Anatomia i fizjologia zwierząt
- Wydawnictwo: PWRiL
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Waldemar Pilarski, Stanisław Koźniewski
- Wydawca, rok wydania: PWRiL, reprint wydanie piąte, 1988
- Liczba stron : 318
- Oprawa i wymiary: miękka, 175 x 240 mm
- ISBN: 83-09-01341-8
- egz.
- 39,90 zł
W podręczniku część fizjologiczną poprzedza część anatomiczna, nie można bowiem badać złożonych procesów w tkankach i narządach, nie poznawszy przedtem ich budowy. Obydwa omawiane tutaj przedmioty stanowią także podstawę do zrozumienia patologii, nauki o budowie i czynnościach organizmu w stanie choroby.
Racjonalne użytkowanie zwierząt, a także umiejętność przyjścia z pomocą zwierzętom chorym wymagają od technika weterynarii właściwego przygotowania teoretycznego. Musi on dobrze znać budowę i czynności organizmu zwierzęcego. Nauką o zwierzętach jest — w najogólniejszym znaczeniu tego słowa — gałąź biologii zwana zoologią. Współcześnie jednak z tej bardzo obszernej wiedzy biologicznej wyodrębnił się szereg nauk specjalistycznych. Na przykład kształtem i budową organizmu zwierzęcego zajmuje się anatomia. Czynności organizmów żywych i procesy, jakie przy tym zachodzą, bada fizjologia.
Anatomia zajmuje się badaniem budowy ciała zwierzęcego albo bez pomocy przyrządów optycznych, obserwując organizm żywy i sekcjonując zwłoki, albo też pomaga sobie metodami mikroskopowymi. Ta gałąź anatomii, zwana mikroskopową, rozszerza zakres badań na budowę tkanek i komórek, niedostępną dla nie uzbrojonego oka. Współczesne metody stosowane w technice mikroskopowej pozwalają obserwować nie tylko martwe komórki, ale umożliwiają śledzenie czynności komórek żywych.
Fizjologia zajmuje się badaniem złożonych procesów życiowych, odbywających się w zdrowym organizmie zwierzęcym. Stosuje ona swoiste metody badawcze, polegające na obserwacji zwierząt w normalnych warunkach życiowych i przeprowadzaniu doświadczeń, czyli eksperymentów, często przy użyciu bardzo złożonych i dokładnych przyrządów. Fizjologia korzysta przy tym ze zdobyczy takich nauk, jak fizyka, chemia i innych. Nie traci też nigdy kontaktu z anatomią i uwzględnia istniejące zależności między budową a czynnością organizmu.
W tym podręczniku część fizjologiczną poprzedza część anatomiczna, nie można bowiem badać złożonych procesów w tkankach i narządach, nie poznawszy przedtem ich budowy. Obydwa omawiane tutaj przedmioty stanowią także podstawę do zrozumienia patologii, nauki o budowie i czynnościach organizmu w stanie choroby.
W treści:
Cel oraz zakres anatomii i fizjologii
Komórki i tkanki
Budowa i przejawy życiowe komórki
Zarys rozwoju zarodka i tworzenie się listków zarodkowych
Budowa i czynności tkanek zwierzęcych
Narządy i układy oraz główne okolice ciała zwierzęcia
Układ kostny i połączenia kości
Układ mięśniowy
Układ powłokowy
Układ oddechowy
Układ naczyniowy, czyli układ krążenia
Układ pokarmowy
Układ wydalniczy
Układ rozrodczy
Anatomia i fizjologia układu dokrewnego
Układ nerwowy
Anatomia i fizjologia narządów zmysłu
Przemiana materii
Anatomia i fizjologia ptaków domowych
Szczegóły budowy i topografia narządów żywego zwierzęcia