Cyklameny
- Wydawnictwo: PWRiL
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Stanisława Szczepaniak
- Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2006
- Liczba stron : 135
- Oprawa i wymiary: miękka, 145 x 205 mm
- ISBN: 83-09-01829-0
- egz.
- 20,50 zł
W książce tej opisano najnowsze technologie, pozwalające w coraz krótszym czasie wyprodukować bardzo dobrej jakości rośliny przeznaczone
Podano również wskazówki, co robić,
Niezwykle bogata, licząca kilkaset odmian, jest oferta cyklamenu perskiego popularnie nazywanego fiołkiem alpejskim (Cyclamen persicum Mill.), który jako jedyny gatunek tego rodzaju stosowany jest do dekoracji wnętrz. Kwitnące cyklameny w doniczkach są w sprzedaży nieomal przez cały rok, choć najwięcej w okresie jesienno-zimowym. Kwiaty cięte cyklamenu również znajdują łatwo odbiorców ze względu na trwałość i niską cenę, zwłaszcza zimą.
Chociaż uprawa cyklamenów w Europie ma długą historię, która rozpoczęła się w 1620 roku u Morina w Paryżu, nadal znajduje wielu zwolenników. Dzięki intensywnie prowadzonym pracom hodowlanym, zwłaszcza z chwilą otrzymania mieszańców heterozyjnych, od lat siedemdziesiq1ych XX wieku zmieniła się nieomal zupełnie oferta odmian. Cechy nowych odmian wzbudzają zainteresowanie zarówno producentów, jak i odbiorców. Również doskonalone są technologie uprawy, które pozwalają w coraz krótszym czasie wyprodukować bardzo dobrej jakości rośliny, długo utrzymujące trwałość w mieszkaniu. Szacuje się, że roczna światowa produkcja wynosi około 300 mln, a w Europie 140-150 mln roślin. Według Flower CounciI of Holland największy udział w produkcji cyklamenów w Europie mają Niemcy (18%), Włochy (17%), Francja (11%) i Holandia (9%). Mniejsze jest znaczenie Danii (5%), Wielkiej Brytanii (4%) i Belgii (2%). Wielkość produkcji w pozostałych krajach, wśród których znajduje się Polska, ocenia się na 34% łącznie. Według danych szacunkowych w naszym kraju produkcja wynosi 4 mln doniczek (dla porównania we Włoszech - 27 min), w tym cyklameny wielkokwiatowe (Maxi) stanowią zdecydowaną większość (3 min), a pozostałe grupy mają niewielkie znaczenie (Midi - 200 tyś., Mini - 800 tyś.). Udział odmian ustalonych w krajowej produkcji szacuje się na 10%. Wśród roślin uprawianych w doniczkach do dekoracji wnętrz, oferowanych na giełdach holenderskich, cyklamen zajął w 2005 roku 15. miejsce. Sprzedano 15,1 mln roślin, a wartość obrotu wynosiła 14,5 min euro. Od wielu lat obserwuje się ciągły wzrost obrotów, na przykład, dla porównania, w 1986 było to 9 mln euro. Jednak w tym czasie sprzedaż kalanchoe wzrosła czterokrotnie, a anturium prawie dziesięciokrotnie. Aby zwiększyć zainteresowanie odbiorców, wzrasta obecnie oferta roślin o różnych typach wzrostu, o nowych formach kwiatów, nowych kombinacjach barwy czy cyklamenów pachnących. Coraz częściej proponowane są cyklameny do uprawy w pojemnikach do dekoracji tarasów i balkonów, a także do uprawy w ogrodach. Do uprawy w gruncie, oprócz niektórych odmian cyklamenu perskiego, na nowo odkrywane są inne gatunki cyklamenu. W ofercie bylin produkowanych w wielu szkółkach znajdujemy Cyclamen hederifolium i jego odmiany, Cyclamen purpurascens czy Cyclamen coum.
Serdecznie dziękuję Panu prof. dr hab. Tadeuszowi Baranowskiemu z Katedry Metod Ochrony Roślin Akademii Rolniczej w Poznaniu za opracowanie rozdziału poświęconego chorobom i szkodnikom oraz zaleceniom ochrony roślin cyklamenu perskiego.
Spis treści
1. Wstęp
2. Charakterystyka gatunku Cyclamen persicum Mill.
3. Zarys hodowli i cechy odmian
4. Historia hodowli i uprawy cyklamenu perskiego w Polsce
5. Wiodące firmy hodowlane i ich odmiany
6. Rozmnażanie
7. Przebieg produkcji cyklamenów
Etapy produkcji
Termin uprawy i wybór odpowiednich odmian
Miejsce i metody uprawy
Wybór doniczek do sadzenia roślin
8. Podłoże
9. Nawożenie
10. Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie cyklamenu perskiego
Regulowanie temperatury
Doświetlanie i cieniowanie
Podlewanie i spryskiwanie
Rozstawianie doniczek
Zastosowanie regulatorów wzrostu
11.Wczesność i przebieg kwitnienia cyklamenów
Wczesność kwitnienia
Przebieg kwitnienia
12. Uprawa cyklamenów miniaturowych
13. Uprawa cyklamenów na kwiat dęty
14. Cyklameny w mieszkaniu
15. Cyklameny do uprawy w gruncie
Odorella - nowy cyklamen ogrodowy
16. Choroby fizjologiczne cyklamenu i przyczyny ich powstawania
17. Ochrona cyklamenów - prof. dr hab. Tadeusz Baranowski
Przygotowanie podłoża
Przygotowanie obiektu, doniczek, skrzynek
Higiena w procesie produkcyjnym
Monitoring
Sposoby stosowania chemicznych środków ochrony roślin
Formy użytkowe chemicznych środków ochrony roślin
i sposób przygotowania cieczy użytkowej
Przegląd chorób i szkodników
Uszkodzenia powodowane przez preparaty chemiczne
18. Literatura
Tytuł |
Cyklameny |
Autor |
Stanisława Szczepaniak |
Wydawca |
PWRiL |
Rok wydania |
2006 |
Liczba stron |
135 |
Wymiary |
145 x 205 mm |
Okładka |
miękka |
ISBN |
83-09-01829-0 |