Ekologiczne podstawy hodowli lasu
- Wydawnictwo: PWRiL
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: S. Szymański
- Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2001
- Liczba stron : 478
- Oprawa i wymiary: miękka lub twarda, 170 x 240 mm
- ISBN: 83-09-01728-6
Książka ta, jak sam tytuł wskazuje, traktuje o ekologii jako nauce wykorzystywanej w hodowli lasu. Daje bowiem przegląd najważniejszych praw i metod ekologicznych pozwalających hodowcy na prawidłowe interpretowanie zjawisk, z którymi spotyka się w lesie przy wykonywaniu swojej odpowiedzialnej pracy.
OSTATNIE EGZEMPLARZE - KSIĄŻKI MAJĄ ZNISZCZONE OKŁADKI
Książka ta, jak sam tytuł wskazuje, traktuje o ekologii jako nauce wykorzystywanej w hodowli lasu. Daje bowiem przegląd najważniejszych praw i metod ekologicznych pozwalających hodowcy na prawidłowe interpretowanie zjawisk, z którymi spotyka się w lesie przy wykonywaniu swojej odpowiedzialnej pracy.
Książka składa się z trzech części. Część pierwsza to krótki zarys ekologii ogólnej z położeniem nacisku na problematykę synekologiczną (ekologię zbiorowisk roślinnych), gdyż w zakresie autekologii (traktującej o współzależnościach między rośliną a środowiskiem, w którym żyje i się rozmnaża) istnieje już dziś sporo pomocy naukowych, w szczególności podręcznik T. Puchalskiego i Z. Prusinkiewicza (1975): „Ekologiczne podstawy siedliskoznawstwa leśnego". Zaznajamia także z ekologiczną optymalizacją produkcji leśnej, wypracowaną na gruncie nowoczesnej wiedzy o ekosystemie leśnym i jego produkcyjności, kształtowanej zarówno pod wpływem naturalnych praw i sił przyrody, jak i pod przemożnym oddziaływaniem gospodarki człowieka.
Poznanie praw rządzących przyrodą, a co za tym idzie świadome ingerowanie w odwieczne jej tajniki, stanowi bowiem „chleb powszedni" naszych czasów. Dlatego każdy przyrodnik, a leśnik w szczególności, mający przecież do czynienia z najwyżej zorganizowanym i najbardziej skomplikowanym układem czynników biotycznych i abiotycznych w postaci ekosystemu leśnego, powinien legitymować się dobrym przygotowaniem ekologicznym.
Autor, opierając się na dostępnych źródłach bibliograficznych, starał się przedstawić w możliwie najprostszy i skrótowy sposób trudne i skomplikowane związki zachodzące w przyrodzie między zespołem roślinnym (z bytującymi w nim zwierzętami), jakim jest las, a czynnikami środowiskowymi, warunkującymi jego występowanie i rozmieszczenie na Ziemi, jego zmienną fizjonomię i produkcyjność. Naczelnym bowiem zadaniem lasów jest nieprzerwana produkcja surowca drzewnego, w możliwie krótkim czasie, w dużej ilości i o dobrej technicznej jakości. Spełnienie tego zadania jest obecnie trudne, lub wręcz niemożliwe, bez szerokiej i gruntownej znajomości przyrodniczych podstaw leśnictwa. Stąd w części tej znajdują się również rozdziały traktujące o lesie jako zjawisku geograficznym, aby leśnik-hodowca mógł sobie w pełni uświadomić, jak rozległy zasięg terytorialny ma las i jak różne jego postacie ukształtowały się na różnych kontynentach pod wpływem położenia geograficznego i topograficznego - warunkującego zmienny dopływ energii promienistej dostarczanej Ziemi przez Słońce.
Druga część książki traktuje o ekologii populacyjnej roślin drzewiastych -jest więc poświęcona w całości drzewostanowi, jego cechom wyróżniającym (taksacyjnym) i dynamice rozwoju. Jej celem jest zaznajomienie Czytelnika z podstawowym obiektem produkcji leśnej, jego socjologicznym i gospodarczym znaczeniem oraz rolą w kształtowaniu zespołu roślinnego. Autor stara się w tej części zaszczepić studentom - przyszłym gospodarzom lasu - cechę gospodarności, przejawiającą się w takim pobieraniu użytków z lasu, aby nie utracił on zdolności naturalnej regeneracji i reprodukcji drewna. Starano się w niej także uporządkować specyficzne pojęcia ekologiczno-hodowlane oraz wskazać drogi zmierzające do podnoszenia produkcyjności lasów. Osiąganie pozytywnych efektów naszej działalności staje się możliwe wyłącznie przez stosowanie świadomych i celowych zabiegów, opartych na głębokiej znajomości istoty samego obiektu gospodarczego oraz całokształtu zjawisk warunkujących produkcję drewna w lesie. Tylko gruntowne poznanie naturalnych praw rozwojowych daje bowiem leśnikowi możliwość skutecznej ingerencji w życie lasu i osiąganie zaplanowanych celów.
Treścią trzeciej części książki jest skrótowy zarys rozwoju myśli typologicznej w Polsce i w Europie, szczególnie zaś aktualnie stosowanych w praktyce koncepcji typologicznych oraz podejmowanych na świecie i w naszym kraju prób rejonizacji produkcji leśnej. Ta część jest jakby syntezą i praktycznym zastosowaniem problematyki obu części poprzednich. Nie zawiera opisu metod prac terenowych zmierzających do określenia typów lasu, gdyż zagadnienia te wchodzą w zakres praktyki urządzania lasu. Nie precyzuje również gospodarczego wykorzystania typologii i rejonizacji, które z kolei są domeną planowania, projektowania oraz normowania prac hodowlanych i urządzeniowych. Przedstawiony w niej wykład stanowi krótkie kompendium najważniejszych wiadomości z zakresu typologii leśnej i przyrodniczej rejonizacji produkcji.
Jeśli książka ta przyczyni się do upowszechnienia i podniesienia wiedzy o lesie, głównie zaś do wzrostu odpowiedzialności leśników i drzewiarzy za trwałość i zasobność polskich lasów oraz spełniania przez nie wszystkich gospodarczych i społecznych funkcji, będzie to największą satysfakcją i zadośćuczynieniem dla autora.
W treści
Część pierwsza. Wprowadzenie w problematykę ekologii lasu
I. Las jako system ekologiczny
II. Las jako zjawisko geograficzne
III. Las jako obiekt zainteresowań człowieka
Część druga. Ekologia populacji drzewiastych
I. Pojęcie drzewostanu
II. Cechy drzewostanu
III. Dynamika rozwoju drzewostanu
Część trzecia. Typologia leśna i rejonizacja produkcji
I. Zarys typologii leśnej
II. Zarys przyrodniczej rejonizacji produkcji leśnej
Tytuł |
Ekologiczne podstawy hodowli lasu. Oprawa miękka |
Autor |
S. Szymański |
Wydawca |
PWRiL |
Rok wydania |
2001 |
Liczba stron |
478 |
Wymiary |
170 x 240 mm |
Okładka |
miękka |
ISBN |
83-09-01728-6 |