z kukurydzy! Jeszcze do niedawna wielu producentom mleka nie mieściło się w głowie, że trawy mogą konkurować z kukurydzą. Warunkiem jednak jest odpowiednio dobrana mieszanka, uwzględniająca nie tylko wysokoprodukcyjne gatunki traw, ale także ich odmiany. Aby w pełni wykorzystać potencjał łąk i pastwisk, potrzebna jest także wiedza, jakie gatunki i odmiany traw oraz roślin motylkowatych będą idealnie pasować do specyficznych warunków siedliskowych danego gospodarstwa. Pomocny w tym będzie nasz poradnik eksperta „Użytki zielone - mistrzowski plon i jakość". Znajdą w nim Państwo zbiór praktycznych wskazówek, jak racjonalnie użytkować łąki i pastwiska, aby uzyskiwać wysoki plon i paszę dobrej jakości, co w prostej linii przekładać się będzie na większą produkcję mleka czy przyrosty mięsa. Bardzo ważną rolę w tej kwestii odgrywa odpowiednio zbilansowane nawożenie, nie tylko podstawowymi składnikami pokarmowymi, ale także mikroelementami. Nieco innego podejścia wymagają także użytki z dominacją roślin motylkowatych.
Spis treści
GATUNKI I ODMIANY
Ranking traw pastewnych
Odmiana na zamówienie?
Mieszanka skrojona na miarę
Darmowy azot i tanie białko
Lucerna nie tylko solo
Trawy w międzyplonach
10 tys. kg mleka bez kiszonki z kukurydzy
Życica kontra kukurydza?
AGROTECHNIKA
Raz pastwisko, raz pole
Użytki zielone jak nowe
Azot, fosfor, potas – trzej muszkieterowie
Nawozy naturalne na wagę złota
Łąki i pastwiska też potrzebują wapna
Łąka wolna od chwastów
ZBIÓR
Pierwszy pokos decyduje o plonach
2 cm robią wielką różnicę!
Tanio zebrać dobrą zielonkę