Technika chłodnicza
- Wydawnictwo: PWN
-
Dostępność:
Wysyłka w 24 godziny
- Autor: Dariusz Butrymowicz, Potr Baj, Kamil Śmierciew
- Wydawca, rok wydania: PWN, 2022, wydanie drugie
- Liczba stron : 530
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
- ISBN: 978-83-01-21576-7
- egz.
- 95,90 zł
Poradnik obejmujący podstawowe zagadnienia techniki chłodniczej - istotne ze względu na certyfikację zgodną z obecnym stanem prawnym w tej dziedzinie techniki w Europie
Razem z niedawno wydanym podręcznikiem CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJA tworzą wyczerpujący pakiet wiedzy dotyczący chłodnictwa, pomp ciepła i klimatyzacji.
Dużą zaletą książki TECHNIKA CHŁODNICZA jest przystępna forma oraz bogate materiały praktyczne.
Książka kierowana jest do profesjonalistów – inżynierów przygotowujących się do egzaminów zawodowych, obsługujących urządzenia chłodnicze, ale również przyda się studentom techniki cieplnej czy chłodnictwa i klimatyzacji.
Poradnik składa się z trzech części:
część A zawiera niezbędne wiadomości z zakresu termodynamiki oraz budowy i funkcjonowania urządzeń chłodniczych,
część B jest poświęcona obowiązującym regulacjom prawnym dotyczącym stosowania substancji kontrolowanych oraz F-gazów,
część C zawiera tabele i wykresy właściwości termodynamicznych czynników chłodniczych najczęściej spotykanych na rynku.
Omówiono w nim również nowe aspekty wykorzystywania naturalnych czynników chłodniczych, które są jedyną alternatywą dla wycofywanych i ograniczanych kolejnymi przepisami syntetycznych czynników chłodniczych. Nie zabrakło też wiadomości czysto praktycznych z zakresu montażu, serwisowania oraz obsługi urządzeń i instalacji chłodniczych zawierających substancje z grupy HFC. Zamieszczono także informacje z zakresu prawidłowego doboru samych urządzeń, jak i ich poszczególnych komponentów.
Poradnik jest skierowany do pracowników firm z branży chłodniczej, klimatyzacyjnej i pomp ciepła, a także właścicieli, serwisantów i operatorów tych urządzeń. Pomocny będzie szczególnie dla osób przystępujących do egzaminu F-gazowego, którego zdanie uprawnia do uzyskania odpowiedniego certyfikatu kwalifikacji, wymaganego przez obowiązujące Rozporządzenie (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 17 maja 2006 r. w sprawie niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych; ujęto w nim także informacje o najnowszej nowelizacji tego Rozporządzenia z 16 kwietnia 2014 r. Przydatny będzie również dla studentów uczelni technicznych.